A Baranya megyei Zengővárkonyban működő Míves Tojás Múzeum fennállásának 18. évfordulóját ifjúsági tojásfestő-versennyel ünneplik, melyet a március 25-én, virágvasárnapon kezdődő húsvéti programsorozat követ.
A versenyen fiatal, ugyanakkor nem teljesen kezdő tojásfestők műveit értékelik.
Versenyen kívül bárki asztalhoz ülhet, tanulhat tojást díszíteni a Nagyhét minden napján (március 26-30, naponta 10-től 18 óráig). Az óvodás korú gyermekek, csoportok számára (előzetes jelentkezés előnyt jelent) alapozó készségfejlesztő gyakorlatokat szerveznek.
A „Hímestojás Szeretteinknek" program keretében mindenki sajátkezűleg készíthet hímes tojás ajándékot. Az alkotások létrejöttét szakértő kezek, neves tojásfestők segítik. Közben a látogató közönség azt is nyomon követheti, hogyan válik egy hétköznapi pőre tyúktojás igazi hímessé.
A programon kívül a látogatók kedvükre válogathatnak a múzeumban vásárolható szebbnél-szebb hímesek, ajándéktárgyak, kiadványok közül. Megismerkedhetnek hagyományos locsoló versekkel, ill. a múzeum által készített minden korosztály számára érdekes, szebbnél szebb hímestojás mintákat ismertető játékokkal.
A tojásdíszítő bemutatók során a különböző díszítő módszerek folyamatát, elsősorban a tojásírást ismerhetik meg a látogatók. Változatlanul nagy érdeklődésre tart számot az u.n. rátétes tojás díszítés, amikor különböző anyagoknak a tojáshéj felületére való rögzítésével alakítják ki a díszítő mintázatot az alkotók. Idén a fémrátétes díszítés, közismert nevén a tojáspatkolás (hétfőtől szerdáig), valamint a magrátétes díszítés (csütörtök, péntek) bemutatása lesz még a napi programban.
A múzeum ünnepi rendezvényinek látogatói megismerkedhetnek a hímestojás-minták felhasználásával készített játékokkal és hagyományos locsolóverseket is tanulhatnak, a Zengővárkonyi Népiegyüttes tagjai pedig 15 órától Húsvéti locsoló című műsorukkal köszöntik a múzeumba érkezőket.
A Míves Tojás Múzeum egyedülálló gyűjteményét 2000-ben a zengővárkonyi tájház pajtájában nyitották meg, a gyűjtemény mintegy 2400 kiállított és további 2100, tárlókban őrzött darabot tartalmaz. Az intézmény anyagának különleges darabjai közé tartoznak az úgynevezett utaveszett, a hucul mintás, a karcolt, a bőcsi írott, a viaszlevonatos, a temperával festett, a patkolt, a mag- és szalmarátétes és egyebek mellett a dróttal díszített tojások is.
A múzeum rendkívül népszerű, évente átlagosan több mint 11 ezren keresik fel és Magyarország mellett számos európai országból, valamint Ausztráliából, Afrikából, Kanadából, Japánból, Kínából, Oroszországból és az Egyesült Államokból is volt már látogatója.