A veszprémi vár érdekességei ősszel: programok és látnivalók

Hangulatos séta, szuper játszótér vagy börtönkiállítás? A veszprémi várnegyed ősszel is rengeteg programmal vár.

A veszprémi vár ősszel is tartogat fantasztikus programokatForrás: Nagy Lajos

A veszprémi várnegyed ősszel

Ezeket a programokat imádni fogod

Magyarország bővelkedik történelmi gazdagságú várakban, amelyek a hűvösebb évszak beköszöntével is tartalmas programokat kínálnak a látogatóknak. A balatoni régióban található Veszprém vára az egyik legkedveltebb hazánkban.

Ősszel is remek program lehet akár családdal, akár barátokkal érkezel. Mindig vannak érdekes kiállítások – az egyik legizgalmasabb a börtönkiállítás – és meg is mutatjuk, hogy miért érdemes meglátogatni –, de ha csak egy kellemes sétára vágysz a történelmi jelentőségű, monumentális vár falai között, akkor is csodálatos ékszerdobozra bukkanhatsz. Mii most azt az 5 helyszínt mutatjuk meg a veszprémi várban, amelynél feltétlenül érdemes megállni.

A veszprémi várnegyed történelmének érdekességei

Veszprém azon települések egyike, amelyekre a kereszténység előbb érkezett, mint a magyarság. Az 860-as években már templom állt a várhegyen. Veszprém közelében zajlott az ütközet Szent István és Koppány között, amely eldöntötte a magyarság jövőjét. Bár a honfoglalás óta a veszprémi vár területét többször lerombolták és újjáépítették, hangulata és épületei még mindig a katolikus királyi város hangulatát idézik.

A veszprémi vár nem középkori vár, nem egyetlen nagy épület. A vár épületei 360 méter hosszan sorakoznak. Sokszor összeépülve egymás mellett mindkét oldalon, és bár a várfalak között helyenként csaknem 100 méter a távolság, a nagy épületek miatt a vár belülről csak egy utcányi széles. Régen piactér volt a mai Óváros tér, ahonnan a Hősök kapuján keresztül jutunk fel a várba. Ma ez a kapu ad helyet a veszprémi vár látogatóközpontnak. Itt egyrészt a vár kiállítóhelyeire lehet megváltani a belépőjegyet, és állandó kiállítás is megtekinthető.

A veszprémi várnegyedben állandó és időszaki kiállítások, különböző programok, pihenésre és lelki elmélyülésre alkalmas helyszínek várnak, a gyerekeket pedig izgalmas, játékra hívogató terek fogadják.

A Szentháromság tér

Az egyik leglátványosabb helyszín a várnegyedben. A Vár utca a Szentháromság téren kiszélesedik. Balra a Dubniczay-palota látható, melyben négy kiállítóhely – a palota, a Várgaléria és a Magtár időszaki kiállításai, a déli oldalon pedig a Tegulárium várja a látogatóit. A palota mellett áll a Bíró-Giczey-féle kanonoki ház, a Ferences rendház és templom. Itt található az Érsekségi Turisztikai Központ is, kiállítótérrel, a belső udvaron kávézóval. A bazilika mögött a meredek lépcső vezet a Benedek-hegy felé, így a vár két oldalról is megközelíthető.

Veszprém, Szentháromság térForrás: MTI/Vasvári Tamás

Várbörtön Látogatóközpont

Egyedi koncepcióval bíró kiállítótér, interaktív elemekben bővelkedő állandó tárlat. Bár a börtön ablakába időnként besüt a nap, ám ez cseppet sem teszi barátságossá a szűk zárkákat. A hideg borzongás nem csak az alacsony hőmérséklet miatt fut végig az ember karján, sokkal inkább a miliő miatt. Dohos falak, szűk cellák mellett elhaladva megindító emberi sorsokat ismerhetünk meg.

Veszprém, várbörtön, múzeumForrás: Kőrösi Tamás/welovebalaton.hu

Szent Mihály Főszékesegyház

A várhegy leghangsúlyosabb épülete a háromhajós, két nyugati tornyos, Szentháromság téren álló Szent Mihály Főszékesegyház, amely 1000 körül épült és 12 tonnás orgona van benne. A közelmúltban komoly felújításon esett át, amely által rendkívül látványossá vált. Ne hagyd ki, hogy felpillants az üvegablakokra, amelyeken színpompás ábrázolásokat láthatsz.

Alatta hatalmas barokk kripta húzódik. Az átadáskor időkapszulát is elhelyeztek az épületben, erről is többet megtudhatsz a látogatás során. Vajon milyen üzenetet rejtettek el a veszprémiek a jövő embere számára a történelmi falak között?

Veszprém Szent Mihály FőszékesegyházForrás: MTI/Vasvári Tamás

Margit romok

A Séd patak partján, a Benedek hegy lábánál bújuk meg az egykori kolostor romja, amely amellett, hogy érdekes látnivaló, kedvelt helyszíne esküvőknek és kitűnő játéktér gyerekeknek bújócskához is. A veszprémi várból a Szent Mihály Székesegyház melletti lépcsősoron sétálva is megközelíthető, ha követjük a Séd-patak kanyargós útvonalát.

Ez utóbbi a romoknál kialakított szökőkútban is visszaköszön, hiszen a víz a patakot szimbolizálja. A veszprémiek is gyakran látogatják és tudod, hogy mit tart a mondás: a helyiek tudják a legjobban, hogy hova érdemes menni a városban!

A veszprémi Szent Katalin-kolostor romjai. Kép forrása: wikipédiaForrás:https://mki.gov.hu/hu/hirek-hu/evfordulok-hu/1270-januar-18-an-hunyt-el-arpad-hazi-szent-margit

A Tűztorony

A vár kapujában áll a Tűztorony, amely eredetileg a várkaput védő toronynak épült, és már az 1500-as években is állt. Akkoriban tűzfigyelő toronyként is használták: az őrszemek a toronyból figyelték a környéket és így azonnal tudták értesíteni a lakosságot a veszélyre. Ma killáítóhelyként működik és óratorony is, amely minden egész órakor Csermák Antal verbunkos zenéjét játssza. A tetejére vezető lépcsőket megmászva csodás kilátás tárul elénk a Bakony hegyvonulataira és a távolban nyugvó Balatonra is.

Veszprém, TűztoronyFotó: Hirling Bálint - Origo

Csak egy séta

Veszprém akár tömegközlekedéssel is kényelmesen megközelíthető. Megérkezve mindenképpen érdemes átsétálni az Óváros téren. Igyál egy jó kávét a hangulatos utcák valamelyikében és vedd az irányt a vár felé. Ahogyan többek között a budai vár is nagyon kedvelt sétahely – nem csak a turisták, hanem a fővárosiak számára is – úgy a veszprémi várnegyed látogatását sem kell feltétlenül túlgondolni.

Ha nem szeretnél sem kiállítást, sem várbörtönt, sem barokk festményeket, csupán egy hangulatos sétát tennél a pároddal vagy szeretnéd megtalálni a csendet a lelkedben, akkor is kiváló helyszín a vármegyeszékhely látványossága. A hely atmoszférája garantáltan magával ragad. A szűk kis utcák, a történelemmel átitatott épületek, a hatalmas várfal és az eléd táruló táj látványa már önmagában megéri a látogatást.

Extra Travelo Tipp gyerekkel érkezőknek – a vár alatti izgalmas játszótér

Veszprémben 2010-ben hozták létre a Rézsűs játszóteret, ami nagyon ötletesen használja ki a területi adottságokat, hiszen több párhuzamosan futó csúszdát is kialakítottak a lejtős részen. A legkisebbek napvitorlák alatt homokozhatnak, de vannak hinták és más játékok is. A játszótér a patakparton, madárcsicsergős, védett környezetben van, körülbelül öt perces sétával az ingyenes parkolóból is elérhető. Tudtad, hogy a veszprémi származású Lékai-Kiss Ramónáék is szívesen látogatják a helyet?

Íme egy videó a veszprémi várnegyedről:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek