Itt a tél, a hideg idő, ami azt jelenti, hogy a kutyatartóknak fokozott óvatossággal kell eljárniuk, amikor állataikat a szabadba viszik. De mik azok a részletek, amelyekre érdemes odafigyelni a tél beköszöntével? Utánanéztünk, hogy mik lehetnek a téli kutyasétáltatások esetén felmerülő nehézségek.
Mikor van már túl hideg a kutyasétáltatáshoz?
Bár sokáig kitartott a viszonylag kellemes őszi idő, a téli fagyok csak most fognak beköszönteni, ezért érdemes előre felkészülni néhány jó tanáccsal és megfelelő felszereléssel a cudar időre, hogy kutyánk ne tortúrának élje meg a szabadban töltött időt.
Fajta, méret és kor szerint is változhat az, hogy egy kutya mennyire bírja a hőmérséklet hidegre fordulását. A mi masztiff-típusú cane corsonk például előszeretettel rohangált bele a Dunába még decemberben is, amikor élete delén járt, most, hogy lassan 10 éves öregfiú, az ízületei védelmében már inkább elkerüljük a csábító Duna-partot.
Miközben számos vékony szőrű, vagy alacsony termetű kutyafajtát látok elegáns, és főleg meleg kabátkákban parádézni az utcán jó két hónapja. Nyilván megértem a gazdik aggodalmát, egy csivava, vagy agár sokkal kevésbé tolerálja a hideget, mint mondjuk a huskyk, vagy szamojédek, amelyeket a hideg északon tenyésztettek ki szánhúzóknak, és vigyorogva élvezik a fagypont alatti hőmérsékletet is.
A téli kutyasétáltatás veszélyei
De mik lehetnek azok a veszélyek, amelyek ilyenkor fennállnak, amelyekre minden felelős kutyatartónak érdemes odafigyelni?
A hőhullámokhoz hasonlóan a hideg idő is veszélyes lehet a kutyákra nézve, pedig a napi 3-4, hosszabb-rövidebb egészségügyi séta minden kutya esetében elengedhetetlen. A napi egy hosszabb séta pedig jó esetben 45-60 perces szokott lenni, de vajon télen is ennyi legyen?
Mivel a lakásban tartott kedvencek hozzászoknak az állandó szobahőmérséklethez, mindig az alapján kell eldönteni a kint tartózkodás hosszát, illetve a védőfelszerelések alkalmazását, hogy kutyánk mennyi idős, mekkora, milyen szőrzetű, milyen kondícióban van, illetve a szabadban történő aktivitás mértéke is meghatározó lehet. Esős, szeles, viharos időben pedig a hőérzet tovább is csökkenhet.
A kisebb és közepes méretű kutyák esetében a -1 °C lehet az a minimum, amikortól korlátozzuk a sétáltatások hosszát, esetleg mennyiségét is. A nagyobb kutyák jellemzően jobban bírják hidegebb hőmérsékletet is, de a -6°C-nál hidegebb az a pont, amikor a tulajdonosoknak már óvatosnak kell lenniük kedvencükkel kapcsolatban. Az idősebb, vagy vékonyabb szőrű kutyák esetében szintén fokozott óvatosság szükséges.
A hipotermia (kihűlés), a fagyás, vagy a tappancsok párnáinak kirepedezése (akár a jégmentesítés során alkalmazott só miatt – noha ezt manapság kezdik felváltani a környezetbarátibb megoldások) például a legkellemetlenebb problémák közé tartozhatnak.
Ezen a problémán segíthetnek a jól megválasztott és megfelelő méretű, kialakítású kutyakabátok és kutyacipők is, de az sem árt, ha nedvesebb időben egy törülközőt is magunkkal viszünk, hogy ilyenkor is szárazon tarthassuk kedvencünk szőrét.
Hogyan lehet észrevenni a hipotermia jeleit?
A kihűlés figyelmeztető jelei lehetnek a zavartság, az ügyetlenség, az aluszékonyság, a levertség, a sápadt íny, a kiterjedt borzongás, vagy akár az eszméletvesztés is. Ezekre mindig kiemelt figyelmet fordítsunk a kutya jóléte, egészsége érdekében.
A hipotermia-gyanús állatot a gazdi a lehető leghamarabb szárítsa meg, melegítse fel meleg takaróval, és fokozatosan emelje a lakás hőmérsékletét. Az enyhe hipotermia jellemzően otthon is kezelhető, azonban ha a kutya testhőmérséklete 28°C alá csökken, akkor állatorvosi segítséget kell kérni.
FONTOS: ha hidegben az utcán kóbor kutyát vagy macskát látsz, NE MENJ EL MELLETTE! A kihűlés nagyon veszélyes, - 10°C alatti hőmérséklet esetén egy védtelen állat könnyen megfagy, lehet, hogy te vagy neki az utolsó esély! Vidd mielőbb meleg helyre, fogadd be legalább éjszakára és értesítsd az állatvédőket.
Néhány további tipp a biztonságos téli kutyasétáltatáshoz: