A Budai vár labirintusának titkai között szerepel Drakula legendája, de a kialakulása és a használata is számos megdöbbentő tényt rejteget.
A Budai vár rejtélyes labirintusa
Legendák nyomában
A Budai vár labirintusát az 1800-as években nyitották meg a tömeg előtt. Azóta is az egyik leglátogatottabb turistalátványosság Budapesten. A különleges föld alatti hely viszont rengeteg titkot rejt, és természetesen mindenkinek, aki oda látogat élete élményében lesz része. Eláruljuk, mit kell tudnod a rejtélyes helyről és hogy mi áll a Budai vár labirintusának története mögött.
A Budai vár labirintusa izgalmas élmény, de történelmi különlegesség is
A vár alatti barlangrendszert nem az emberek vájták ki, hanem természetes módon alakult ki, amikor a forrásvíz utat tört magának a hegy sziklarétegein keresztül. Azonban valóban emberek voltak azok, akik később rendszerré kapcsolták össze a kivájt utakat. A barlangrendszer évszázadok óta rejtőzködik a hegy belsejében, és az idők során számos titokról tett tanúbizonyságot.
A barlangokat a lakosság már a 13. században raktárként használta. A gabonakészleteiket és borkészleteiket hozták le tárolásra. A törökök menedékként használták az alagutat, és összekötötték házaik pincéivel. Ezeket a kapcsolatokat később befalazták, mivel a barlangokon keresztül számos rablás történt. Az 1800-as évek végén a barlangokat újra megnyitották és a nagyközönség számára is hozzáférhetővé tették. A labirintust használták légoltalmi szükségkórházként a második világháborúban, valamint az 1956-os forradalom idején is.
Drakula legendája
A Budai Vár labirintusa lenyűgözően kapcsolódik Vlad Tepes, hírhedt történelmi alakjához, akit gyakran Drakula legendájával hoznak összefüggésbe. Vladot a 15. században Corvin Mátyás magyar király a labirintus földalatti barlangjaiban tartotta fogva. Ez a bebörtönzés a korabeli politikai harcok része volt, mivel Vlad kezdetben Mátyás szövetségese volt, de később kiesett a kegyeiből. A labirintus sötét és hátborzongató atmoszférája méltó helyszínné teszi egy olyan hírhedt alak bebörtönzéséhez, mint Vlad Tepes.
A helyszín ma lehetőséget kínál a látogatóknak arra, hogy végigsétáljanak ezeken a történelmi folyosókon, ami egy réteg intrikával és misztikummal gazdagítja az amúgy is hangulatos környezetet. A Drakulához fűződő kapcsolat még inkább növeli a labirintus varázsát, és egyaránt vonzza a történelem iránt érdeklődőket és azokat, akiket lenyűgöz a hírhedt uralkodó legendája. A labirintus félhomályos folyosói és ősi kőfalai kísértetiesen hiteles hátteret biztosítanak a Vlad bebörtönzéséről szóló történeteknek. A Drakulához fűződő kapcsolat a labirintusba látogató turisták egyik legfontosabb látnivalójává vált, amely a történelem és a mítosz egyedülálló keverékét kínálja.
A labirintus titkai
A labirintust számos legenda és titok lengi körül, ugyanis pontos feljegyzések, hogy a fent említettek kívül még mire használték nincsenek. De vannak utalások arra vonatkozóan, hogy a török korban a pasák a barlang kútjaiba dobták a háremhölgyeiket, amikor unalmassá váltak. Ugyan számos csontot találtak, ami alapot adhat a titoknak, azok a csontok katonáktól, és elpusztul juhoktól és szarvasmarháktól származnak, és ezeket ma is a Labirintusban tartják.
Vannak feljegyzések arról is, hogy a barlang óvóhelyként szolgált politikusok számára, de itt kapott helyett a Gestapó és az ÁVH kínzóhelye, egy titkos rádióállomás és a Nemzeti Bank aranytartalékainak egy része is.
Felújítás
1980-ban a Budai Vár labirintusát felújították, hogy kulturális célokra használják. Ugyanebben az évben a barlangban rendezték be az első viaszfigura-kiállítást. A Labirintus ma már 3 szintes és 18.000 m2-en fekszik.