Ez a 3 legszebb kastély Fejér vármegyében, amiket érdemes felkeresned

Magyarország gazdag történelméből adódóan számos gyönyörű várnak, kastélynak és épületnek ad otthont. Bemutatjuk a 3 legszebb kastélyt Fejér vármegyében, amiket érdemes felkeresned.

A Fehérvárcsurgón álló, Károlyi-kastély az egyik egyik legszebb épület Fejár vármegyébenForrás: Travelo

Ez a 3 legszebb kastély Fejér vármegyében

Nádasdy-kastély, Nádasladány

Hazánk egyik legszebb historizáló, neogótikus, Tudor-stílusú kastélya a Fejér vármegyei Nádasladányban álló Nádasdy-kastély. A felújított, mesebeli kúriát 24 hektáros tájképi kert öleli körbe, növényritkaságokkal és egy hangulatos tóval. Amennyiben különleges esküvői helyszínt keresel, megtaláltad, hisz a kastély egyes termei méltó háttérként szolgálnak esküvői szertartások, vacsorák megtartásához, de konferenciákat, irodalmi és zenei rendezvényeket is szoktak itt rendezni.

A kastély egyik legszebb terme az ősök csarnoka, ahol a család leghíresebb tagjainak egész alakos képmásait állították ki, és rendkívüli belsőépítészeti megoldásaival kitűnik a Hauszmann Alajos tervei alapján készült könyvtár is, amelynek elegáns polcrendszerét kazettás famennyezet, csavart oszlopok, a galérián pedig kovácsoltvas mellvéd egészíti ki.

Nádasladány, Nádasdy-kastélyForrás: facebook.com/nadasdladanyi.kastely - Bosnyák Attila

Károlyi-kastély, Fehérvárcsurgó

A Fejér vármegyei Fehérvárcsurgón találjuk az 1855-ben épült klasszicista, eklektikus és barokk stílusú kastélyt, amelyet Károlyi György megbízásából Henrich Koch és Ybl Miklós építészek terveztek. A második világháborút követő államosítás során a birtokot kártalanítás nélkül vették el a Károlyi családtól, hogy előbb a Fővárosi Gázművek üdülője, majd gyermek menekült- és nevelőotthon működjön benne. Az épületegyüttes állagmegóvásával senki nem törődött, ezért 1979-ben lakhatatlanná vált.

A Wikipédia szerint 1997-ben a Párizsban élő Károlyi György által létrehozott Károlyi József Alapítvány és a MÁG együttműködési szerződést kötött a kastély közös felújítására és hasznosítására. A gyönyörűen felújított kastély és 40 hektáros parkja idegenvezetéssel nyitva áll a látogatók előtt, 23 szobájában pedig szálloda működik.

A Károlyi-kastély ismét a régi pompájában ragyogForrás: Wikipédia/fm2 Indafotó

Brunszvik-kastély, Martonvásár

A Fejér vármegyei Martonvásár félórányi autó- és vonatútra fekszik Budapesttől. A település leginkább az 1783-ban épült festői Brunszvik-kastélyról és hatalmas, rendezett angolparkjáról ismert. Brunszvik Antal, Mária Terézia királynőtől kapta a grófi rangot és a martonvásári birtokot.

A kastély mai külseje az 1870-es neogótikus stílusú átépítéskor alakult ki. Az egyemeletes épület szabálytalan alaprajza, csúcsíves, nagy ablakai és a karcsú tornyok igazi romantikus hangulatot teremtenek. A kastélynak nem a teljes része látogatható, ugyanis egy részében az MTA Mezőgazdasági Kutatóintézete működik. A kastélyhoz egy barokk stílusú kápolna is tartozik, ami csak liturgikus eseményekkor látogatható. A kúria fennmaradó részében a Beethoven Emlékmúzeum várja a látogatókat interaktív kiállítással és igazán készséges teremőrrel.

Ha be akarjuk járni a szépen karbantartott, 70 hektáros ősparkot, jegyet kell váltanunk. Ezt az Agroverzum Tudományos Élményközpont épületében tehetjük meg, ahol nem csak az agrár tudományokba tehetünk izgalmas utazást, hanem a Beethoven Emlékmúzeumba is itt válthatjuk meg a jegyünket. A martonvásári Brunszvik-kastély és parkja a harmónia, a nyugalom és a feltöltődés meghitt helyszíne, ahol békésen andalogva vagy piknikezve megszabadulhatunk a stressztől.

Martonvásár, Brunszvik-kastélyForrás: Pasztilla aka Attila Terbócs/commons.wikimedia.org

 Az alábbi videó bemutatja a gyönyörű Brunszvik-kastélyt és a hozzá tartozó parkot:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek