Sajnos szilveszter estéjén még sokan petárdáznak, ami ahhoz vezethet, hogy az ijedős kutyák menedéket keresve ijedtükben elkóborolnak. Most bemutatunk pár tippet, hogy hogy mentheted meg ezeket a kutyusokat.
Segítsünk az elkóborolt kutyáknak
De vigyázzunk magunkra is!
Szilveszterkor sok kutyus elkóborol sajnos..
De mit tegyünk, ha kóbor állattal találkozunk? Az első és legfontosabb szabály, hogy ne feltételezzük mindegyikről azt, hogy barátságos. Ha segíteni szeretnénk rajta, óvatosan kezdjünk el közeledni és figyeljük a reakcióját. Előfordulhat, hogy már napok óta nem evett fél, ezért fontos, hogy ne tegyünk hirtelen mozdulatokat, ne vegye fenyegetésnek a közeledést.
Gazdás, gazdátlan?
Honnan tudjuk, hogy gazdátlan? A kóros soványság, ápolatlanság, heves vakarózás, ami bolhára utal, azt mutatja, hogy az állat régóta kint tartózkodik. Az is lehet azonban, hogy csak néhány napja csavargott el otthonról: látszik rajta, hogy ápolták, etették. Utóbbi esetben érdemes a gazdáját megkeresni – a közösségi média erejével vagy a környékbeliek megkérdezésével.
Osszuk meg a hírt!
A Facebookon számtalan olyan csoport létezik, ahol az eltűnt vagy megtalált kutyákat keresik. Készíts egy képet a csavargóról, lehetőleg olyat, amin valami ismertetőjegye jól látszik. Ezt nyugodtan oszd meg a csoportokban, írj akár menhelyeknek. Minél több helyre teszed fel, annál esélyesebb, hogy sikerül megtalálni a gazdit.
Vidd állatorvoshoz
Miután meggyőződtél arról, hogy valóban egy gazdátlan, kóbor állatra bukkantál, akkor vidd azonnal állatorvoshoz. Ellenőriztesd, hogy az állatban van-e chip, mert így könnyedén megtalálhatják eredeti gazdáját.
Óvatosan az etetéssel
Sosem lehetünk száz százalékig biztosak abban, hogy egy állat miként reagál arra, ha étellel kínáljuk. Egy kóbor kutyát, cicát sose etess kézből, mert előfordulhat, ha nem is szándékosan, de megharap. Tedd le elé az ételt, majd menj hátrébb, hadd falatozzon nyugodtan.
Meg szabad simogatni?
Hiába tűnik a kutyus, cicus tisztának, ápoltnak, a simogatásuk sem ajánlott. Sosem tudhatjuk, hogyan fog reagálni, szereti-e. Az is előfordulhat, hogy egészségügyi állapotával nincs minden rendben, de ez külsőleg nem látszik rajta.
Gyepmesteri telep
Félsz az állattól? Furán viselkedik? Ilyen esetben hívd fel a helyi gyepmesteri telepet. Az ő feladatuk begyűjteni a kóbor állatokat, és megtalálni eredeti gazdájukat. Nem kell attól félned, hogy rossz kezekbe kerül, ők is az állatok érdekeit nézik.
Ideiglenes befogadó
Az is óriási segítség egy elveszett állat számára, ha ideiglenesen befogadod. Nem mindenki tudja megtenni, hogy egy új taggal bővítse a családot, de egy rövid időre kínálhatsz számára otthont, amíg az említett módszerekkel rá nem találnak az új, szerető gazdijára. Ebben az esetben nagyon fontos, hogy ne alakíts ki az állattal túlzott kötődést, hiszen ez megnehezíti az elválás folyamatát.
Fő a türelem
Állat és ember között is létezik szerelem első látásra. Miután kiderült, hogy a talált állatnak nincs gazdája, akkor akár te is befogadhatod. El kell telni egy kis időnek, amíg mindenkinek kialakul a maga rutinja, és harmonizálódik a kapcsolat. Ne mondj le azonnal a befogadott állatról, mert az első este nem úgy sikerült, ahogyan szeretted volna. Adj neki lehetőséget a beilleszkedésre.
Bemutatjuk Filemon-t, aki kóbor kutyusból boldog kutyussá változott, csak azért, mert nem mentek el mellette!
@kutyaviselkedesterapia1 Segíts ha tudsz! Ha kóbor állatot látsz, ne menj el mellette,abban bìzva hogy valaki más majd segít.Nézzétek,Filemon milyen kis huncut lett pár hét alatt, a közelébe se lehetett menni korábban.#kutya#kutyaszeretet#kutyamánia#kutyatiktok#kutyagazdi#kutyávalazélet#mentettkutya#kóborkutya#kóborállat♬ Amélie - Andrea Vanzo