Ez az 5 legszebb magyar falu, amiket mindenképpen látnod kell - Csarodától Hollókőig

Ha az utazás kerül szóba, legtöbben azonnal külföldi úti célokban gondolkodnak, pedig Magyarország is rengeteg különleges és gyönyörű desztinációval várja a látogatókat, legyen szó kulturális, vagy természeti szépségekről. Ezúttal hazánk öt legszebb faluját mutatjuk be Hollókőtől Zebegényig.

A hollókői múzeumposta az átadás napján - Hollókő Magyarország egyik legszebb falujaForrás: MTI/Komka Péter

Ez az 5 legszebb magyar falu, amiket mindenképpen látnod kell:

Csaroda

A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Csaroda már a honfoglalás előtt is lakott település volt. A bájos kis faluban egy hagyományos favázas, paticsfalas parasztházból kialakított tájház, egy, a környék komplex turisztikai kínálatáról és elérhető szolgáltatásairól tájékoztató látogatóközpont, illetve hazánk egyik leghíresebb középkori református temploma látogatható. Utóbbi tagja a középkori templomok útjaként ismert, egyházi műemléképületeket magában foglaló tematikus útvonalnak, mely okán a helyszín szerepe az UNESCO világörökségi javaslati listáján.

A csarodai templom a Középkori templomok útjának egyik kiemelkedő megállójaForrás: Wiipedia/Szilas

Zebegény

A Börzsöny lábánál, Pest vármegyében található község a Dunakanyar legszebb települése, amely rengeteg látnivalóval várja az utazókat. A falu hangulatos panorámája, természeti környezete mellett a Havas Boldogasszonynak szentelt római katolikus templom az egyik legfontosabb nevezetesség, amely Kós Károly és Jánszky Béla szecessziós, magyaros formavilágú 1910-ben készült alkotása. További látnivalói a Dőry-kastély, a Szőnyi István Emlékmúzeum, a Maróti-villa, a Kálvária-kápolna, illetve a hozzá tartozó kálvária, vagy a Kálváriahegy lábánál található egykori remetebarlang, a Sziklaszentély.

Zebegény egyik hangulatos és feltehetően egyik legszűkebb utcájaForrás: Cserháti Szilvia/Travelo

Hollókő

Hazánk legelső UNESCO világörökségi besorolású helyszíne egy Nógrád megyei falu, a XVII-XVIII. Században kialakított Hollókő, mely a tradicionális építészet és a XX. századot megelőző falusi élet eredeti állapotában megőrzött páratlan példája. Az ófalu 1909-ben nagyrészt leégett, de a tűzvész után sikerült teljes egészében pontosan rekonstruálni. Az egyetlen út mentén megépült lakóházak mellett a falu felett magasodó középkori vár is érdemes egy kirándulásra, ahonnan lenyűgöző panoráma nyílik a környező vidékre. A vár a XV-XVI. század során jelentős szerepet játszott a törökök elleni harcokban.

Hollókőn izgalmas időutazást tehetünk a magyar népszokásokba is.Forrás: husvetifesztival.com

Őriszentpéter

Az Őrség fővárosként is ismert Őriszentpéter a XIII. század óta lakott település, ahol szabad határőr népesség telepedett le, ahogy ez a térség nevéből is tükröződik. Az Őrség dombjain elnyúló kisvároson keresztülfolyik a Zala-folyó, melynek déli partján található a település központja, Városszer. A „szeres" szerkezetű község Közép-Európa dombvidékein elterjedt településforma tökéletes példája. Legismertebb nevezetessége az Árpád-kori műemléktemplom Templomszeren, amelyet elbűvölő természeti környezet vesz körül.

A középkori őriszentpéteri templom és elbűvölő környezeteForrás: Wikipedia/Civertan

Mátraszentimre

Heves vármegye legromantikusabb faluja a Mátra-hegységben található Mátraszentimre, amely egyben az ország legmagasabban fekvő települése. Az ide betelepülő német, illetve szlovák eredetű lakosság az erdők biztosította alapanyagoknak köszönhetően főként üvegfúvásból tartotta fenn magát, ennek a különlegesen szép szakmának állít emléket a mátraszentimrei üveghuta. Mátraszentimre további látnivalói a romantikus hangulatú Szlovák Tájház, a Fallóskúti Szentkút és az Ágasvár, míg télen a közeli mátraszentistváni sípark a síelők egyik legkedveltebb úti célja.

A mátraszentimrei szlovák tájház a falu egyik leglátogatottabb nevezetességeForrás: Wikipedia/Rakaszmisi

 

Nézd meg Magyarország 10 legszebb úti célját:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek