Télen, a hideg időben is kiemelten ügyelni kell a kutya mancsának ápolására, hiszen séta során könnyen berepedezhet, ami megnehezíti a járást. Néhány egyszerű tipp, hogy megakadályozzuk a sérült, duzzadt talppárnák előfordulását.
Praktikus tappancs védelmező: a kutyacsizma
A kemény, éles jég súlyosan felsértheti kedvencünk mancsát, ezért érdemes feladnunk bundás barátunkra a strapabíró téli csizmákat. Előnye, hogy nemcsak a hideg ellen, hanem a szennyeződésektől is védelmet nyújt, ezzel pedig a séta utáni takarítástól és lábmosástól is megkímélhetjük magunkat.
Megfelelő méretben
Ma már számos méretben, fazonban és anyagban vásárolhatunk kutyacipőt, de a legfontosabb szempont, hogy megfelelő méretű lábbeliket válasszunk. Ha a csizma túl szűk, kidörzsölheti az állat tappancsát, ha pedig bő, leeshet a lábáról futkározás közben.
Fokozatosan szoktassuk hozzá
Készüljünk fel, valószínűleg időbe telik, amíg az eb elviseli majd, hogy van valami a lábán. Próbáljuk meg fokozatosan hozzászoktatni a cipő viseléséhez. Eleinte csak a lakáson belül adjuk rá néhány percre, majd növeljük az időt, míg képes lesz magabiztosan közlekedni benne.
Séta előtt kenjük be
Ha nem hajlandó elviselni a téli cipőt, érdemes beszerezni jó minőségű mancsvédő krémeket. Léteznek olyan hidratálók, melyek egész évben védelmet nyújtanak, míg mások a sótól és a vegyi anyagok káros hatásaitól óvják a tappancsokat. Csak olyan krémeket használjunk, amelyek természetes összetevőket, például körömvirág- és kamillakivonatot tartalmaznak.
Nyírjuk le rövidre!
Ügyeljünk arra, hogy kutyánk tappancsán és a lábujjak között a szőr meg legyen nyírva. A hosszú szőrben könnyen megtapad a hó és a sár, ez pedig könnyen kidörzsölheti kedvencünk talppárnáit. Amikor hazaérünk, vizsgáljuk át a mancsokat, és szedegessük ki belőle a bele ragadt havat és egyéb szennyeződéseket.
Tiszta mancs pillanatok alatt
Az utak csúszásmentesítésére használt vegyi anyagok nem csak a bőrt irritálják, de lenyalogatva egészségi problémát is okozhatnak. Ezért nagyon fontos, hogy a séták után alaposan tisztítsuk meg a lábakat. A legegyszerűbb, ha tartunk az ajtónál egy doboz kisállat törlőkendőt, de egy szappanos, puha törölköző is megfelelő lehet erre a célra.
Suvickolás helyett
A rongyok és törölközők helyett gyorsabb megoldás, ha mancstisztító poharat használunk. Elég kis mennyiségű vizet önteni a belsejébe, beletenni a mancsokat és a puha és vastag sörtéknek köszönhetően máris tiszták lesznek a talpak. Ráadásul elfér egy táskában is, így bárhova magunkkal vihetjük.
A karomvágás csodát tehet
Nem szabad hagyni, hogy kedvencünk karmai túl hosszúra nőjenek. Amikor a jeges úton futkározik, a karmok könnyen eltörhetnek, beszakadhatnak, ez pedig fájdalmas, hosszan gyógyuló sérülést okoz. Ha egyedül nem tudjuk megoldani a karomvágást, vigyük el kutyakozmetikushoz vagy állatorvoshoz.
Figyeljünk a jelzésekre!
Ha emelgeti a lábát, látszik, hogy nem szívesen lép a földre, valószínűleg megsérült a mancsa. Séta közben álljunk meg és vizsgáljuk meg a lábát. Ha sérülést tapasztalunk, forduljunk állatorvoshoz!