A Bristoli Egyetem régészei ereklyeként őrzött emberi maradványokra bukkantak a bronzkorból, a felfedezése rávilágít arra, hogyan emlékeztek meg az elhunytakról 4500 éve - adja hírül az MTI.
"Még a modern világi társadalmakban is különösen nagy erővel ruházzák fel az emberi maradványokat, és úgy tűnik, ez a bronzkori emberre is igaz volt" - mondta Thomas Booth, az egyetem munkatársa. "Ugyanakkor ma elképzelhetetlenül hátborzongatónak tűnik, ahogyan a halált kezelték, és amilyen kapcsolatban álltak vele abban a korban" - tette hozzá.
A felfedezést a Stonehenge közelében lévő Wilsfordban tették, a vésett és polírozott eszközöket más tárgyak, például kő- és bronzbalták, egy csontból készült tál és egy agyar mellett találták. A leletek korát rádiókarbonos és röntgensugaras eljárásokkal határozták meg.
@Bristoluniversity and @AntiquityJ have published research today uncovering a Bronze Age tradition of keeping human remains. In one case, a human thigh bone was crafted to make a musical instrument and included as a grave good in a burial found close to Stoneh... @WiltshireMuseumpic.twitter.com/d8HwjzSDsL
— Stonehenge (@EH_Stonehenge) September 1, 2020
"Bár az emberi csonttöredékeket a sírokba is eltemették az elhunyt mellé, az élők otthonaiban is tartottak belőlük a padló alá temetve vagy éppen kiállítva. Ez arra utal, hogy a bronzkori ember nem tekintett olyan rémülettel vagy undorral a maradványokra, mint a ma embere" - mondta Joanna Brück szakértő.