Amabie-ről, a meglehetősen ronda, de járványűző képességekkel bíró sellőről még 2020. április végén írtunk itt az oldalon. Ez a misztikus lény, a rég elfeledett hableány (sellő) alakú teremtmény, olyan váratlanul tért vissza a köztudatba, hogy mindenkit rabul ejtett egy pillanat alatt, és hatalmas ismerettségre és rajongótáborra tett szert.
A woman prays at a chapel beside a "healing" tree in Hasnon, France during #COVID19 pandemic. Sick people in northern France occasionally leave garments in healing trees in hope of a cure, following a tradition since pre-Roman times. (CNS photo/Reuters) pic.twitter.com/sFmOr62hC0
— Catholic News Service (@CatholicNewsSvc) December 7, 2020
Olyan embereknek nyújtott vigaszt, akiknek kellett valami, amiből ezekben a megváltozott időkben erőt meríthetnek. Pont így nyúltak vissza a franciaországi Hasnon lakói is egy ősi pogány hiedelemhez, a "gyógyító fa" erejéhez.
A Lille városától délkeletre található Hanson peremén már jó ideje áll egy olyan fácska, melynek ágaira a környék lakosai ruhadarabokat kötöznek. Az ágakon zoknik, zsebkendők és sok esetben női fehérneműk lógnak, a terméketlenség problémáját szimbolizálva, amire az illető a tudományon és a gyógyszereken felül valami más, felsőbb hatalmú megoldást remél - olvasható a Reuters.com cikkében.
Az anyagban egy olyan Facebook oldal (Nord Fantastique) szerkesztője mesél a ma is élő hiedelemről, ahol a régió ősi látnivalóit és történeteit gyűjtik össze.
Elmondása szerint egy, még a római kor előtti időkben megfogant hiedelem lett most felfrissítve, mert a fára pár napja felkerültek az első arcmaszkok is, amik a koronavírusra utalnak.
Szerinte ezek a maszkok amolyan "prevenciós" megelőző jelképek, és nem a már megfertőződött betegektől származnak. Ilyen fák egyébként nem csak Franciországban, de Írországban is elterjedtek voltak. Rongyfáknak (rug trees) nevezték őket, és egyszerre születtek pogány és keresztény hiedelmekből.