Erkélykoncertet ad a Zeneakadémia minden pénteken

Két francia konzervatórium felkérésére a Zeneakadémia is csatlakozott az Eurobalcon internetes kezdeményezéshez, aminek keretében a francia barokk zeneszerző Marc-Antoine Charpentier Te Deumának jól ismert prelúdiuma péntekenként Budapesten is erkélykoncerten szólal meg.

Szentpáli Roland szerpenttelSzecsődi Balázs/Zeneakadémia

A párizsi és a lyoni Conservatoire közösen minden zenetanárt és zenei növendéket, profi és amatőr muzsikust hívnak, hogy péntekenként pontban este 7 órakor kiálljanak erkélyükre vagy ablakukhoz, és eljátsszák a pár perces prelúdiumot, de felvételről, valamint virtuális vagy tényleges együttesként is elő lehet adni a művet.

A kompozíció kottáját többféle hangszerre és hangszerelésben ingyenesen elérhetővé tette honlapján a Versailles-i Barokk Zenei Központ, így bárki, aki tud zenélni, hozzájárulhat a közös muzsikáláshoz.

A Zeneakadémia örömmel fogadta a felkérést, minden héten más oktatójuk játszik majd, először ma este, majd ezt követően minden héten, péntek este 7-kor, írják honlapjukon.

Személyes kapcsolataink kényszerű mellőzése idején a modern technika lehetővé teszi a közös zenélést, amely gyógyítani képes. A muzsikusok most is támaszt nyújtanak, hiszen feladatuk a társadalmak tagjai mentális egészségének ápolása ilyen válságos időkben itthon és a világban. A Zeneakadémiáról indult művészek Földünk minden pontján megtalálhatók, alkotói jelenlétük behálózza a világot" - fogalmazott Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora.

A Zeneakadémi örömmel fogadta a felkérést, minden héten más oktatójuk játszik majd, írják, közleményükben. Az első alkalmakon a Fúvós Tanszék, ezen belül is a rézfúvósok játsszák el a dallamot, ami főként ezeken a hangszereken közismert. Az első Szentpáli Roland tubaművész, a Zeneakadémia főtárgy tanára lesz, aki különlegességgel készül és némileg áthangszereli a partitúrát. Olyan felvételt készít, amelyen ő játssza mind a négy szólamot egy korhű hangszeren, szerpenten, majd ezeket egyesíti egy számítógépes program segítségével.

 A barokk zeneszerző művének népszerűvé vált bevezetője például az Eurovízió - az Európai Műsorszolgáltatók Uniója (EBU) - közvetítéseinek kezdeteként ismert. A két francia zeneművészeti egyetem tájékoztatása szerint a kezdeményezéssel az a céljuk, hogy a remény, a szolidaritás és a közösségi értékek üzenetét terjesszék e nehéz időszakban.

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek