Keszthely környéki látnivalóinkat ingyenes strandolással, egy meglepő felfedezésekkel teli állatfarmmal és egy születés előtti élményhez hasonlító barlangtúrával folytatjuk. Második rész.
Balatoni hétvégénk során Hévízen és Keszthelyen a pihentető programok voltak túlsúlyban: vízililiomok közt úsztunk és omnibuszoztunk. Később vendéglátóink azt is bebizonyították, hogy a környéken bőven találni aktív programokat is állatparktól barlangtúráig.
Kiskecskék hollywoodi fogsorral
Egy állatsimogató meglátogatása, vagy tipikus magyar háziállatok nézegetése első blikkre inkább gyerekprogramnak tűnik. Ám amikor a Festetics Imre Állatpark vezetője bemutatta nekünk Bubut, a napokban frissen megnyírt birkát, olyan lelkesedés kapta el kirándulócsapatunk összes felnőtt résztvevőjét, amelyet az egész út során nemigen tapasztaltam máshol.
A család minden tagja garantáltan jól fog tehát szórakozni, ha ellátogat a Keszthely és Gyenesdiás közötti elkerülő út mellett található állatfarmra, ahol olyan őshonos állatokat nézegethetünk, mint amilyen a szürkemarha, a birka, a kecske vagy a mangalica, de őzekkel és gímszarvasokkal is barátkozhatunk. Az állatok nagyon barátságosak, lehet őket etetni és simogatni, és a kerítésen keresztül valóban közelről megszemlélni őket, ami nem kevés meglepetést tartogat.
Tudta például, hogy a szamárnak teljesen olyan szeme van, mint Ozirisz Istennek, a kiskecskék tökéletes fogsorát pedig bármelyik hollywoodi filmsztár megirigyelhetné? Az állatok simogatására egy elkerített rész is található, bár nekünk úgy tűnt, a többi állat jobban viseli a gyűrődést, mint a simogatóban már agyonszeretgetett társaik. A minden elemében tökéletesen berendezett baromfiudvarban láthatunk rézpulykát, melyet egykor lábon hajtottak a piacra eladni, vagy épp tojásain trónoló tyúkot is. Az állatpark vezetője szerint a kicsiknek óriási élményt jelent megtudni, miből is készülnek a tejtermékek, ma már ugyanis nem egyértelmű a gyerekek számára sem a háziállatok szerepe, sem kinézete.
A belépők júniusban a felnőtteknek 800, diákoknak és nyugdíjasoknak 500, három és hat éves kor között 200 forintba kerülnek. Három éves kor alatt ingyenes a belépés.
Ha június 2-án látogatunk el a parkba, a belépőjegy áráért babakuckó, kreatív sarok, kézműves foglalkozások várják majd a gyerekeket, míg az „Észnél vagy?" készség és képességfejlesztő játékokon egészen 0-99 éves korig vehetnek részt a látogatók, 15 órai kezdettel.
Születés élménye a föld alatt
Aki balatoni nyaralását a föld alatt található természeti szépségekkel is gazdagítani akarja, esetleg adrenalinszintjét szeretné kissé megemelni, érdemes meglátogatnia a balatonedericsi Csodabogyós barlangot. Itt szakképzett vezetők segítségével ereszkedhet le minden bátor látogató egy csatornafedő-szerű mesterséges bejáraton a mintegy 10 méteres mélységbe, de természetesen csak miután beöltözött védőruhába, és felvette a fejlámpával felszerelt védősisakot. A barlang alap túráján végigmenni egy körülbelül egy óra negyven perces kalandot jelent, amelyet tényleg csak azoknak ajánlunk, akik bírják a szűk helyeken csúszást-mászást.
Szóval ne úgy képzeljük el, mintha egy fenséges földalatti teremben sétálgatva csodálnánk a lelógó cseppköveket és tesztelnénk a kiváló akusztikát, inkább úgy, hogy csurig leizzadva vergődünk a szűk járatokban, miközben különböző fogadalmakat teszünk szerencsés kijutásunk esetére. A túra során ugyanis sokszor törpejárásban, vagy hason csúszva kell közlekedni a földalatti keskeny résekben, ahol csigasorban araszolgatnak egymás mögött a csapat tagjai. Az útvonal egyik érdekessége a szülőcsatorna szakasz, ahol a vezetők kifejezett instrukciói alapján haladhatunk előre aszerint, hogy melyik testrészünket hogyan kell helyeznünk és mozgatnunk ahhoz, hogy átverekedjük magunkat egy-egy szakaszon.
Akik azonban a föld alá inkább nem merészkednek be, azoknak is érdemes elmenni a barlang bejáratáig, innen ugyanis csodálatos panoráma nyílik a Balatonra és a környező hegyekre. Az alap barlangtúra ára felnőtteknek 6000, 18 éves korig 4000 forint. Tíz éves kor alatt a túra nem ajánlott.
Strandoljunk ingyen!
Ha lelkileg túl vagyunk a kalandon, vagy egyáltalán nem is kértünk belőle, akkor irány Gyenesdiás! Itt először a faluházat érdemes meglátogatni. Itt az avar kori kiállításra belépve egy rémisztő csontvázba ütközünk, úgyhogy a gyerekeket kanyarítsuk le inkább az első bejáratnál, ahol délután négytől hatig minden nap kézműves foglalkozások, például avar kori ékszerkészítés várja őket, pusztán 200 forintos anyagköltségért.
Mi persze nézzük meg a kiállítást, ahol a korabeli temetkezési szokásokat és egy egykori avar vezér sírját eredeti formában láthatjuk. Innen a túrázó kedvűek tovább mehetnek a nagymezőre, ahonnan a Darnai panoráma út indul ki, mely hét kilátót is magában foglal, ahonnan a megcsodálhatjuk a Balatont. Esetleg maradhatunk a mezőn is, ahol egy autentikus kovácsműhelyt és egy kerámiaházat találunk.
Itt a gyerekekkel együtt kipróbálhatjuk a kovácsolást vagy az agyagozást. Ezen felül a sportlőtéren lövészkedhetünk is, vagy a part felé véve az irányt, a kisebb és nyugodtabb Lido strandot látogathatjuk meg, esetleg a forgalmasabb és jobban kiépített Diási Játékstrandot. Ez utóbbi az elmúlt években kétszer is a Balaton legjobb strandja címet kapta a Balatontipp.hu oldal internetes szavazása alapján. A hivatalos megnyitóra a balatongyöröki és vonyarcvashegyi strandokkal együtt a hétvégén került sor, ezért egész héten, azaz június 2-ig ingyenesen mehetünk strandolni mindhárom településen. A Gyenesdiási strand amúgy sem túl drága, a Lido felnőtteknek 400, gyerekeknek 250 forint, a Diási Játékstrand felnőtteknek 700, gyermekeknek 350 forint.
A helyiek és a szavazók szerint is amúgy a strand erősségét, többek között a gazdag animációs programok, az akadálymentesítés és a tisztaság adja, ráadásul itt található a Balatonon az egyetlen strand-napozóterasz, melynek 350 négyzetméterén remekül lehet koktélozni. A Lido és Diási strandot egy párszáz méteres parti sétány köti össze, így ha a diásin táborozunk, akkor is átugorhatunk a Lido melletti kalandparkba, amely öko-kalandparkként működik. A táj itt tényleg elég vadregényes, és talán már kissé túlságosan is Tarzan-feeling uralkodik a burjánzó bozótok között növő fákon, ahol a kalandpályán lecsúszva néhol úgy tűnik, mintha a bokrok nyelnének el minket örökre.
Természetesen gyerek és felnőtt pálya is található itt, ahol érdemes magunkat jól bekenni szúnyogriasztóval, mert kellemetlen tud lenni, ha a magasban lengedező létrába fél kézzel kapaszkodva, még a sűrű növényzetből támadó szúnyogokat is hessegetnünk kell.
Halpiac és ingyentorna
Megéheztünk, vagy csak egyszerűen újabb látnivalóra vagyunk kíváncsiak? Látogassunk el a gyenesdiási őstermelői piacra, amely a Balaton egyetlen halpiaca. Aki frissensült halra vágyik, esetleg élő balatoni halakat nézegetne, mindenképpen látogasson el a piacra. Mi a filézett busa falatokat és a sült keszeget kóstoltuk meg, ami nagyon finom volt, de lehet még venni finom lekvárokat, mézet, sajtokat és mindenféle mást is. A piac hétfő kivételével minden nap nyitva van, sőt, szombaton családi programokkal is várják a látogatókat.
Amennyiben a június 2-ig tartó ingyen strandolás helyszínéül Balatongyörököt nézzük ki magunknak, reggel héttől minden nap testébresztő tornán vehetünk részt a strandon, egészen vasárnapig. Eddig tart ugyanis a „Valóra váltott egészség!" programsorozat, amin egész nap sportos rendezvények, bicaj túrák, kirándulások, tornák, meditációk, és érdekes előadások várnak mindenkit a strandon és Balatongyörök különböző pontjain. A programot érdemes előre böngészni, mert vannak olyanok, amelyek előre bejelentkezést igényelnek, mint például a golfoktatás, vagy a lovaskocsizás.