Kultúra
Fiatal grafikusok gondolták újra kedvenc irodalmi műveiket

Az illusztráció világszerte az egyik legprosperálóbb grafikai műfaj, amit pályázatok és fesztiválok sora bizonyít, amelyeket rendszerint jelentős sajtófigyelem és közönségsiker kísér. 2019 őszén a Graphifest keretében első alkalommal rendezik meg az Első Budapesti Illusztrációs Fesztivált - olvasható a Magyar Képzőművészeti Egyetem honlapján.

Forrás: Miguel Á. Padriñán/pixabay.com

Az Első Budapesti Illusztrációs Fesztivál célja, hogy reprezentálja és megújítsa a hazai illusztrációs művészeteket. A Tavasszal meghirdetett pályázatra konkrét szövegre reflektáló, narratív képalkotásokat vártak a szervezők, szabadon választott művekhez, régi vagy kortárs, külföldi vagy magyar szerzők írásaihoz, vers, novella, regény, mese, publicisztika, gyermek- és ifjúsági irodalomhoz készült illusztrációkat.

A felhívásra mintegy 200 alkotó több mint 2500 pályaműve érkezett be. Ebből választották ki azt a mintegy 220 művet, amelyet a Magyar Képzőművészeti Egyetemen megrendezett kiállításon és a hozzá készült katalógusban láthat a közönség. A szervezők nem titkolt szándékunk, hogy ösztönözzék a hazai irodalmi illusztrációt, láthatóvá tegyék a fiatal tehetségeket, hosszabb távon pedig reprezentálják a magyar illusztrációt nemzetközi szinten is.

Az illusztráció egyéb irányai mellett különös figyelmet szentelnek az elmúlt évtizedekben kisebb hangsúlyt kapott szépirodalmi illusztrációnak, kiemelten fontosnak gondolják ugyanis, hogy a klasszikus és kortárs, külföldi és hazai alkotók írásai korszerű képi alkotásokkal társulva jussanak el a közönséghez. Az évfordulós szerzők irodalmi műveire készült legjobb 60 illusztrációt külön kiállítás keretében mutatják be a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A két fő tárlatot számos más szakmai program kíséri, melyről bővebb információk a honlapon találhatók.

Utazzon!