Michelangelo, a reneszánsz művészet legnagyobb alakja, de ha a testmagasságát nézzük, akkor mégsem volt olyan nagy. Olasz kutatók a festő cipőit vizsgálták, és azokból saccolták meg, milyen magas lehetett, írja az Artnews.hu a cseh Anthropologie nevű lap szeptemberi számára hivatkozva.
Az olasz Antropológiai, Paleopatológiai és Bioarcheológiai Kutatóközpont három, a firenzei Casa Buonarroti Múzeum gyűjteményében lévő cipőt vizsgált: egy pár bőrcipőt és egy páratlan bőrpapucsot, melynek a másik felét 1873-ban ellopták a múzeumból, írja az újság a Life Science magazinra hivatkozva. A cipőket nagy valószínűséggel Michelangelo viselte. A kutatók a cipők hosszát megmérték, majd abból következtettek az őket viselő ember magasságára.
Az eredmény igen meglepő. A számítások szerint Michelangelo még a ma alacsonynak számító férfiaknál is alacsonyabb volt: mindössze 158 centiméter. Persze azt azért érdemes megjegyezni, hogy a festő idején, tehát a 15. és 16. században, a 158 centiméteres magasságú férfiak nem számítottak annyira különlegesnek, hiszen akkoriban átlagosan is alacsonyabbak voltak az emberek. A cipőkből kikövetkeztetett adat ráadásul csak spekuláció. Michelangelo firenzei Santa Crocéban lévő maradványait soha nem vizsgálták a kutatók. Ugyanakkor annak is fennáll a lehetősége, hogy a cipők nem a festőhöz, hanem a rokonához tartoztak.
Mindenesetre a cseh folyóiratban megjelent cikk szerzői, Elena Varotto antropológus és Francesco Galassi paleopatológus szerint a mérési eredmények nagyjából megegyeznek a művész egyik kortársának beszámolójával. A reneszánsz festők, szobrászok és építészek életrajzírója, Giorgio Vasari jellemzése szerint Michelangelo „középmagas, vállban széles, de máskülönben arányos testalkatú" volt. Nagyon egészséges ember volt, vékony és izmos" – írja Vasari.