A holdfogyatkozások során a Hold a Föld árnyékkúpjába kerül, bolygónk kitakarja a Holdra érkező napfényt. A pályáját járó telihold ilyenkor először a Föld félárnyékába lép be, majd az árnyékkúp kerek, kissé homályos széle látszólag beleharap a holdkorongba.
Ha a fogyatkozás során csak a Hold egy részét takarja ki a földárnyék, részleges holdfogyatkozásról beszélünk, ha a Hold teljesen elmerül az árnyékkúpban, akkor pedig teljes holdfogyatkozásról van szó.
Még a teljes holdfogyatkozáskor sem tűnik el a Hold az égről, mindössze nagyon elsötétedik, és többnyire a vörös különböző árnyalataiban pompázik.
A cikkben látható, hazánkban készült képeken a Hold 40 fokos magasságban volt látható 21 óra 34 perckor. Ezt követően, 22 óra 15 perckor volt a legnagyobb a fogyatkozás, de ekkor is csak a Hold átmérőjének 12 százalékát takarta ki a földárnyék. Ekkor a fényes, sugársávos Tycho kráter, mint egy koronaként trónolt a földárnyék pereme fölött.
A Vadász Hold elnevezés egyes népeknél onnan ered, hogy a betakarítást követő időszakban ez a holdciklus nyitotta meg a télre való felkészülést, és az évnek azt a szakaszát, amikor hagyományosan kezdetét veszi a vadászszezon.