Videón a kérészek tánca a Maros felett

A Maros folyó felett gyönyörű természeti jelenséget figyelhetünk meg: idén korábban kikeltek a kérészek, bámulatos násztáncot járnak.

A kérészek násztánca gyönyörű látványForrás: MTI/Czeglédi Zsolt

A tiszavirágzásnak nevezett csoda teljesen egyedülálló Európában, csak Magyarországon, a Tiszánál és mellékfolyóinál figyelhető meg.

Az apró rovarok szépsége és egyben tragédiája abban rejlik, hogy kikelésük után csupán pár órán át élnek, utódnemzés után holtan belehullanak a folyóba.

A tiszavirágzás általában június végéig tart, így még van lehetőségetek megnézni ezt a nem mindennapi természeti csodát - írja a tenyek.hu.

Egykor egész Európában elterjedt volt a tiszavirág, de mára az élőhelyének számító folyók 95 százalékáról eltűnt a szennyezés és a szabályozás miatt. A faj védett, állományát a vízszennyezés mellett veszélyezteti a folyómeder kikövezése is.

A kérész lárvái a nőstények által lerakott petékből fejlődnek ki a mederfenéken. A kikelő lárvák befúrják magukat a meder falába és a víz felé nyitott vájatban élnek három évig egymáshoz közel, tíz-százezres egyedszámú telepeken. Három év után júniusban a lárvák előbújnak üregükből és a víz felszínére emelkednek.

A rajzás időpontja függ a vízhőmérséklettől, a napos órák számától, de egyes feltételezések szerint még a holdfázis is befolyásolhatja. A vízből kibúvó lárvák leginkább a folyó fölé benyúló faágakon, parti köveken, a stégeken vedlenek, a nőstények egy, a hímek két alkalommal – írja az MTI.

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek