Vombatbébi a budapesti állatkertben
"Örömmel tudatjuk minden állatkertrajongóval, hogy ismét igazi világszenzáció történt a Budapesti Állatkertben! Megszületett Molly és Wally, a vombatpár első kölyke" - írja honlapján a Fővárosi Állat- és Növénykert.
Eddig még sem Magyarországon, sem más kelet-európai állatkertben nem sikerült a vombatok szaporítása, mi több, az elmúlt két évtizedben más európai állatkertben sem. Régebben ugyan néhány német, angol és belga állatkertben születtek vombatok, de a teljes európai szaporulat nyolcvan év alatt mindössze 11 kölyök volt!
"A kis jövevény élete első időszakát anyja erszényében elrejtve töltötte. Ezért a gondozók is először csak az egyre inkább dudorodó erszényre lettek figyelmesek. Majd egy pillanatra láthattak már egy kikandikáló apró mancsot is... A szégyenlős vombatbébit azonban mindeddig még senkinek nem sikerült megörökítenie" - áll az állatkert közleményében.
Az állatkert arra kéri a látogatókat, hogyaz állatok fotózása során ne használjanak vakut. Az állatok nagyon félnek tőle, mert a villámlást idézi fel bennük. Ha megriadnak, akár meg is sérülhetnek.
Ma az egész világon mindössze tizenkét állatkertben láthatnak vombatokat azok, akik Ausztráliába nem jutnak el. E kertek közül is csak négy van Európában, az egyik Budapest. A tizenkét állatkertben összesen csupán 22 vombat él, közülük 14 egyed a budapestiekhez hasonló csupaszorrú vombat. Mindez azt jelenti, hogy a vombat nagyjából olyan ritka látványossága az állatkerteknek, mint az óriáspanda, hiszen utóbbit a Kínai Népköztársaság területén kívül ez idő szerint szintén 12 állatkertben mutatják csak be.
Azt, hogy a budapesti nőstény, Molly erszényében egy kölyök fejlődik, már jó ideje tudják az állatkerti munkatársak, de természetesen nem kezdettől fogva. A vombatok ugyanis igyekeznek akkor elleni, amikor senki nem látja őket. Ennek megfelelően még sehol a világon nem sikerült magát az ellést megfigyelni. Ahogy azonban erszény tájéka a benne fejlődő kölyök gyarapodásával párhuzamosan egyre jobban kidudorodott, a gondozók is egyre biztosabbak lehettek abban, hogy a nősténynek kölyke született.
Akit komolyan foglalkoztat a kölyök észlelésének gondolata, az jó, ha arra is számít, hogy a kicsi egyes testrészeinek előbukkanására az anyaállat hátsó lábai között kell számítani, mivel a vombatok erszénye hátrafelé nyílik. A két szülő, Molly és Wally 2011 őszén érkezett Ausztráliából, egy Tasmaniában működő, ott őshonos fajokat bemutató állatkertből.
Az erszényesek közé tartozó, tréfásan „földi koalának" is becézett állatok régi hiányt pótoltak, hiszen ezt megelőzően utoljára 1973-ban láthatott vombatokat a Fővárosi Állat- és Növénykert közönsége. A 2008-as születésű állatokat eleve úgy választották ki, hogy minél nagyobb eséllyel sikerüljön budapesti szaporításuk. Az állatkerti szakemberek tapasztalatai szerint ugyanis a vombatok azért szaporodnak olyan ritkán az Ausztrálián kívüli állatkertekben, mert nagyon kevés van belőlük, és ha esetleg a tenyészállatok „nem tetszenek egymásnak", nemigen van mód az állatok cserélgetésére, hogy a megfelelő párokat hozzák össze. Molly és Wally azonban már érkezésekor kipróbált párosnak számított, hiszen még Tasmániában egyszer már volt közös utódjuk.