Az egyértelmű, hogy a hegyekben, a magasabban fekvő településeken több a hó, mint a városokban. Viszont létezik egy magyar falu, ahol ennél sokkal izgalmasabb okok miatt gyakoribb a havazás.
Ha hóra vágytok, menjetek az Olaszfaluba!
Ajánljuk!
Gyakran hallani a nagyszülőktől, hogy bizony az ő gyerekkorukban rendszerint annyi hó esett, hogy térdig süllyedt benne a lábuk. Hasonló legenda lengi körbe a felsőbakonyi magyar falucskát, Olaszfalut, miszerint itt a tél nagy részében előkerül a szánkó és hólapát, sőt, szinte minden karácsonykor fehérben pompázik a település. A Fanny Magazin utánajárt, és a mendemondának és a lakók egyöntetűen megerősítették, hogy sokkal gyakoribb a havazás, mint az ország többi részén.
„Csúszkálni indultak a gyerekek"
A téli szürkeségbe burkolózó Budapestet elhagyva nehéz elképzelni, hogy tíz centis hó vár ránk Olaszfaluban. De néhány percre az úti célunktól már havas tájak mentén haladunk, és ahogy megérkezünk, egy teljesen más világ fogad minket. Mintha egy másik dimenzióba kerültünk volna: hideg, csípős szél, hóemberek az udvaron, a járdákon csúszkáló gyerekek látványa fogad minket. Csupa olyan dolog, melyek a tél velejárói, legalábbis itt, a Bakony környékén. Vajon mit szólnak ehhez a falubeliek? Elsőként, az út szélén ácsorgó Erzsébet nénit kérdeztük meg.
Örülünk neki, főleg a gyerekek. Én már 80 éves vagyok, 2 hete töltöttem be. Nem gondoltam, hogy ilyen sokat megad nekem a Jóisten. Öt felnőtt unokám van, három dédunokám. Épp az előbb beszéltem a lányommal, aki pont csúszkálni indult a gyerekkel. Tegnap is voltak, kiélvezik a téli időt és havat. Szerencsére most olyan szép fehér minden, zúzmarásak a fák, mondjuk ezen a környéken hidegebb is van pár fokkal, mint máshol, de hát ez a vidék ezzel jár.
– Az ebédet várom, azért jöttem ki a ház elé – magyarázza, miért is álldogál a kapu előtt ebben a hűvös időben. – Meg levegőzni is kell néha. Beöltöztem rendesen, hogy ne fázzak. Addig is gyönyörködök a fehér utcában. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy plusz munkával jár a sok hó, de ez a legkevesebb, megéri a fáradtságot.
„Tudjuk, mikor érkezik"
No, de mi is az oka valójában annak, hogy több errefelé a hó? Azt hihetnénk, hogy a szél idefújja a közeli hóágyú termékét, de ennél sokkal összetettebb a dolog háttere. Az eplényi sípályához óránként több mint 500 köbméter havat képesek előállítani, de a gépek legfeljebb 50 méterre tudják elfújni.
– A sípálya körülbelül 30 éve működik – magyarázza Boriszné Hanich Edit, Olaszfalu polgármestere. – Az utóbbi tíz évben működik több hóágyú, ezáltal több pára keletkezik, ami jobban megkeveri a légkört. Nem arról van szó, hogy amit a sípályánál kilőnek, azt idehozza a szél. Speciális mikroklíma alakul ki, a hóágyúzás hatására keletkező kondenzációs magokat hozza ide a szél, ennek hatására a páradús levegőből kicsapódik a víz és havazni kezd. Érdekes időjárási jelenség ez, amivel a meteorológusok is sokat foglalkoztak.
– A mi településünk Eplénytől északra van, akkor keletkezik a különös hó, amit mi csak eplényi hónak hívunk, amikor déli légáramlat van – folytatja. – Az is érdekes, hogy az északi szél viszont nem okoz hasonló időjárást Veszprém irányába. Az időjárás előrejelzésben mi a szélirányt is figyeljük, így pontosan tudjuk, hogy mikor várható eplényi vagy úgymond rendes hó. Volt olyan év, amikor annyit havazott, hogy géppel kellett eltolni, de többnyire csak lakossági szinten jelent több munkát az eplényi hó, mindenki lesöpri, ellapátolja a portája környékét. Nem baj, ha télen is mozgunk egy kicsit a szabadban. Ez egy dolgos település, nem ijedünk meg egy kis munkától.
Ezrek jönnek szánkózni
A sok csapadéknak nem csak a helybeliek örülnek, hiszen már híre ment az egyedi adottságokkal megáldott településnek. Volt olyan év, amikor több ezren látogattak el a kis faluba szánkózni, hógolyózni, sétálni az erdőben, kiélvezni a havas táj szépségeit. Az olaszfaluiak azt mesélik, hogy ők már megszokták, hogy náluk akárcsak régen, újra igazi tél a tél, viszont ha utaznak valahova, még mindig rácsodálkoznak az emberek a havas autóikra.
A 82-es úton közlekedve Zirc és Eplény között, egyértelműen látni, hogy Eplénytől északra találjuk a zúzmarás, fehér tájat, délre minden szürke, fekete.
– Most délről fúj a szél, ha beindul a hóágyú, akkor biztos lesz hó, de ha addig megfordul a széljárás, akkor már nem – mondja Sárközi György, aki a falu északi részében lakik.
Egyébként a hó szerkezetéből meg lehet állapítani, hogy a sípálya hatására havazik vagy sem. Ilyenkor nem rendes hópelyhek hullanak, hanem nagyon finom szemcséjű, apró kristályos hó.
– Amikor gyerek voltam, akkor még nem működött a sípálya – folytatja. – Akkoriban is sokszor volt fehér a környék, de azóta már más időket élünk. Nehéz lenne összehasonlítani a korábbi időjárást a mostanival. Pár éves megfigyelés után, rájöttünk, hogy amikor működik a hóágyú, a déli szél hatására itt havazik, minden zúzmarás, a falu másik irányába haladva viszont egyre szürkébb a táj. Zircre is eljut, ha kedvezőek az időjárási feltételek, viszont oda még kevesebb. Gyakorlatilag erre van a legtöbb hó. Persze ki örül, amikor éppen lapátolni kell a szélben, de egyáltalán nem vagyok ellene, szeretem a havat...
Ha szerencséd van, nem csak havat találsz a Bakonyban..
@ruppi_hunting_fishing #hungary #bakony #reddeer #Winter #photgraphy #wildlifephotography #2023 #nature ♬ adrenalinn music -
Forrás: Fanny Magazin