Degeszre ettük magunkat Budapest legújabb thai éttermében, a Kaeng Som Tom Yumban. Erre biztatjuk olvasóinkat is: bár a hely az Andrássy úton található, az árak kifejezetten rendben vannak.
Két hónapnyi próbaüzem után csütörtök este egy remek vacsora keretében végre megnyitott Budapest legújabb és legnagyobb thaiföldi étterme, a Kaeng Som Tom Yum. A Lucullus BT által szervezett nyitóünnepségen a különleges thai ízek mellett thaibox bemutatóval, és thai karaokéval is szórakoztatták az újságírókat. Sőt, fűszeres csokit is lehetett kóstolni a chocoMe jóvoltából.
Az Andrássy út elején – a 2-es szám alatt – található étteremet egy thai-magyar házaspár álmodta meg azzal a céllal, hogy a finom és izgalmas, ám itthon meglehetősen alulreprezentált thai konyhát népszerűsítsék. Kiss Attila, és felesége Su nem csak az ötletért, de a hely kivitelezésért is nagyban felelős. Például még a lépcsőket is ők maguk csiszolták – tudtuk meg a tulajdonosoktól.
Persze csütörtök este nem csak a hangulatos, látványkonyhával ellátott étterembelső és a kedves kiszolgálás vett le minket a lábunkról. A Kaeng Som Tom Yum Thaiföldről származó – három női és két férfi – szakácsa olyan klasszikus és különleges ételeket készített nekünk, mint a sertéshúsos arany batyu (golden bag), a garnélarákos-gombás Tom Yum leves, a mogyorós-babcsírás Pad Thai, vagy a kókuszos-tápiókazselé sárkányszemmel. Ráadásul, ahogyan Deák Ildikó üzletvezetőtől megtudtuk, ezek a fogások tényleg így készülnek a thai otthonokban is. A tulajdonosoknak nagyon fontos, hogy a tradicionális, házias ízekkel ismertessék meg a magyarországi ínyenceket.
A legjobb pedig, hogy mindezt elég barátságos áron teszik (az Andrássy úthoz képest pedig pláne). A thai konyhával most ismerkedőknek szívesen ajánlanám például az egyszerre erős és citrusosan pikáns Tom Yum levest 860 forintért, második fogásnak pedig a Pad Thai nevű tésztaételt 1790 forintért. Árpilistól pedig kibővített étlappal várnak, ha a bevezető fogások után még jobban rákapnánk a thai ízekre. Ilyen árakon (és minőségben) a környéken nem valószínű, hogy jobbat találunk, ha valami egzotikusra vágyunk.
A kínai konyhából eredeztethető a wokban való gyors-sütés, és a tészták széleskörű használata is. Utóbbit a thaiok még a kínaiaknál is szerteágazóbban készítik, hisz büszkélkedhetnek édes, savanyú, sőt néha fűszeres tésztákkal is. A keleti konyhákhoz hasonlóan az ételekben lévő fűszerek és gyógynövények gyógyszerként is funkcionálnak - az egyik jót tesz az emésztésnek, a másik lázcsökkentő hatású, a harmadik jó a megfázás ellen. A thai konyha nem mindig az, aminek látszik: egy egyszínű, egyszerű leves lehet sós, savanyú és csípős, ezek az ízek viszont tökéletes harmóniában egyesülnek. A thaiok a kínaiakhoz hasonlóan sokféle ételt rendelnek ki az asztalra, és mindenki mindenből vesz, amihez rizst eszik kenyér és krumpli helyett – olvasható a Lucullus.blog.hu-n.