Az alpinizmus is felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökségek listájára, további 39 hagyomány mellett, egyet pedig eltávolítottak róla.
A listára felkerült és onnan lekerülő hagyományokról az UNESCO szellemi kulturális örökség megőrzésével foglalkozó kormányközi bizottsága döntött 2019. december 9. és 14. között megrendezett 14. ülésszszakán, Bogotában.
Az alpinizmus egy "tradicionális fizikai gyakorlat", amelyet egy közös kultúra jellemez. Ennek része a magashegységi táj, a hegymászás története és az ahhoz kapcsolódó értékrend ismerete, valamint a speciális képességek birtoklása, áll az UNESCO honlapján.
A sportnak esztétikai vonatkozásai is vannak, ami az alpinisták elegáns hegymászó mozdulataiban, a természettel való harmonikus összhangban és a táj csodálatában ragadható meg, írják.Az alpinizmus etikai alapelvei között szerepel az elkötelezettség, hogy nem hagynak nyomot maguk után, az egymás segítése és a csapatszellem, amit a hegymászókat összekötő kötél jelképez.
A testület az alpinizmuson kívül öt elemmel bővítette a sürgős védelmet igénylő szellemi kulturális örökség listáját. Ezek a botswanai veekuhane közösség seperu nevű néptánca és a hozzá kapcsolódó gyakorlatok, a szent helyként tisztelt kenyai Kit Mikayi sziklaformációhoz kötődő rituálék, a mauritiusi sega zenének a Chagos-szigeteki típusa, a Fülöp-szigeteki subanon törzs buklog nevű hálaadási rituáléja és a fehéroroszországi Jurauszki Karahod tavaszi rítus - olvasható a szervezet honlapján.
Az alpinizmus mellett további harmincnégy hagyomány került fel az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára, köztük a thai masszázs, a mongóliai kumiszkészítés technikája és a hozzá kapcsolódó eszközök, a korai kereszténység idején született bizánci zene, a 470 éves brüsszeli Ommegang körmenet, a türkmén kézi szőnyegkészítés, a hagyományos török íjászat, a datolyapálma és a hozzá kötődő mesterségek, társadalmi és kulturális hagyományok, gyakorlatok.
Felkerült a listára az ír hárfázás, a kirgiz férfi fejfedő (Ak-kalpak) viseléséhez és készítéséhez kötődő ismeretek, hagyományok, valamint az indonéz-szigetvilág őshonos harcművészete, a silat is.
A bizottság első ízben döntött úgy, hogy eltávolít egy hagyományt a szellemi kulturális örökség listájáról: a belgiumi Aalst városának híres karneválja régi antiszemita sztereotípiákra hajazó bábuk felvonultatásával váltott ki idén széles körben felháborodást.
A testület felvette a regiszterébe az eltűnőfélben lévő kolumbiai mesterségek megőrzésére irányuló projektet, valamint a venezuelai pálmafalevél-gyűjtés hagyományának megőrzését szolgáló programot. Továbbá irányelveket fogadott el a természeti vagy ember okozta katasztrófák, vagy konfliktusok által fenyegetett szellemi kulturális örökségek megőrzésére vonatkozóan. A kormányközi bizottság 15. ülésének Jamaica fővárosa, Kingston ad otthont 2020. november 30. és december 5. között.