Hogy néz ki belülről egy tűzhányó?

Magyarország első vulkanológiai központja tegnap nyílt meg a nagyközönség előtt.

A Föld Napján, április 22-én a nagyközönség előtt is megnyitotta kapuit a Kemenes Vulkánpark, Magyarország egyetlen vulkanológiai látogatóközpontja, az egykori vulkán, a Ság hegy lábánál. A Látogatóközpont tervezői gondolata az volt, hogy miként a magma egy alulról felfelé haladó mozgással ér a felszínre, úgy a látogató is egy alulról felfelé haladó kiállításon ismerje meg a történetét.

 

A kiállítás interaktív módon mesél a vulkánok eredetéről a gyerekeknek.
Galéria: vulkán
Fotó: Kemenes Vulkánpark

A régi kőbánya ipari épületeinek egyszerűségét, anyaghasználatát, színvilágát akarták a tervezők visszahozni. A többszintes, csak kevés természetes fényt felhasználó, mintegy ezer négyzetméteres épületben többféle élményt kínálnak a látogatóknak.

A Kemenes Vulkánpark 11 bemutatótere interaktív táblákon, maketteken keresztül mutatja be a vulkán erejét, a gigantikus méretű, szinte percről-percre lezajló geológiai változásokat. A Verne-kabinba betérők virtuális utazást tehetnek a világűrbe, megfigyelhetik a bolygónkon túli vulkanikus tevékenységet, a Vulkán-szimulációs teremben pedig nagyméretű síkképernyős monitorok révén egyenesen a magmatestbe repülhetnek.

Ebben a teremben rögös és fonatos lávafolyás-felszínű padlóburkolaton járhatnak a látogatók, hozzá irányított hangforrásból a pattogó, töredező láva hangját hallhatják. A Tűzhányóterem fő látványossága az Etna 3D domborzati makettje, de itt ismerkedhetnek meg vulkanikus kőzetekkel és ásványokkal is. A Kárpát-medence terem a Pannon térség vulkanikus életét mutatja be, a termek közötti térben pedig a tűzhányók pusztító, vagy éppen építő tevékenységé ismerhetik meg. A Vulkánmoziban 20-25 perces filmeket vetítenek a világ különböző tűzhányóiról, valamint a Ság hegyről.

Az épület akadálymentesített, és technikailag is zöld gondolkodású, hűtésére és fűtésére talajhő-kollektorokat alkalmaznak.

 

Megmérhetjük a vulkáni kőzetek tömegét.
Galéria: vulkán
Fotó: Kemenes Vulkánpark

Szintén e projekt keretein belül újult meg a Sághegyi Múzeum és geológiai tanösvény is a partner Őrségi Nemzeti Park kiviteleztetésében.

A Sághegyi Múzeum kiállítási anyaga interaktív módon mutatja be a Ság hegy élővilágát, valamint a hegy és az itt élő ember évezredes kapcsolatát. Az ide betérők megmérhetik többek között a vulkáni kőzetek tömegét, de megtudhatják azt is, hogyan nézett ki hajdan a Ság hegy sziluettje. A Sághegyi Múzeum mellett található kőparkban Magyarország jellegzetes kőzetei, és azokról egy rövid leírás található. A projekt keretében épülhetett meg a gyermekek számára egy, a vulkánosság témakörét feldolgozó játszókert is, és ennek eredményeképpen ismerhetik meg a látogatók a tizenhárom állomásból álló vulkanológiai tanösvényen a Ság hegy vulkanikus működését.

A Kemenes Vulkánpark április 23-tól október 31-ig a hét hat napján, keddtől-vasárnapig 10.00 órától 18.00 óráig várja az érdeklődőket.

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek