Havas hegycsúcsok közt gőzölgő hatalmas termálvizes medencék, tarka-barka, növényekkel benőtt mesebeli wellnessfalu, természet formálta türkizkék kőkádak, szecessziós fürdőpalota és tájba simuló minimál dizájn építészeti csoda - Európa legdögösebb fürdői közül válogattunk.
Az egyre zordabb és ködösebb napok legjobb ellenszerei a forró vizes fürdők. Ahogyan ígértük, megmutatjuk a legszebb természetes és mesterséges fürdőhelyeket, ahol nemcsak a finom meleg víz, de a látvány is kényeztet. Ezúttal Európa legjei kerülnek sorra.
Grand Hotel Kempinski High Tatras, Szlovákia
A Magas-Tátrában, behavazott hegyek ölelésében, a Csorba-tó partján álló szállodát dicsérhetnénk udvarias személyzete, a romantikus, pattogó tüzű kandallóval felszerelt lobbija, pazar reggelije és elegáns szobái miatt is. De ami egészen különlegessé teszi, az a wellness részlege, melynek üvegfalán át zavartalan kilátás nyílik a tóra és a környező hegyekre. Az élményelemekkel felszerelt úszómedence medence mellett nagyméretű jakuzzit, kényelmes fotelekkel berendezett pihenőteret és egy külön szaunarészleget is találunk itt. Nemrégiben nekünk is volt szerencsénk úszni a kristálycsillárok alatt, így aztán erről a helyről tényleg elmondhatjuk, hogy a beállított katalógusképek kivételesen tökéletesen fedik a valóságot. (Főleg estefelé, amikor az aprónépnek már tilos a bemenet, így aztán valóban zavartalanul relaxálhat az ember.)
A szálloda helyén egyébként már 1893-ban egy kis romantikus stílusú villa állt, a korabeli arisztokrácia krémje – többek között a Habsburg család tagjai – látogatták. Az évek során többször bővítették és átépítették. A századfordulótól hotelként üzemelő épületben 1953-tól aztán szanatórium működött, majd állaga annyira leromlott, hogy be kellett zárni. Az épület felújítására egészen 2003-ig kellett várni, amikor négy éven át tartó munka során nyerte el mai lenyűgöző formáját.
Rogner Bad Blumau, Ausztria
A különc bécsi képzőművész, építész és gondolkodó Hundertwasser álmodta meg a Stájerországban fekvő wellnessfalut, melyet Bad Blumau forrásai fölé építettek. A művész ezer közül felismerhető organikus épületei tökéletes összhangban vannak a természettel, a növények szinte kivétel nélkül mindet szabadon benövik. Az épületek nemcsak szemgyönyörködtetően színesek, de szokás szerint nélkülözik a szögletes vonalakat. Korábbi cikkünkben többet is megtudhat róla.
Aqua Dome, Ausztria
Hófödte hegycsúcsok és a forró víz találkozása – ez a tiroli Aqua Dome Hotel fő profilja. Tizenhárom – közte több kültéri – medencében lubickolhatunk itt, a kétezer négyzetméteres szaunavilágban pedig kedvünkre melegedhetünk, ha a termálvíz nem lenne elég. A szállodában kétszáz elegáns szoba és lakosztály várja a pihenni vágyókat. És hogy mit lehet errefelé csinálni, ha elég volt a fürdőzésből? Például síelni. A szállodától alig 14 kilométerre található a Sölden - Ötztal Arena sícentrum.
Blue Lagoon, Izland
Totálisan szürreális, egyben csodálatos és felejthetetlen élmény megmártózni az izlandi Blue Lagoonban, azaz a kék lagúnában. 1976-ban egy geotermikus hőerőmű melléktermékeként jött létre, de ez a tény ne riasszon vissza senkit, ugyanis semmit sem von le a hely értékéből. Fantasztikus türkizkék a víz, az iszapja pedig fehér, és ha az ember magára keni, hihetetlen jót tesz vele bőrének. És most képzelje el mindezt egy egészen elképesztő környezetben, lávamezők- és falak között a szabad ég alatt, miközben a háttérben a hőerőmű kéményei egészen misztikus hatású gőzt pöfékelnek.
További izlandi kalandjainkról itt olvashat tovább.
Saturnia hőforrás, Olaszország
Tudta, hogy a festői toszkán tájban nem csak a dombtetőre épült kisvárosokat lehet bejárni, nagyokat kirándulni, jókat enni és annál is jobbakat borozni lehet? Mert, ha nem, akkor most azt is képzelje el, amint egy lezúduló víz alakította, hatalmas, természetes kőkádban dagonyázik. Egy olyanban, amelyben a víz színe türkizkék, hőmérséklete 37 fokos és kéntartalma miatt kellemesen lazító, fájdalomcsillapító hatású. A jó hír, hogy nem csak álmodozni lehet ilyesmiről, hanem a Grosettótól mintegy 60 kilométerre található Saturnia hőforrásban akár meg is valósíthatja mindezt. A hab a tortán, hogy mindezt teljesen ingyen.
A monda szerint a szüret római istene, Szaturnusz egyszer egy harcos halandó miatti haragjában kezdett villámokat szórni. Az egyik pont ezen a helyen csapott le, felszakítva a földet. Ebből aztán kénes víz tört fel, aminek nyugtató hatására egyből lecsillapodtak a kedélyek.
Toszkána további, kevésbé ismert fürdőiről itt olvashat tovább.
Milano Boscolo Exedra SPA, Olaszország
A természet alkotta Saturnia termálfürdő szöges ellentéte Milánó legnagyobb wellnessközpontja, mely a Boscolo Exedra Hotelben működik. A mindennap éjfélig nyitva tartó, hipermodern központ mintegy hatszáz négyzetméteren terül el, szaunákkal, törökfürdővel, vízeséssel, kezelőhelyiségekkel és egy úszómedencével rendelkezik. Az egész helyben a legkülönlegesebb, hogy a plafonon és a falakon Alien-hangulatú fényvisszaverő gömbök sorakoznak – a földöntúli élmény garantált.
Terme Vals, Svájc
Jövőre lesz húsz éve, hogy a félig a hegyoldalba vájt svájci Therme Vals új fürdője megnyílt a látogatók előtt. A kilátás a hegyekre zavartalan odabentről, miközben a fürdőt füvesített tetejével alig látni máshonnan. Olyan különlegességek várják itt a látogatókat, mint a néhány fő számára élvezhető virágszirom-fürdő, a zene, amelyet a fürdő köveinek megszólaltatásával komponáltak. Korábbi cikkünkben többet is megtudhat a fürdőépítészetről, és erről a különleges fürdőről.
Vinothérapie SPA Caudalie Marqués de Riscal, Spanyoloszág
Frank Gehry épületeit lehet nagyon szeretni és nagyon utálni, de az tény, hogy stílusa nagyon látványos, és egyből felismerhető. Rioja tartomány egyik legpatinásabb borászatának, a Marqués de Riscalnak tervezett hotel és wellness-központ együttese is illeszkedik az építésztől megszokott stílusba – mintha a híres bilbaói Guggenheim múzeum kistesóját látnánk. A luxushotelt 2006 októberében adták át, a spa részleget kizárólag a vinoterápiának szentelték, boros fürdő, masszázs, arc- és testkezelés is kérhető.
ESPA at The Europe, Írország
Killarney városában, a misztikus hangulatú Loch Lein (azaz Lein-tó) partján áll Írország legmenőbb, minden luxussal felszerelt wellness szállodája, a The Europe. Fényűző wellness részlegét úgy tervezték meg, hogy a lehető legtöbb szögből élvezhessük a természet szépségeit. Különleges csillárok alatt tempózhatunk, miközben a plafontól padlóig tartó hatalmas ablakokon keresztül a környező zöld hegyekben és a tóban gyönyörködünk.
Gellért fürdő, Magyarország
Nem lenne teljes a legszebb európai fürdőket felsoroló gyűjteményünk magyar versenyző nélkül. Mi a Gellért Gyógyfürdőt választottuk gyönyörű szecessziós épülete miatt. Bár 1918-ban nyílt meg, de a mai Gellért fürdő területén feltörő "csodahatású" forrásokról már a XV. századból is találtak feljegyzéseket. A későbbiekben a törökök is kedvelték, mivel nagyobb és forróbb vizű volt, mint a korabeli budai fürdők. A XVII. században Sárosfürdőnek nevezték a medencék fenekén leülepedett, a forrásvízzel feltörő finom forrásiszap miatt.
Tavaly a pompás fürdőtér helyett az építészetileg sokkal kevésbé látványos, ám annál érdekesebb föld alatti világot is bejárhattuk. Eljutottunk a Gellért ősforrásához, és a fürdő alatt húzódó alagútrendszerbe is lemehettünk. Föld alatti kalandjainkról itt olvashat tovább.