Megnézné, hol játszódott az első magyar sorozat? Esetleg szívesen megkóstolná a híres Villányi borvidék zamatos borait? Elzarándokolna egyik leghíresebb kegyhelyünkhöz vagy elmerülne a kellemes termálvízben? Nos, ha bármelyik kérdésre igen a válasz, nem kell mást tennie, mint ellátogatnia Siklósra.
Mindegy, hogy lelki élményekre vágyunk, esetleg testünket szeretnénk kényeztetni, kiváló helyi borokat kóstolnánk, vagy kulturális programkínálatból csemegéznénk: Siklós mindenképpen remek választás lesz.
Mediterrán hangulat, panoptikum és kínzókamra
Siklóst már egészen különleges fekvése miatt is érdemes felkeresni. A Dráva medencéjében fekvő város különleges mediterrán klímával és csodálatos természeti környezettel rendelkezik, ám kulturális értékei is kiemelkedőek: a város közepén magaslik a rendkívül impozáns Siklósi vár, melyet az elmúlt években folyamatosan újítottak, szépítettek.
A Villányi-hegység lábánál fekvő várat természetesen kötelező meglátogatni minden arra járónak, nemcsak azért mert egyik legrégibb várunk, mely viszonylagos épségben ránk maradt, hanem mert a 13. században épült vár épületén felfedezhetjük a letűnt századok majd minden építészeti, történelmi korszakát is.
Ha megmásztuk a várat, ami nem kíván különösebb fizikai erőfeszítést, mindenképpen álljunk meg és időzzünk el a várfalakon sétálva, és élvezzük az elénk táruló panorámát.
Itt áll az egykori ferences rendház és templom műemléki együttese is. Ha már betértünk a híres-neves várba, melyben egykor a Tenkes kapitánya című filmsorozatot forgatták, mindenképpen ereszkedjünk le a várbörtönbe. Itt a jobbágyok sötét, dohos egykori fogdáit, és a kissé komfortosabb, anno például fűthető nemesi börtönhelységeket nézhetjük meg, valamint a Tenkes kapitánya panoptikumot. Az egykori televíziós sorozat fontosabb szereplőit bemutató viaszbábok két teremben elhelyezve láthatók.
Magát a filmet, amely hazánk első filmsorozata volt, 1963-ban forgatták a Siklósi várban és a környező vidéken. A nagy siker nyomán 1967-ben regény is készült belőle – tudjuk meg a vár honlapjáról. Ha még nem elég a szörnyűségekből, bekukkanthatunk a kínzókamrába is, amely 1956-ban az első megnyílt kiállítás volt hazánkban, eredetileg pedig kovácsműhelyként funkcionált. A várban megtekinthető állandó kiállítások közé tartozik még a bormúzeum, a reneszánsz bútorkiállítás, a középkori fegyver- és hadtörténeti, valamint a vártörténeti kiállítás.
Június 29-én például Esztergályos Cecíliával és Koncz Gáborral mutatják be a Társasjáték New Yorkban című vígjátékot.
Június 22-én itt is lesz természetesen Múzeumok Éjszakája, melynek keretén belül este kilenc és éjfél között minden érdeklődő számára ingyenes lesz a belépés a várba.
Június 26-án délután három órakor indul a Siklósi várból a Tenkes hadjárat. A helyszínen az érdeklődők megismerkedhetnek a huszárok és a kurucok felszerelésével és fegyvereivel.
A várfalakról északnyugat felé tekintve megpillanthatunk egy kimagasló, fák között pirosló tornyos épületet. Ez a Máriagyűdi kegytemplom, ahová mindenképpen érdemes ellátogatni, ha Siklóson nyaralunk.
Mossuk meg arcunkat a szent vízben
Máriagyűd egykor önálló település volt, ma Siklós része. A nemzetközi hírű zarándokhelyre évente többszázezren látogatnak el, ahol 1713-tól számítják az újkori zarándoklat kezdetét. Így az idén háromszáz éves évfordulóját ünnepli a Magyarország egyik legszebb természeti környezetében található kegyhely. Ha felsétálunk a szabadtéri oltárhoz, csak a madarak énekét hallgathatjuk, amikor azonban épp szabadtéri szentmise, vagy búcsú van, ami a kegyhely honlapja szerint nem ritka esemény, többszáz ember is ellepi a környéket. Továbbhaladva a domboldalon megcsodálhatjuk a Kálvária különleges, Zsolnay-kerámiából készített stációit, majd az erdei úton elérjük a Magyarok Nagyasszonya szobrot.
A kegytemplomtól keletre található a szentkút. Ennek vizét a „gyűdi korsókban" vitték haza az idelátogató zarándokok. Máriagyűdön minden Mária napkor és jelesebb katolikus ünnep alkalmával búcsút tartanak, a kegyhely búcsúnapja pedig július 2-án van. A templom 2008-ban bazilika rangot is nyert XVI. Benedektől. A kegytemplom amellett, hogy búcsújáróhely, a hazai szent helyeket összekötő, El Camino-hoz hasonló Magyar Zarándokút végpontja is egyben, melyről már korábban írtunk. A 420 km hosszú Zarándokút Esztergomtól egészen Máriagyűdig kapcsolja össze az ország szent helyeit.
Ha egy kicsit lecsendesedtünk a zarándokhely bensőséges miliőjét átérezve, utunkat folytathatjuk a Csodabogyó-tanösvényen, mely a Máriagyűdi Kegytemplom lábától indul, és két és fél kilométer hosszú ösvényen kalauzolja végig a kirándulókat. A sárga sávot, vagy az egymástól látótávolságra kihelyezett facölöpöket követve, melyek a csodabogyót ábrázolják, hamar eljutunk a Tenkes-hegy csúcsa alatt található kunyhóig, majd onnan visszatérhetünk a templomhoz. Útközben a kihelyezett ismertetőtáblákon tájékozódhatunk a hely élővilágáról, valamint a gyönyörködhetünk a híres máriagyűdi hársfasorban, mely szintén a természetvédelmi terület része.
Templom templom hátán
Visszatérve a város központjába, mindenképpen ejtsük utunkba a 16. századból származó dzsámit, melynek majd egy évtizede befejezett restaurálása olyannyira jól sikerült, hogy az Europa Nostra díjat is elnyerte, melyet minden évben valamely építészeti emlék kiemelkedő helyreállításáért ítélnek oda. A dzsámit, mely napjainkban nemcsak múzeumként, de imaházként is funkcionál, a török állam néprajzi múzeumából kapott tárgyak ékesítik. A település nemcsak török kori emlékkel, hanem számos régi templommal is büszkélkedhet. A 18. századi szerbtemplomot, a barokk katolikus plébániatemplomot és az 1800-as évek elején épült református templomot is utunkba ejthetjük, ha a kulturális kalandozásnak szentelnénk a napot.
Irány a megérdemelt pihenés, vár a fürdő és az ágy
Ha elfáradtunk a kulturális városi sétában, itt az ideje, hogy a szellem után a test is végre felfrissüljön. Látogassunk el a siklósi Thermal Spa-ba, melynek hat felnőtt és három gyermekmedencéje egészen biztosan elég lesz arra, hogy az egész család felnőtt tagjai kipihenjék a fáradalmakat, a gyerekek pedig egy kis vízi tombolás után jobban aludjanak majd. A négy felnőtt, 33-36 °C- os élménymedence kényeztető élményelemeket rejt, mint például pezsgőágyakat, talpmasszázsokat, derékmasszázsokat, masszázs-kabinokat, buzgárokat, nyakzuhanyokat, sodró folyosót és két óriáscsúszdát – tudjuk meg a fürdő honlapjáról.
Emellett a Gyermek Kaland medence szivárványcsúszdával, három különböző mélységű melegvizes medencével és vízi játékokkal várja a gyerekeket, babákat. A nyugalomra, pihenésre, gyógyulásra vágyó vendégek kettő 36-38°C-os termálvizes ülőmedencében, illetve az emeleten kialakított Juice és koktélbár kellemes környezetében töltődhetnek fel.
A termálfürdő udvari részén egy 33 méteres kültéri úszómedence, illetve melegvizes jakuzzi várja a fürdőzőket. Strand részen kialakított kültéri medencék, gyermekmedencék füves pihenőrészek, sportpályát, játszótér és grill teraszok igazi családi nyaralóhellyé teszik a siklósi Thermal Spa-t minden korosztály számára. A családias hangulatot fokozzák a rendszeresen megrendezésre kerülő tematikus programok, a kulturális és sport rendezvények.
Június 22-én különösen érdemes lesz ellátogatni a fürdőbe, mert Rádió 1 Kívánság műsor, valamint délután Buborék Party várja a kicsiket és a nagyokat egyaránt.
Ha véget ért a nap, megszállhatunk a négycsillagos Hotel Castello-ban, mely a Thermal Spa fürdővel közvetlen összeköttetésben áll, és amely a wellness és gasztronómia kedvelők, továbbá a gyermekes családok fellegvára. Stílusos eleganciával, kiváló ízekkel, a Villányi borvidék különleges boraival és kényeztető wellness kezelésekkel teszik a szálloda munkatársai igazán teljessé vendégeik pihenését.
Az egykori malomépületet körbeölelő, modern vonalvezetésű szállodát egyedülálló belsőépítészeti megoldások és az olasz tapétáktól a kézzel gyártott bútorokig különleges berendezési stílusjegyek jellemzik. A kétágyas szobák franciaágyas és külön ágyas elhelyezéssel is igényelhetők. A szálloda szivarszobája a szesztilalom alatti Amerika hangulatát idézi, míg a második emeleti moziteremben azok is jól szórakozhatnak majd, akiknek már a fárasztó nap után nincs ereje elmenni egy igazi moziba.
A 96 fő befogadására alkalmas földszinti konferenciaterem pedig ideális helyszínt nyújt céges rendezvényeknek, konferenciáknak, csapatépítő tréningeknek, esküvőknek és családi eseményeknek egyaránt. A természetes megvilágítású terem a legmodernebb beépített technikával, parkettás padlózattal rendelkezik.
Az egykori malomépület jellegéből adódik, hogy az étterem fala rusztikus hangulatot idéz. A Szalon bárból nyíló hatalmas terasz, amely a felső udvari medence partján helyezkedik el, igazi mediterrán életérzést kelt bennünk a nyári hónapokban. Az étterem a malomépület első emeletén található, gyönyörű panorámával a Siklósi várra és a belső udvari, királyüveggel burkolt medencére, ahol az egész napos séta után igazán jól esik elkortyolgatni a Villányi borvidék kiemelkedő minőségű borait.