Világrekorder legek, a mesés Kelet és a modern Nyugat találkozási csomópontja, és hűvös sivatagi éjszakák – ez csak néhány ok, amiért Dubajt a főszezonon kívül sem szabad elfelejteni! De most mutatunk többet is, amitől aztán garantáltan elfelejti majd, hogy épp milyen évszak van ott!
Dubaj egy tökéletes télből a nyárba úti célként él a fejünkben, és valóban, nem kell átszállni, nem kell fél napot utazni; néhány óra alatt ott lehetünk egy teljesen más, egzotikus világban, elmenekülhetünk a zord téli idő elől. De miért ne néznénk meg nyáron is a „Legek városát"?
Csak azért, mert még annál is melegebb van, mint itthon? A szabadban biztos! De ahol nemcsak a tömegközlekedési eszközökön van légkondi, hanem a megállókat is hűtik; és ahol a sivatagban éjjel egészen megszelidül az időjárás, ott számos programot találunk nyáron is. Ráadásként ilyenkor nagyságrendekkel kevesebb a turista, így szállást is jóval olcsóbban foglalhatunk.
Nyáron, a dubaji főszezonon kívül akár jó pár kategóriával magasabb besorolású hotelben is megszállhatunk ugyanazért az összegért, mint amit a főszezonban fizettünk volna. Ez kifejezetten csábító opció lehet azoknak a friss házasoknak, akik rögtön a nyári esküvőjük után nászútra indulnának, de szeretnének valami egzotikus úti célt választani.
1. Életre szóló spa élmény
Dubaj elképesztő szálláskínálattal várja a látogatókat. Van itt számos üzleti hotel és egyszerű Airbnb-lakás is. De találunk „hétcsillagos" szállodát és egy olyan überluxus hotelláncot, aminek az egész világon összesen, kevesebb mint egy tucat szálláshelye van – azok is csak a világ legexkluzívabb pontjain –, és ebből Dubajban rögtön kettő is van.
Ahol pedig ennyi a csúcskategóriás szálloda, ott elég komoly a kínálat a wellness- és spa szolgáltatások területén. Dubaj pedig igazi olvasztótégely: a spa szalonok kezelőiben ezért leggyakrabban a masszázsaikról híres, távol-keleti országokból származó személyzetet találunk. Így egy-egy kezelés akár több kontinensen és több kultúrán átívelő élményt is nyújthat az utazóknak. Kihagyhatatlan élmény azoknak, akik a nászútjukon valami különleges kényeztető élményt keresnek a megfizethető luxus kategóriából, vagy azoknak, akik mindenhol szeretik kipróbálni a helyi kezeléseket.
A Fairmont Dubai hotel a tengerre épült, pálma alakú mesterséges sziget, vagyis a Dubai Palm egyik első ötcsillagos létesítménye volt. Magyar utazási irodák ajánlatai között is gyakran szerepel, a wellness központja pedig egész Dubajban híres a különleges rendezvényei miatt. Itt jártuk be és néztük végig, hogy hogyan is zajlik egy ötcsillagos wellness-kezelés a luxusáról híres Dubajban.
A Fairmont wellness központja önmagában is több mint három és fél ezer négyzetmétert foglal el az ötcsillagos létesítményben, és akkor még nem számoltuk a külső medencéket és a külön épületben helyet kapott jógastúdiót, ahol reggelente a szálloda vendégei térítésmentesen vehetnek részt a különböző órákon.
A Fairmont egyik városszerte ritkaságszámba menő szolgáltatása, a „Ladies spa day" is itt kezdődik. A program lényege, hogy barátnőknek nyújt teljeskörű wellness-kikapcsolódást. Kezdve a jógától, folytatva az egészséges ételeket felsorakoztató büféebéddel, egészen a változatos kezelésekig, amit különböző kezelőkben, de egy időben, egyszerre végeznek a programra bejelentkező baráti társaság tagjain. Így egy-másfél órával azután, hogy a társaság tagjai elindultak a masszázsra, újra hiánytalan létszámban lehetnek együtt, túl a kezeléseiken, folytatva egy kellemes, revitalizáló koktéllal a különleges napot.
A wellness programok egy ilyen helyen mindig a recepción kezdődnek. Érdemes időben érkezni, hogy legyen bőven időnk kitölteni az egészségi állapotunkkal és a kezeléssel szembeni elvárásokkal kapcsolatos kérdőívet, és, hogy kiélvezhessük a ráhangolódás minden pillanatát. A felmérés kitöltéséhez egy kellemes gyógyteával vagy friss gyümölcsökből készült koktéllal várnak minket, és rögtön kapunk egy illatos vízzel átitatott törölközőt is, amivel áttörölhetjük a kezeinket, és amitől ellazulhatunk. Mindeközben a wellness központ asszisztensére várunk, aki majd elkísér minket az öltőzőhöz.
Az öltőzőszekrényünkben megtalálunk mindent, amire az itt töltött idő alatt szükségünk lehet: kényelmes papucsot, köntöst, törölközőt és egyszer használatos alsóneműt, amit azért javasolt felvenni, hogy a saját fehérneműnket nehogy összekenje a masszázsolaj.
Amikor átöltöztünk, helyet foglalhatunk a váróban, ahol a spa asszisztense gyümölcsökkel, könnyű harapnivalókkal, gyümölcslevekkel és gyógyteákkal kínál minket – de jobb ezeket a kezelések utáni ejtőzés idejére tartogatni. Ide kísérnek majd ki úgyis minket az arc- és/vagy testkezelés után is, és annyi időt töltünk még itt, amennyit csak szeretnénk – akár addig is maradhatunk, míg be nem zár a spa.
2. Naplemente a sivatagban
A sivatagi időjárás egyik különleges sajátossága, hogy bár napközben elképesztő forróság uralkodik a homokdűnéken, éjszakára egészen lehűl a levegő. Ahhoz, hogy ezt személyesen is megtapasztaljuk, a legjobb program, amire benevezhetünk, egy késő esti, vacsorával és tradicionális műsorral összekötött dzsipszafari.
Több iroda kínálatában is szerepelnek szafarik, az viszont jellemzően közös bennük, hogy nem zavar bele a nappali programunkba. A sofőrünk csak késő délután érkezik meg értünk a szállásunkra, majd bő háromnegyed órás kocsikázást követően elvisz minket egy találkozópontra, ahol a dzsipek gyülekeznek a homokdűnéken. Nem sokkal naplemente előtt indul az izgalmas része: csúszkálunk a konvojban haladó dzsipekkel a dűnéken keresztül, míg meg nem érkezünk egy régi beduintábor modern másához, ahol már mindent előkészítettek a vendégek fogadására.
Ha még nincs kedvünk asztalhoz ülni, nézhetünk sólyom-bemutatót, mehetünk egy kört teveháton, vagy egy snowboardra emlékeztető deszkán csúszkálhatunk a homokdűnéken. A hosszúra nyúlt vacsorát táncos műsor kíséri. És ahogy egyre jobban belemegyünk az estébe, lassan hűvössé válik a sivatagi szél. De még mielőtt szükségünk lenne egy kardigánra, a sofőr már indul is vissza velünk a városba.
3. Az épített látványosságok mind légkondicionáltak
Legyen szó a világ legmagasabb épületéről, a Burdzs Kalifáról, vagy Dubaj egyik legújabb látványosságáról, a város régi és új részét összekötő, keret alakú Dubai Frame-ről, a város épített látványosságait mind felszerelték bivalyerős klímával. És mivel télen sincs hideg, a légkondi ezeken a helyeken egész évben dolgozik, így, ha városnézésre adjuk a fejünket, anélkül, hogy a naptárunkra pillantanánk, valószínűleg meg sem tudjuk majd mondani, hogy kint épp tél van vagy nyár.
4. A világ legnagyobb bevásárlóközpontjaiban több évszakot is el tudnánk tölteni
Mégpedig anélkül, hogy melegünk lenne! A Dubai Mall például nem egyszerűen a világ legnagyobb plázája, de egyben a világ legnagyobb akváriumának az otthona is, mellette kiállításoknak és számos rendezvénynek is helyet biztosít. Hetekbe telne végigenni az éttermeit, ha pedig nem akarjuk lejárni a lábunkat az épületben, golfautókból kialakított taxikat inthetünk le benne. Az élmény itt is állandó. Bármilyen évszak és bármilyen napszak is van valójában.
Egy másik, dubaji léptékben kisebb, de szintén hatalmas plázában pedig akár síelhetünk is. A nyár kellős közepén!
5. Nem szereti a klimatizált helyeket, akkor irány egy aquapark!
Nincs jó hírünk, ha utálja a klímát! Dubajban ugyanis időjárástól és évszaktól függetlenül mindenhol találkozni fog vele! Kivéve a szabadtéri attrakcióknál, és szerencsére ezekből is van pár egyedi a városban! Például az Atlantis hotel melletti tizenhét hektáron elterülő aquapark, amely több világrekorder csúszdával is dicsekedhet.