Szeretne több időt fordítani magára és újra formába lendülni, most, hogy végre itt a húsvéti hosszú hétvége is, de fogalma sincs, hová tegye addig a családot? Hévízen minden korosztály megtalálhatja a számára legideálisabb mozgásformát. Felfedeztük a várost és kiderült, hogy már rég nem csak a gyógyturizmusra épül. Sportos tippeket adunk segwayes városnézéstől a gyógyvizes kenutúrán át a hőlégballonozásig.
Hévíz nem csak a gyógyulni vágyóknak lehet jó úti cél, hanem akkor is érdemes felkeresni, ha szeretnénk megelőzni a bajt azzal, hogy formában tartjuk magunkat. Ezt pedig mi sem könnyíthetné meg jobban, mint az, ha közben még a családunkkal is együtt lehetünk. Bemutatjuk, milyen sportolási lehetőségeket kínál Hévíz a különböző korosztályoknak.
Segway-szerelem
Magyarországon egyelőre még nem különösebben elterjedt, ám annál izgalmasabb sporteszköz a segway. A járművet a testsúlyunk megfelelő irányba döntésével tudjuk irányítani. Bekapcsolt állapotában a segwayt elektromos motorok tartják függőleges helyzetben, és egyensúlyban. Az egyensúly megtartását és az irányítást a motorokon keresztül két beépített számítógép végzi, amelyek giroszkópok segítségével másodpercenként több mint százszor korrigálják a pozíciót. Fogadjunk, hogy sosem találná ki, honnan is ered ez a fura szerkezet! A segway működési mechanizmusának elvét valójában a NASA fejlesztette ki, végül szerencsére nem tartották meg maguknak a titkot, így mi is kipróbálhattuk.
A hévízi Turinform Irodában található High-Tech Sportok Bázisáról indult a túránk, ahol egy kb. fél órás gyorstalpalót követően megtettük az első bizonytalan köreinket, majd nekivágtunk Hévíznek. Mindannyian a vesztesek nyugalmával szálltunk fel a segwayre és biztosra vettük, hogy azonnal fel fogunk borulni. Azonban csodák csodájára nem, hogy nem vágódtunk el, de nagyon hamar rá is éreztünk a dologra. Tíz perc sem kellett hozzá, hogy rájöjjünk: segwayezni elképesztően vagány dolog!
A túra során megkerültük a napsütésben szikrázó Hévízi-gyógytavat, hatalmas madárcsicsergés közepette átvágtunk a véderdőn, és felfedeztük a szépen felújított, nyüzsgő belvárosi utcákat is. Ez még egy rövid, másfél órás túrába is simán belefért, de ha valaki kipróbálna egy hosszabb útvonalat is, sok lehetőség közül lehet választani, a túravezetők igyekeznek személyre szabott programot összeállítani a jelentkezőknek.
A segwayezés legnagyobb meglepetése az volt, hogy azoknak is kiváló sportolási lehetőséget teremt, akik félnek, vagy egyszerűen csak nem tudnak biciklizni és nem bíznak az egyensúlyérzékükben. A jármű szenzorai ugyanis olyan érzékenyek, hogy a legapróbb mozdulatokra is azonnal képesek reagálni, ezért gyakorlatilag lehetetlen elesni vele. A segwayt nyolc éven felül bárki használhatja, a kisebb gyerekek számára pedig pótkocsi szerelhető fel, így tényleg az egész család együtt túrázhat. Ha meghoztuk a kedvét, ide kattintva jut bővebb információkhoz a hévízi segwaytúrákról.
Kényelmesen sportolóknak elektromos bringa
Ha szeretnék a város környékét is felfedezni, erre az útra már érdemes lehet bringát bérelniük. De mi a helyzet az emelkedőkkel? Azért, hogy ne kifulladva és kétrét görnyedve fejezzék be a biciklitúrát, úgy, hogy már közben is a fenébe kívánják az egészet, javasoljuk, hogy próbálják ki az elektromos biciklit. Ez szintén nem nagy divat még itthon, pedig hegyvidéki terepeken nagy segítség lehet. Ugyan a közvetlen közelben nincsenek hegyek, de van néhány meredekebb útszakasz, ahol jól jöhet, hogy nem kell széttekernünk magunkat. Kényelmes tempóban elérhető így Keszthely, és a környező Balaton-parti települések is.
Mi Ausztriában próbáltuk ki először az elektromos bringázást, és azóta is csak ajánlani tudjuk, mert tényleg sokkal élvezetesebbé teheti a sportot az idősebb korosztály és azok számára is, akik esetleg épp nincsenek formában. Elektromos biciklibérlésre szintén a Tourinform Irodában van lehetőség, de ugyanitt tudják kiváltani a HeBi, azaz a hévízi közbringarendszer használatához szükséges kártyát is, ha csak a városon belül szeretnének kerekezni. Ezt is megéri kipróbálni, a HeBi ugyanis ingyenes, csak a kártyáért kell fizetni egy 1000 forintos letéti díjat, ami a használat után visszajár.
Evezett már gyógyvízen?
Az egész család számára felejthetetlen élményt nyújt a Hévízi-tó vizének nagy részét elvezető Hévízi-patakra szervezett kenutúra. Mivel a tó vizének hőmérséklete hideg időben is húsz fok körül mozog, ezért még a borúsabbnak ígért húsvéti napokon sem kell lemondanunk erről a lehetőségről. A tó felett gomolygó pára pedig csak még misztikusabbá varázsolja a programot.
A tavon ülő csend, a virágzó tavirózsák, a nagykócsagok és a kárókatonák egyik pillanatról a másikra el tudják feledtetni a mindennapi hajtást. A kirándulásra ne felejtsenek el melegen öltözni, esőkabátot és hideg élelmet vinni, no meg persze fürdőruhát, hogy a tíz kilométeres túra után megcélozhassák a tavat is a jól megérdemelt henyélésért. A túráról itt tudnak részletesen tájékozódni.
Hőlégballonozás a Balaton felett
Ha igazán exkluzív programra vágynak, vegyenek részt egy hőlégballonos sétarepülésen a Balaton felett! Bármilyen jól ismerik is a tavat, biztosan meg fognak lepődni, hogy milyen gyönyörű a naplemente a Badacsony mögött az égből nézve.
Az egyórás út végén ráadásul egy beavató ceremónia keretében még tiszteletbeli ballonpilótává is válhatnak. Az útvonal az időjárás függvényében változik, ezért érdemes előre tájékozódni, mielőtt felkeresnék a helyszínt. A szervezők külön felhívják a figyelmet, hogy a hőlégballonozás nem számít extrém sportnak, így hat éven felül bárki részt vehet a programon. További részleteket ide kattintva találnak.
A Hévízi Turisztikai Hivatal vendégeként volt alkalmunk felfedezni a várost és kipróbálni a hévízi sportolási lehetőségeket.