Pest vármegye legszebb kastélyai Gödöllőtől Pécelig

Amikor nincs sok szabadidőd, csupán egy hétvégi nap, viszont szívesen töltekeznél kultúrával, történelemmel, egy csipet természeti szépséggel, akkor irány valamelyik környékbeli kastély. Ezúttal Pest vármegye legszebb kastélyait szedtük csokorba.

A péceli Ráday-kastély Pest vármegye egyik legszebb kastélya, ahol gyönyörű monokróm freskókat csodálhatunk megForrás: -Wikipedia/Sedit86

Pest vármegye legszebb kastélyai

Nemesi hajlékok, főúri kúriák

Magyarország és Pest vármegye rengeteg főúri kastéllyal, kúriával, palotával büszkélkedik, melyek hangulata a múltba repít vissza. Falaik között átélhetjük az egykori arisztokrácia mindennapjait, bepillanthatunk életük különböző aspektusaiba, megismerhetjük a kor építészetét, bútorstílusait, parkjaikban magunkba szippanthatjuk azt a hangulatot, amelyet 100-200 éve az ott élő családok élvezhettek. Ezúttal a Budapesthez közeli, Pest vármegyében található legszebb kastélyokba, kúriákba látogattunk el.

Grassalkovich-kastély, Gödöllő

Talán mind közül a legismertebb, leginkább fényűző kastély a gödöllői Grassalkovich-kastély, melyet Sissi királyné kastélyaként is ismerhetünk. A kúriát és a hozzá tartozó épületegyüttest – mely hazánk legnagyobb területű barokk kastélya – az 1740-es években, Mayerhoffer András tervei alapján Grassalkovich Antal, Mária Terézia királynő bizalmasa, a korszak egyik legnagyobb magyar főúri családjának feje építtette.

Itt található hazánk egyetlen rekonstruált barokk színháza is, mely a kastély bővítése idején 1782-85 között épült a komplexumhoz, majd az évek során egy narancsházzal (orangerie), templommal, fürdővel is bővült a kastély. Idő közben a gyönyörű franciakertet angolkertté alakították. A kastélyt meglátogatta Mária Terézia, járt itt Windisch-Grätz herceg, Kossuth Lajos, majd 1867-től – Ferenc József és Erzsébet királyné koronázási ajándékaként – uralkodói rezidenciává alakították, a kastély belső enteriőrje ma is ezt a korszakot idézi.

A gödöllői Grassalkovich-kastély Sissi királyné kedvenc pihenőhelye votForrás: Csalami János

A XX. században előbb Horthy Miklós pihenő kúriája volt a kastély, majd a szovjet csapatok raktárként és istállóként használták, végül szociális otthon működött a falai között. 1995 óta a műemléki épület múzeumként várja a látogatókat.

Teleki-kastély, Gyömrő

Az elegáns, klasszicista stílusú főúri hajlékot 1840-47 között Teleki Sámuel építtette Hild József építésszel (akinek a nevéhez olyan prominens épületek köthetők, mint az esztergomi és a budapesti bazilika, illetve a Teleki-kastélyhoz nagyon hasonló bajnai Sándor-Metternich-kastély). A rezidenciát elegáns, utakkal szabdalt arborétum veszi körül. A második világháborút a kastély szinte érintetlenül vészelte át, 1945-ben még megvoltak gyönyörű bútorai, festményei, szobrai, majd az államosítás idején minden mozdítható értékét széthordták, különleges fáit pedig kivágták.

A XX. században a Gyógypedagógiai Intézet internátusa kapott itt otthont, a kastélykertben ekkor épültek az iskola és a pedagóguslakások. A teljes értékű felújítás 1987-ig váratott magára. Sajnos a kastély belülről nem látogatható az itt élő gyermekek védelmében (ráadásul belső pompájából mára semmi nem maradt meg), viszont az elegáns kastély kívülről is üdítő jelenség.

A gyömrői Teleki-kastélyban ma internátus működik, így csak kívülről láthatóForrás: Wikipedia/Merl Antal György

A komplexumhoz tartozik még a szintén klasszicista stílusú kis kastély, a Nepomuki Szent János Római Katolikus Kápolna és a Teleki-család kriptája. Nyaranta az Országos Rákóczi Napok alkalmával a kivilágított kastélypark szabadtéri komolyzenei koncerteknek ad otthont.

Száraz-Rudnyánszky-kastély, Nagytétény

A ma Nagytétényi Kastélymúzeum nevet viselő késő barokk épületet Száraz Julianna férje, báró Rudnyánszky József építtette egy egykori római villa (Campona) maradványain 1743-51 között Mayerhoffer András tervei alapján. Az építész nevéhez fűződik a gödöllői Grassalkovich -kastély tervezése is, így nem meglepő módon a két kúria stílusában sok hasonlóságot felfedezhetünk.

A kastély – amelynek falai között nevelkedett Magyarország első orvosnője, Hugonnai Vilma – 1904-ben kiégett, berendezéséből semmi sem maradt meg. A második világháború során maga az épület is komoly károkat szenvedett, majd 1948-ban a Földművelésügyi Minisztérium múzeumi célokra adta át az épületet az Iparművészeti Múzeum számára. 1951-ben nyílt meg az első bútorkiállítás. A kastély jelenleg felújítási munkálatok miatt átmenetileg zárva tart.

A nagytétényi Száraz-Rudnyánszky-kastélyban 1949 óta bútormúzeum működikForrás: Wikipedia/VinceB

Ráday-kastély, Pécel

Szintén Mayerhoffer András (illetve fia, János) keze munkáját dicséri a barokk stílusú péceli Ráday-kastély, amely 1755-74 között újult meg ma is látható formájában. Az első péceli kúria 1722-30 között épült meg a Ráday-család számára, amikor a település Ráday Pál felesége, Kajali Klára hozományaként a család birtokába került. A kastély felújítását és kulturális központtá fejlesztését már fiúk, Gedeon rendelte el.

Az épület különlegessége a termeit borító monokróm freskói, melyeket Scherwitz Mátyás készített 1766-71 között. A Ráday-kastély az 1770-es évektől a magyar irodalmi élet egyik legfontosabb központja volt, ahol Kazinczy és Batsányi is többször megfordult. 1872-ben a család anyagi nehézségeinek rendezése érdekében a kastélyt elárverezte, értékei ekkor szóródtak szét. Könyvtára 1861-ben került Budapestre, a Dunamelléki Református Egyházkerület tulajdonába.

A péceli Ráday-kastély kiállításaForrás: Belenyesi Miklós / Ráday-kastély / Facebook.com

1950-től a MÁV Kórház egyik részlege működött itt, majd 1998-ban a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának kezelésébe került. Bár a kastély jelenleg felújítás alatt áll, gyönyörű termei korlátozottan, de látogathatók.

Savoyai-kastély, Ráckeve

Az elegáns kúriát Johann Lucas von Hildebrandt építész tervezte Savoyai Jenő részére a bécsi kertvárosok „nyaralókastélyainak" stílusában, tehát elsősorban vidéki pihenőkastély gyanánt, nem pedig városi rezidenciaként, így semmilyen reprezentatív vagy hivatalos funkcióval nem rendelkezett. A herceg nem is tartózkodott huzamosabb ideig Ráckevén, a kastély nem a társasági élet igényeit szolgálta ki. Emiatt lett az épület földszintes, szélesen elnyúló, amely minden hivatalos helyiséget, díszlépcsőt, báltermet nélkülöz.

A ráckevei Savoyai-kastélyt díszítő mitológiai alakokForrás: Wikipedia/Thaler

A barokk kastély külső megjelenésében itáliai, illetve francia stílusjegyeket hordoz, ilyen a diadalív, vagy a mitológiai figurák alkalmazása dekorációként. A kastélyhoz egy zárt belső díszudvar, illetve egy, az épületegyüttest körülölelő nagy kastélypark tartozik. Savoyai 1736-ban bekövetkezett halála után a birtok a koronára szállt, majd alig egy századdal később már elveszítette eredetii funkcióját. Az idők során használták raktárnak, magtárnak, majd az 1970-es években felújították. Ezt követően szállodaként funkcionált. Jelenleg is felújítás alatt áll, a tervek szerint ennek befejezése után is szállodaként fog működni.

Nézz meg más rejtett gyöngyszemeket is Pest vármegyében:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek