Hajdu-Bihar vármegyére tegnap lecsapott az év első komolyabb vihara. Hirtelen annyi csapadék zúdult le Hajdúböszörményre, hogy a főtér egy időre víz alá került, Debrecenben pedig jégeső esett – írja a haon.hu.
Az időjárás egyre szélsőségesebb, ezért a hirtelen jött felhőszakadások komoly problémákat és anyagi károkat tudnak okozni. Viszont a katasztrófavédelem több jó tanáccsal is szolgál a károk kivédéséhez vagy minimalizálásához.
A katasztrófavédelem több tippet is megosztott annak érdekében, hogy megelőzzük vagy minimalizáljuk a károkat:
• Mint írták, érdemes figyelni a mobilra és táblagépre ingyenesen letölthető VÉSZ-szolgáltatást, amelyben a felhasználók a közlekedési balesetekről, tűzesetekről, rendkívüli helyzetekről és egyéb tűzoltói beavatkozásokról, valamint a meteorológiai szolgálat riasztásairól kaphatnak értesítést.
• Kifejtették, amennyiben életbe lép a meteorológiai szolgálat riasztása, ott javasolt az ajtókat és az ablakokat bezárni, a redőnyöket pedig felhúzni vagy teljesen leengedni, míg az ablakpárkányra kihelyezett tárgyakat virágládákat javasolt rögzíteni vagy leszedni onnan.
• Autóval ilyenkor nem érdemes nagy, idős fák alá parkolni.
• Felhívták rá a figyelmet, hogy gyalogosként közlekedve is számítani kell a szél által a magasból lesodort, leeső tárgyakra, kisebb-nagyobb faágakra, javasolt azokat a helyszíneket kerülni, ahol ilyen veszélyekkel kell számolni.
• Ha nem muszáj, a viharos széllökések alatt a kisgyermekkel ne menjünk a szabadba, valamint érdemes figyelni a háziállatokra is, mert viselkedésük kiszámíthatatlanná válhat!
• Erős szél esetén az elektromos hálózatban károk keletkezhetnek, így a szolgáltatásban hosszabb-rövidebb ideig tartó is zavarok lehetnek. Ha valaki leszakadt elektromos vezetéket, vagy sérült közműhálózatot észlel, ne közelítse meg, hanem hívja a 112-es segélyhívó számot!
• Ha szabad ég alatt ér a vihar, nyugodtan és körültekintően kell viselkedni: érdemes védett, stabil helyet (épületeket és aluljárókat) keresni, kerülni kell a fákat, védeni kell a szemünket! Javasolt kiszállni a járművekből, mert bentről csak korlátozottan érzékelhetők a fenyegető veszélyek (például egy fa dőlése).
• Veszélyhelyzet, baleset és viharkárok esetén haladéktalanul hívjuk a mentőegységeket a 112-es telefonszámon!