Egerből, a Szépasszony-völgyön keresztül, Demjén irányában találjuk Egerszalókot. Nem ez az egyetlen hely az országban, ahol barlanglakásokat vájtak a hegyoldalba, de talán ez a legszebben rendbe hozott, skanzen jellegű együttes, ahova legalább egyszer érdemes mindenkinek ellátogatni. Nézzük meg, hogy miért...
Az egerszalóki barlanglakások első darabjai még a 17-18. században készülhettek, a 20. század közepén már 33 ilyen lakás volt a területen, és a legutolsókat még a 20. század végén is lakták. A Sáfrány utca végén található barlanglakásokat, mielőtt még teljesen tönkrementek volna, az önkormányzat megvásárolta és helyi védelem alá vonta. Ezeket 2011-ben felújították, 2017-ben pedig kibővítették és kialakították a Sáfránykertet is.
A látogatók azóta a Fogadóparkból, a Sáfránykert és a Szabadtéri színpad mellől indulhatnak egy nagyobb felfedezőtúrára. Három barlanglakás már a parkban is megtekinthető, az egyik tiszta szobával, a másik pincehelyiségként, a harmadik pedig kézműves foglalkozások színhelyéül szolgál.
Felsétálva az utca végébe pedig már a régi lakások látványa vár ránk. Riolittufába vájt ajtók és kis ablakok hívogatnak; nyáron muskátlival díszítve, a téli hónapokban kicsit komorabban.
Itt bárhova bemehetünk, nincsenek korlátok és múzeumi kordonok. Láthatjuk hogyan életek itt az emberek, mivel foglalkoztak, mit szerettek csinálni a szabad perceikben, és mivel telt a munkaidő.
Mivel az itteni bútorok többsége idővel elveszett, ezért gyűjtésből és egerszalóki adományokból rendezték be a belső tereket. Ha alaposan körbenézünk, találunk a lakásokban mezőgazdasági eszközöket, kisebb gépeket, régi festményeket és fotókat, ágyakat és ládákat; edényeket a koromfekete, kézzel vésett kémény alatt, és itatókat a hátsórészben kialakított istállóban.
Mert bizony sok esetben az állatok együtt melegedtek és aludtak az itt lakókkal. Egy lakásban pedig akár két-három generációnak is el kellett férnie.
Tapasztalatból mondjuk, hogy a tárlatvezetést tartók mindent tudnak a helyszínről és a környékről, érdemes tőlük bátran kérdezni; vagy előre bejelentkezni egy kemencés- vagy kézműves bemutatóra, képzésre.
Travelo tipp:
Ha már itt vagyunk, ne hagyjuk ki a 3D mozit! A kiegészítő jeggyel egy virtuális időutazáson is részt vehetünk – a mozit stílusosan a leghátsó barlanglakásban alakították ki. A film segítségével visszatekinthetünk egészen a kőzetek kialakulásáig, és megismerkedhetünk a barlanglakások helyiségeivel is.
Forrás: Gyogyvizekvolgye.hu
Belépőjegy felnőttek számára 800 forint, gyerekeknek és nyugdíjasoknak 600 forint, a családi jegy pedig 2000 forint. A jegyár tartalmazza a tárlatvezetést, mely fél óránként indul a pénztártól.
Az említett 3D mozi kiegészítő jegye: 500 forint, a családi jegye pedig 1500 forint.
Egyébként az egerszalóki barlanglakásokhoz hasonló, riolittufába vájt pincéket, istállókat, lakásokat és házakat a Tarna-völgyétől a Miskolcig terjedő Bükkalja vidékén többet is találunk. Például, ha csak egy kicsit lassabban megyünk az autóval, akkor a falusi házak hátsókertjeiben is felfedezhetjük őket.