Lassan valóban itt vannak a téli ünnepek, így az év végi hajtás után, esetleg közben jól esik egy-egy napra elvonulni, mártózni egyet valamelyik közeli gyógyfürdő jótékony vizében. Körülnéztünk Budapest környékén, hogy hová érdemes elindulni, ahol wellness és termálvíz várnak.
Wellness és termálvíz - Budapest-közeli gyógyfürdőkörkép
Pénztárcabarát, vagy luxus?
Budapest vonzáskörében számtalan ismert, vagy kevésbé ismert gyógyfürdőt, termálvizes- és wellness komplexumot találhatunk, ráadásul árfekvés szerint is válogathatunk közülük, hiszen még a pénztárcabarát fürdők között is számos igazán kellemes, nívós hely akad. Aki viszont a luxusra esküszik, az sem fog csalódni.
Ráckeve, AquaLand
A ráckevei AquaLand az egyik legjobb választás lehet a téli, ünnepi időszakban, hiszen fedett medencéi mellett a szabadtéri meleg termálvizes Kevei Gyógyvizes ülőmedence és a Caracalla termálvizes élménymedence télen is a vendégek szolgálatára áll. Az itt feltörő „Keve gyöngye" elnevezésű, nátrium-hidrokarbonátos termálvíz – mely elsősorban mozgásszervi betegségek kezelésére alkalmas – 2007-ben kapott gyógyvíz minősítést.
A fedett részleg medencéi 27, 32 (gyermekmedence), illetve 38 Celsius fokos hőmérsékletű medencék, utóbbi egy gyógyvizes élménymedence. Az Aqua Spa részleg relaxációs élményekre fókuszáló szaunalehetőséggel, illetve különféle masszázsokat kínáló masszázsközponttal is várja vendégeit.
A felnőtt napijegy 4.480 forint, nyugdíjas/diák napijegy 3.980 forint, a gyerek napijegy 3.480 forint, a családi jegy (2 felnőtt, 1 gyermek) 11.180 forint, (2 felnőtt, 1 diák) 11.580 forint, minden további gyermek 3.080 forint, minden további diák 3.480 forint.
Leányfalu, Termálfürdő
A Budapesttől 27 kilométerre, a Dunakanyarban, parkosított, ősfás környezetben található leányfalui Termálfürdő szintén egész évben várja vendégeit, jóllehet, a téli időszakban a 6 helyett csak 3 kültéri medence áll a látogatók szolgálatára.
A medencéket feltöltő, 1000 méter mélyről feltörő, kalcium-magnézium, hidrogénkarbonátos-szulfátos Leányfalui Gyógyvíz 55 Celsius fokos, melyet a nyakzuhannyal, vízbuzgárral rendelkező 32-34 C fokos meleg vizes élménymedencében hidromasszázsként is élvezhetünk.
Aki úszni szeretne, azt a nyáron nyitott, télen sátorral fedett 50 méteres, 26-28 fokos úszómedence várja, de ha csak üldögélnénk, választhatjuk a 37-39 fokos meleg vizes ülő gyógymedencét is. A fürdő szomszédságában szauna, gőzkabin, illetve masszázs is választható a további felfrissülés érdekében.
A teljes árú felnőtt napijegy 3.900 forint, a gyerek, diák, nyugdíjas napijegy 2.700 forint, a családi jegy (min. 1 felnőtt, 2 gyermek) 2.500 forint/fő.
Nagykátai Gyógy- és Strandfürdő
A Pest vármegye délkeleti részén található fürdőkomplexum 1998-ban nyitotta meg kapuit a vendégek előtt. Noha az intézmény öt külső medencével is rendelkezik, a téli időszakban csak a három medencével ellátott, akadálymentesített fedett gyógyfürdő elérhető, ahol a medencék mellett szaunák, gőz- és aroma kabinok, merülő medencék, illetve masszázs is várja a vendégeket.
A Nagykátai Gyógy- és Strandfürdő nagy sótartalmú, kis keménységű, nátrium-kloridos, hidrogén-karbonátos, fluoros, jódos, metabórsavas „Káta-víz" elnevezésű vizét 2002-ben nyilvánította az Országos Tisztifőorvosi Hivatal gyógyvízzé, amely a többi között ízületi gyulladások, degeneratív ízületi elváltozások, idegfájdalmak, bénulások, izomfájdalmak, sport sérülések kezelésére javallt. A fürdőben kisgyerekes családokat is szívesen látnak, ahol még babaúszásra is van lehetőség.
A teljes árú napijegy 4.000 forint, a családi jegy (2 felnőtt, 1 gyermek) 10.000 forint, a családi napijegy mellé váltható + gyermekjegy 1.200 forint.
Ceglédfürdő
A 2003-ban megnyílt fürdőkomplexum nem csak a gyógyulni, de a kikapcsolódni vágyókat is szeretettel várja. A ceglédi Gyógy- és Strandfürdőben összesen tizenegy medence, élmény- és gyógymedence, hullámmedence és úszómedence, valamint wellness szolgáltatások, különféle masszázsok, köpölyözés, szauna is a vendégek rendelkezésére áll.
A fürdő medencéi 28-30 (élménymedence), 30-32 (gyermekmedence), 34-36, illetve 36-38 (ülő gyógymedencék) Celsius fokosak. A ceglédi fürdő több mint 1000 méteres mélységből feltörő nátrium-klorid-hidrogénkarbonát, valamint fluorid és jodid tartalmú, 54°C-os termálvizét 2004-ben nyilvánították gyógyvízzé, amely mozgásszervi, reumatikus és az idegpályák rehabilitációs kezelésére is kiválóan alkalmas. A fürdő minden szombaton 20-24 óra között éjszakai fürdőzéssel várja vendégeit.
A teljes árú napijegy 4.000 forint, a kedvezményes (nyugdíjas, gyermek, nappali tagozatos diák, rokkant és fogyatékkal élő személy) 3.000 forint, 0-3 éves korig ingyenes, 16 óra után 3.000 forint, éjszakai fürdőzés 4.000 forint.
Budapest, Szent Gellért Gyógyfürdő
Az előbbieknél drágább, ugyanakkor a történelmi hangulat, az elegáns, szecessziós stílusú környezet igazán különleges fürdőélményt kínál a patinás budapesti Szent Gellért Gyógyfürdőben, amely 1918-ban nyitotta meg kapuit a vendégek számára.
A Szent Gellért fürdő a szomszédos hotellel együtt a főváros első luxuslétesítménye volt, külső hullámmedencéje (mely azonban csak a nyári hónapokban van nyitva, és az utóbbi időben nem is hullámzik) a világ első hullámmedencéje volt.
A Gellért-hegy belsejében található, nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos-kloridos, fluoridion-tartalmú, 41-41 Celsius fokos hévizek biztosítják a fürdő vízellátását, melyek ízületi és gerinc betegségekre, porckorong bántalmakra, idegzsábára, érszűkületre, illetve keringési zavarokra javallott. A fürdőzés mellett különféle masszázsok közül is lehet választani.
A felnőtt szekrényes belépő 10.500, pénteken és hétvégén 12.000, kiemelt időszakban 13.000 forint, a két személyes privát fürdőzés (90 perc) 20.000 forint.