Hazánk egyik legismertebb és leggyönyörűbb tája, a Dunakanyar Budapest és Esztergom között terül el. A Duna itt a Börzsöny és a Visegrádi-hegység között kanyarog, egyedülálló látványt nyújtva. Fedezd fel velünk az apró szegleteit!
Dunakanyar legszebb gyöngyszemei
Pócsmegyer: A túlélő
A Dunakanyar egyik legszebb helye Pócsmegyer. Már az Árpád-korban számon tartották a kis települést, amely a tatárjárástól kezdve a török hódoltságig mindennek ellenállt, amíg az árvíz 1838-ban el nem pusztította. A lakók azonban összefogtak, és újjáépítették imádott otthonukat.
Pócsmegyer nem túl nagy, de így is számos látnivalója van: az 1788-ban épült barokk református templomot, valamint az Eszterházy–Berczelly-kúriát feltétlenül nézd meg, ha pedig nyáron egy kellemes strandolásra vágysz, keresd fel a Pázsit Tófürdőt. A faluhoz tartozik egyébként Surány is, ahol kavicsos szabadstrand várja a látogatókat.
Verőce: Ahol Mátyás király ültetett
A majdnem négyezer főt számláló településen kelta és római kori leletek egyaránt előkerültek. A legérdekesebb közülük talán az I. Valentinianus császár korából fennmaradt hídfőállás romjai.
Számos helyi legenda szól arról, hogy milyen uralkodók színesítették Verőce történelmét: egyesek szerint Nagy Lajos királynak nyaralója volt itt, de azt is beszélik, hogy Mátyás király a két kezével ültetett el egy fát a falu határában.
Érdemes megtekinteni néhány, a Monarchia korában épült palotát is: Huszár Pufi színész villája lenyűgöző, ahogy a barokk stílusú Migazzi-kastély is. Az Ybl Miklós nevével fémjelzett támfal és függőkertek szintén megérnek egy látogatást.
Dömös: Nem csak a Rám-szakadékról híres
Az aprócska falu Visegrádtól 5 km-re található, és bár elsősorban az innen induló túraútvonalakról híres, akad azért itt más látnivaló is, például dömösi prépostság. Könyves Kálmán öccse, Álmos herceg alapította, és egészen a középkor végéig működött is. Aztán a török háborúk folyamán elpusztult, a 18. században pedig még a köveit is széthordták. A román stílusú templomból és a szorosan hozzátartozó királyi kastélyból csupán az alapfalak romjai maradtak meg, ám az altemplomot sikerült helyreállítani, így az látogatható is.
Ha mégis inkább túráznál, akkor innen indul a közkedvelt kirándulóhelyhez, a Rám-szakadékhoz vezető út, de a 639 méter magasan fekvő Prédikálószékhez is érdemes Dömösről indulni.
Göd: Kincsem lakóhelye
A várost a Dunakanyar kapujának is szokták nevezni. Mivel közel, mindössze 25 km-re fekszik Budapesttől, ráadásul közvetlenül a Duna partján, ezért kimondottan kedvelt nyaralóövezet.
Ősidők óta lakott településről van szó, de római kori emlékeket is őriz. Ami miatt még igencsak híres, az az, hogy 1875–1880-ig a világhírű versenyló. Kincsem itt, a gödi istállóban élt, ami egyébként a város egyik legrégebbi épülete. Érdemes egy „villakörutat" is tenni Gödön, és megcsodálni a Latabár-villát, a Szapáry-kastélyt, a Nemeskéri–Kiss-kúriát, a Pich-villát, ami ma a városháza épülete, illetve a piarista iskolának helyet adó Tost–Wigner-villát. Ha csak egy kis hétvégi feltöltődésre, meg némi mozgásra vágysz, akkor pattanj kerékpárra, és úgy vedd be a várost, majd ejtőzz egyet a Duna-parti éttermek egyikében.
Nagymaros: Séta a kilátóhoz
A Börzsöny lábánál fekvő település ugyan Visegráddal szemben, a Duna bal partján található, a 13. században bizony a visegrádi várhoz tartozott. Később, Mátyás idejében, állítólag a marosi síkságot lovagi játékok megtartására használták.
Ha történelmi látnivalókat szeretnél bejárni, akkor mindenképpen nézd meg a 14. századi katolikus templomot, amely gótikus stílusban épült.
Ne hagyd ki a híres Afrika-kutató és vadász, Kittenberger Kálmán egykori lakóházát sem! Az ún. remetebarlangok a 11. századból valók, míg a körülöttük lévő kőépületek a 14-15. századból. Ha felkapaszkodsz a Kálvária-dombra, akkor a tetején egy kis kápolnát találsz, a 482 m magasan elhelyezkedő Julianus-kilátóból lélegzetelállító kilátás nyílik a Dunakanyarra.
Vigyél egy kis izgalmat már az utazásba is, és kocsi vagy vonat helyett inkább kirándulóhajóval utazz Nagymarosra!
Szigetcsúcs: A béke szigete
A Szentendrei-sziget északi csücskében található természetvédelmi területet, a Szigetcsúcsot akkor keresd fel, ha egy kis nyugalomra vágysz a vízparton. Kisoroszi felől térhetsz be ide, ahol apró kavicsos, helyenként homokos strandok várnak, ráadásul a Duna is kellően tiszta.
Ha körbenézel, akkor az egyik oldalon Nagymarost láthatod, a másikon pedig a visegrádi várban gyönyörködhetsz