A szilveszteri mulatozás általában az év leghangosabb bulija, gyakran előkerül a tűzijáték, a petárda is, de nem árt gondolnunk a szomszédokra is, hiszen akár 150 ezer forintos bírságot is kiróhatnak hangoskodásért, sőt, szabálysértési eljárást is vonhat maga után – hívja fel a figyelmet Dr. Gombolai Éva, a D.A.S. jogtanácsosa.
Szilveszterkor is jobb, ha figyelsz a hangoskodásra!
Szilveszter éjszakáján a tűréshatár magasabb, de messze nem korlátlan. Ha valakit zavar a hangos zene és a zaj, feljelentheti a szomszédját csendháborítás miatt. A szabálysértési törvény értelmében ugyanis az, aki lakott területen, az ott levő épületben vagy az ahhoz tartozó telken indokolatlanul olyan zajt okoz, ami mások nyugalmát zavarja, szabálysértést követ el.
Akár fényes nappal is!
Mivel a törvény nem határoz meg konkrét időkorlátot, így a csendháborítás bármely napszakban, akár délután is bekövetkezhet. Ez nem jelenti azt, hogy például napközben nem fújhatjuk meg a szilveszteri trombitát, vagy nem hallgathatunk zenét hangosan, de figyelni kell arra, hogy ez a tolerálható szinten belül maradjon.
A házirendben is benne van
A társasházak saját hatáskörben dönthetnek a zajjal kapcsolatos szabályokról, ezért fontos, hogy betartsuk a házirendet. Általában vasárnap és munkaszüneti napokon nem javasolt zajos felújítási munkákat végezni vagy hangos háztartási gépeket használni, ezért fontoljuk meg az ilyen terveket az év utolsó napján is, ami éppen egy vasárnapra esik.
Verekedésbe fulladt
Nem csupán a hangoskodás, de a garázdaság és a rendzavarás is büntethető, ezért nem árt odafigyelnünk azokra, akik nagyobb mennyiségű pezsgőt fogyasztottak. A verekedés, verekedésre való provokálás, vagy mások megbotránkoztatására alkalmas közösségellenes viselkedés pénzbírsággal sújtható, azonban bűncselekmény esetén akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is járhat.
Ragasszuk ki a liftre!
Szilveszterkor általában toleránsabbak a lakók, de jobb előre szólni, ha olyan programot tervezünk, ami zavarhatja a lakókat. Írjuk ki a lépcsőházba, hogy mikor tervezzük a házibulit, és kérjük a türelmüket, megértésüket. Ilyenkor is kerüljük a túl hangos zenét, a folyamatos trombitálást, mert az előzetes bejelentés ellenére is feljelentést tehetnek.
Második nekifutásra
Ha valakit zavar a hangoskodás, és a kérésre sem hajlandó a szomszéd lehalkítani a zenét, akkor értesíthetjük a rendőrséget. A rendőr elsőként figyelmezteti a csendháborítót, majd ha a zaj továbbra sem szűnik meg, és a második bejelentés is megtörtént, 5-150 ezer forint közötti pénzbírságot is kiszabhat, illetve szabálysértési feljelentést tehet.
A szökés miatt is büntetnek
A tűzijáték hangja gyakran megijeszti a szomszéd kutyáját vagy kisgyermekét. Ilyenkor legyünk megértőek, a gazdáknak pedig különösen figyelniük kell, hogy az állat ne szökjön ki otthonról. Ha mégis megszökik, büntetést von maga után. Ha pedig baleset is történik emiatt, az ugyancsak jogi következményekkel járhat.
Továbbra is tilos a petárda!
Az elmúlt évben nem változtak a tűzijátékok felhasználására vonatkozó szabályok. Továbbra is tilos magánszemélynek petárdát vásárolni, birtokolni vagy felhasználni. Ha valaki mégis petárdázik, szabálysértési eljárás keretében akár 150 ezer forint bírságot is kaphat.
Figyeljünk a határidőre!
A pirotechnikai eszközöket négy különböző osztályba sorolják. Magánszemélyek csak az első három osztályba tartozó termékeket szerezhetik be. Az 1. és 2. osztályú pirotechnikai eszközökhöz egész évben engedély nélkül juthatunk hozzá, viszont a 3. osztályba tartozó termékeket csak 18 éven felüliek vásárolhatják meg december 28. és 31. között, és csak szilveszter napján este hat órától január 1-jén hajnali hatig lehet használni.
Nem jár vissza a pénz
A fel nem használt vagy hibás, lejárt szavatosságú harmadik pirotechnikai osztályba tartozó tűzijátékokat vissza kell vinni a forgalmazónak, aki köteles azt térítésmentesen visszavenni. A leadott tűzijátékok árát a vásárlók nem kapják vissza, ezért csak annyit érdemes vásárolni, amennyit valóban felhasználunk.
Tartsuk a távolságot!
A harmadik kategóriájú pirotechnikai eszközöket csak szabadtéren és közterületen használhatjuk, ezért ne próbáljuk meg ezeket elindítani egy társasház ablakából vagy erkélyéről. Inkább menjünk le az utcára, és távolabb a házaktól, emberektől működtessük azokat. Tartsuk be a biztonsági távolságot, ami akár 15 méter is lehet.
Videó, mint bizonyíték!
Ha szabálytalanságot tapasztalunk a felhasználás során, például nem tartják be a használatra vonatkozó előírásokat, vagy nem a meghatározott időszakban használják az eszközöket, akkor készítsünk videófelvételt, és tegyünk feljelentést a lakóhelyünk szerinti illetékes rendőrkapitányságon.
Jobb félni, mint megijedni!
Sokszor előfordul, hogy a tűzijátékok, rakéták kárt okoznak az utcán parkoló autókban, de némi elővigyázatossággal és tervezéssel sokat tehetünk az esetleges balesetek elkerülése érdekében. Szilveszter éjszakáján ne hagyjuk az autót az utcán, ha van rá lehetőség, inkább vigyük be a garázsba vagy más biztonságos helyre.
Mentsük a menthetőt!
Ha már bekövetkezett a baj, elsősorban próbáljuk felderíteni az elkövetőt. Függetlenül attól, hogy sikerült-e azonosítani az elkövetőt, dokumentáljuk a balesetet írott formában és fotókkal is. Ezt követően tegyünk bejelentést a lakóhelyünk szerinti illetékes rendőrkapitányságon, vagy hívjuk a 112-es segélyhívó számot.
Mit szabad és mit nem a szilveszteri tűzijátékozáskor?