Európától Dél-Amerikáig a világ országai jelentős évfordulókat ünnepelnek 2021-ben. Velence az 1600. születésnapja alkalmából rendez ünnepségeket, Peru és Görögország pedig a függetlenedését ünnepli. De Franciaország egyik legismertebb kulturális fesztiválja is az 50. évfordulójára készül, a Loire-völgy pedig 20 éve lett az UNESCO világörökség része.
Az év egyik legérdekesebb eseményének Velence 1600. évfordulóját ünneplő programsorozat ígérkezik. A város alapításának hivatalos dátumát 421. március 25-éndélben határozták meg, a legenda szerint ez volt az az időpont, amikor letették az alapkövét a város legrégebbi templomának, a San Giacomo di Rialto templomnak, más néven a San Giacometto-nak, amely mára Velence egyik történelmi szimbólumává vált.
Ezért 2021. március 25-től kezdve a város egy éven át ünnepli az 1600. születésnapját. Lesznek kiállítások, tárlatvezetések és vezetett városnézések, felvonulások és különböző konferenciák is. A Venezia1600 Facebook-oldalon élő bejelentkezéseket is láthatunk Velencéből, illetve itt olvashatunk majd a jövőbeli programokról, melyek sora egészen 2022. március 25-ig tart.
Peru és Görögország a függetlenségüket ünneplik
Peru idén ünnepli függetlenedésének 200. évfordulóját, azt az időszakot, amikor 1821-ben felszabadult a spanyol uralom alól. Az egész éves rendezvénysorozat ideje alatt kisebb-nagyobb kulturális és gasztronómiai ünnepségeket, fesztiválokat szerveznek.
Az ünnepségek egyik főnapja július 28-án lesz. De a nevezetes évforduló alkalmával egy angol székhelyű utazásszervező cég, a Pura Adventura is csatlakozott az ünnepséghez, amely Cusco városában is nyitott irodát, és most egy tizennégy napos túrát kínálnak A Csendes-óceán és az Andok: egy kulturális utazás Perun keresztül elnevezéssel.
Görögország is 2021-ben ünnepli függetlenségének 200. évfordulóját. Az országban és a világban élő görög diaszpórákban a március 25. egy fergeteges örömünnep. Függetlenség napi felvonulásokat, ceremóniákat és miséket tartanak, hálából azért, hogy 1821-ben az ország kivívta magának a szabadságot, és kikerült az oszmán uralom alól. Noha az ünneplések idén is másképp zajlottak, hamarosan most már tényleg tehetünk egy gazdagabb történelmi kirándulást Görögországba.
Ellátogathatunk például Peloponnészosz keleti részére, ami különösen fontos szerepet játszott a görög forradalom főbb ostromaiban. De felfedezhetjük Návplio kikötőjét is, mely az új görög állam (1823-1834) első fővárosa volt. És ha már történelmi útra indultunk, akkor a festői Szpécesz szigetet se hagyjuk ki, ami arról ismert, hogy itt élt a császári orosz haditengerészet első női tengernagya és a görög szabadságharc hősnője, Laskarina Bouboulina.
Szent Jakab-évet is ünneplünk
2021-ben Szent Jakab-évet is ünneplünk, ez spanyolul az Ano Xacobeo. A jubileumi vagy szentévet mindig akkor tartják, amikor Jakab apostol vértanúságának ünnepe, július 25. vasárnapra esik, ahogyan az idei évben is. A szentévek alatt a Camino de Santiago-i zarándokok száma jelentősen megnő, különösen júliusban, mivel sok zarándok célja, hogy időben megérkezzen Santiago de Compostelába a Szent Jakab-napi ünnepségekre.
Az első szentévet II. Kallixtusz pápa 1122-ben hirdette meg 1126-ra, amely során a katolikus egyház nevében megígérte, hogy mindenki megbocsátást nyer, aki az adott szentév alatt elzarándokol az apostol sírjához. A szökőévek miatt a szentévek 6-5-6-11 éves mintát követnek, így a legutóbbi 2010-ben volt, az idei lesz a következő, majd utána 2027. és 2032. következik.
Franciaországban két kerek évforduló is vár ránk
Az első egy különleges ünnep, mégpedig az ország egyik legnagyobb nyári fesztiváljának, a Festival Interceltique de Lorient nevű tíznapos rendezvénye, amelyet 50. alkalommal rendeznek meg. Az esemény vezérfonala a breton és a kelta kultúrák sokszínűségének bemutatása. Az ünnepség ideje alatt művészi bemutatókat, zenés- és főzőversenyeket, koncerteket és tematikus kiállításokat láthatnak a vendégek.
De szokott lenni kelta vásár és felvonulás, a jó hangulatról pedig tánccsoportok és dudás zenekarok gondoskodnak. Az idei évben az Egyesült Királyság lesz a díszvendég, mint kelta nemzet. Ha minden a tervek szerint halad, a fesztivált augusztus 6. és 15. között tartják meg.
A második ünnepséget a Loire-völgye régió szervezni, ugyanis 2021-ben ünnepli a 20. évfordulóját annak, hogy felkerült az UNESCO világörökségi listájára. Mivel tavaly egyáltalán nem tudták megszervezni az ünnepségeket, ezért idén különleges programokra számíthatnak majd az utazók.
Az egész éves ünnepség alatt több olyan kastély és palotakert is megnyílik majd, ami egyébként nem látogatható. De a környező falvak is készülnek meglepetésekkel és a kastélyhotelek is kedveskednek csomagajánlatokkal.
A svájci angyalok is ünnepelnek
A svájci Engelberg apátság a 900. évfordulóját ünnepli, a 2020-as ünnepségeit ugyanis a járvány miatt az idei évre halasztották. A Nidwalden-völgy szélén álló bencés kolostor az elmúlt kilenc évszázad során nemcsak IV. Henrik szent római császárnak, de több pápának is otthont adott, és William Wordsworth költőt is inspirálta a környezet, aminek köszönhetően az „Engelberg, az Angyalok dombja" című versét is megírta.
Az apátságot 1120-ban alapították és a Muri kolostor szerzetesei költöztek ide. A komplexum ma is látható épületei egy 1729-es tomboló tűzvész után készültek el, és ma Közép-Svájc legnagyobb barokk épületegyüttesének számítanak. Az apátság érdekessége, hogy templomában található Svájc legnagyobb orgonája is.
Források: Forbes.com; Travelindustrytoday.com