A használt téli gumi vásárlásakor néhány olyan kritikus pont is előfordul, amire nagyon oda kell figyelnünk, hiszen akár többszörösön is bajt okozhatunk magunknak. A hideg hónapokban hóban, jégen és nedves úton is fontos a biztonság, a megbízhatóság, ezért összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, amire mindenképpen figyelj oda!
Hasznos tanácsok használt abroncsok vásárlása esetén
Csak megbízható szerelőtől
A használt abroncsokat érdemes inkább magánszemélyektől megvásárolni az internet helyett. Járjunk utána, hogy miért eladó. Sokan azért árulják már használt gumijaikat, mert eladták az autót. Amennyiben van megbízható szerelőnk, akkor először érdemes nála rákérdezni.
Mindig tekintsd meg
Mielőtt pénzt fizetnél ki egy már bejáratott gumira, tekintsd meg személyesen is. Ugyanis a képek alapján nem mindig látjuk elsőre az apró hibákat. Ha ezt elhalasztjuk, akkor előfordulhat, hogy az abroncs használhatatlan, mi pedig duplán fizethetünk, hiszen akkor szükségünk lesz egy másikra.
Vezetéstechnikai szokás
Egy kép alapján arról sem kapunk információt, hogy az előző tulajdonos milyen autóra használta, illetve milyen volt a vezetési szokása. Ennek jeleit még a laikusok is könnyedén kiszúrhatják szabad szemmel. A gumi márkája alapján járj utána az interneten, hogy a te modelledhez megfelelő lenne-e?
Mennyi szezont futott eddig?
Egy használt guminál elengedhetetlen paraméter, hogy hány szezonban használták. Előfordulhat az is, hogy a gumi már 6 éves, de csak egyszer-kétszer lett feltéve a felnikre. Azonban itt neked kell mérlegelni, hiszen a gyártási év is nagyon sokat számít, hiába használták keveset.
Figyelj a számsorokra
Minden gumin láthatunk egy négy számból álló számsort, ez a DOT. A gyártók ezzel jelölik az abroncs gyártási évét is idejét. Az első kettő mutatja a hetet, a második kettő pedig az évet. A 2110 például azt jelenti, hogy 2010-ben a 21. héten gyártották a gumit. Így pontosan ellenőrizheted a cég honlapján, hogy átlagosan mennyi ideig használható.
Nem biztos üzlet
Ha a gumit leellenőrizted a gyártási év és idő alapján, akkor az adatok alapján neked kell mérlegelni. A gumisok szerint egy olyan abroncs, ami már az előre meghatározott idejének felét lefutotta, nem biztos, hogy jó üzlet. Ugyanis így előfordulhat, hogy viszonylag hamar újra cserélni kell.
Vegyél még garanciálisat
A gumigyártók általában a felszereléstől 5 évig vállalják az abroncsok garanciáját. Természetesen ez márkától és típustól is függ. Kérd el a hirdetőtől a papírokat és ellenőrizd ennek kifutását. Amennyiben van lehetőség, olyat válassz, aminek még érvényben van a jótállása.
Ettől számít „öregnek"
Egy téligumi 3 éves időtől már „öregnek számít". Itt a gyártási év számít inkább, nem pedig a futamidő. Egy abroncs minősége akkor is romolhat (természetesen kevésbé), ha nem használják.
Csak azonos életkorút
A gumikat tengelyenként kell megvásárolni annak érdekében, hogy a futómű tökéletesen működhessen. Nagyon figyelj arra, hogy ezekre mindig azonos életkorú és állapotú kerüljön, különben ez az autó minőségére és biztonságára is hatással lehet.
Felhelyezés előtt ne fizess
Mielőtt kifizetnéd a használt gumi árát, előtte rakasd fel egy szakemberrel. Előfordulhat, hogy egy leeresztett abroncson nem látszódnak meg a hibák. Viszont felfújt állapotban a szerelő könnyedén és hamar megállapítja a gumik állapotát.
Az első árulkodó jelek
Először azt ellenőrizd, hogy a gumin nincsenek-e repedések, anyaghiány, vagy szakadás. Ezeket főleg az oldalfalon láthatod. Ehhez nem feltétlenül van szükséged szakember segítségére, te is kiszúrhatod szabad szemmel. Még egy hajszálrepedésnek is súlyos következményei lehetnek.
Törvény által előírt
Egy gumi legfontosabb tulajdonságai a futófelület, a profilmélység és a kopási jelleg. A törvény által előírt minimum profilmélység 1.6 mm. Azonban ezt már nem érdemes kivárni, sőt kifejezetten veszélyes. Ugyanis ez a tulajdonság felel a tapadásért. 4 mm alatt érdemes újat vásárolni.
Nézzük az alsó határt
Egy használt guminál számolnunk kell a profilmélységgel is. Nem érdemes a „még pont jó" kategória mellett dönteni, hiszen így nem spórolunk rajta sokat, hiszen hamarabb is fog elkopni. Használt abroncsnál az alsó határ nagyjából 7 mm.
Foltozottat sosem!
Foltozott, vagy javított gumit ne vásároljunk! Nem tudjuk pontosan, hogy állították helyre, ezért nem biztonságos, illetve a minőségéről sem lehetünk meggyőződve. A gumi belső falán ezt kitapinthatjuk.
Ne fizessünk előre!
Ha a netről rendeljük a használt gumit, akkor semmiképp se fizessünk előre. Érkezéskor ellenőrizzük, majd csak utána kössük meg az üzletet. Mindenképp olyan weboldalon nézelődjünk, ahol van visszaküldés.
Inkább a biztonság
A gumi egy nagyon fontos része az autónak, nem feltétlenül éri meg spórolni rajta. De egy viszont alapszabály: a pénz ne menjen a biztonság és minőség rovására!
Nem mindegy, hogy mire figyelj: