Franciaországba utazol? Íme az illemtan, amit jó, ha tudsz és a legérdekesebb helyszínek

Franciaország sok szempontból az etikett szülőhazája. A franciák nemcsak jó érzékkel rendelkeznek a tekintetben, hogy mit illik és mit nem illik, de mindig udvariasak az egyszerű hétköznapi szituációktól egészen a diplomáciai helyzetekig. Segítünk, hogyan viselkedj, és persze bemutatjuk Párizs legizgalmasabb helyszíneit is. 

Illemtan, amit jó, ha tudsz, ha Franciaországba látogatszForrás: Djamel RAMDANI/Pixabay

Illemtan, kezdőknek Franciaországról

Te ismered az etikettet?

Alapok az etikettben

Etikett alapok FranciaországbólForrás: Shutterstock

Köszönés kézfogással

A franciáknál fontos dolog a napszak szerinti köszönés, ami reggeltől estig a Bonjour (Jó napot!), estefelé pedig a Bonsoir (Jó estét!). A Salut! a Szia! megfelelője. A kézrázás és kézszorítás nem jellemző, az emberek inkább az egyszerű kézfogást részesítik előnyben. Akit jól ismernek, annak puszival köszönnek, ezek száma és szokása régiónként változik.

Tegyük a vezetéknév elé

A férfiakat a Monsieur, a nőket a Madame, a fiatal hölgyeket a Mademoiselle jelzőkkel illetik, ami mindig a vezetéknév előtt szerepel. Meghatározó szempont a magázás, illetve tegezés is, attól függően, hogy ki a megszólított korosztály, illetve mennyire hivatalos a közeg.

Kérdésre a válasz

Szinte minden találkozás alkalmával elhangzik a Ça va? kérdés, ami a Hogy vagy?/Hogy megy a dolgod? kifejezésnek felel meg. Az apró érdeklődés valójában egy töltelékkérdés, az üdvözléshez tartozó szókapcsolat. A kérdező nem vár komoly feleletet, legtöbbször csak ugyanazt a választ: Ça va, ami így azt jelenti: Jól! A kifejezés ugyanis kétjelentésű attól függően, hogy kérdés vagy válasz.

Üres kézzel sose érkezz

A franciák, ha meghívják őket valahova, sosem érkeznek üres kézzel. Egy üveg bor, némi finomság vagy virág mindig alapvető kiegészítő ezekre az alkalmakra, ami az udvariasság jelképe.

Többet érnek minden szónál

A s'il vous plaît, azaz kérem, és a merci, vagyis köszönöm gyakran kimondott szavak, sőt szinte kötelező figyelmességek ennél a nemzetnél. Ez is azt mutatja, mennyire fontos a udvariasság a társas kapcsolatokban, legyen szó ismerősökről, vagy vadidegenekről.

Jár az ebéd munka közben

Franciaországban az éttermek, bisztrók és kávézók megtelnek ebédidőben, ez a szokás pedig szent és sérthetetlen. A franciák ugyanis azt vallják, fontos, hogy legyen idő megállni és enni valami finomat a nap közepén.

Csendet kérünk!

Az étkezés, és annak etikája szintén nagy hangsúlyt kap. Amíg nem tálalták fel mindenkinek az ételt, illetlenség enni kezdeni, akárcsak átnyúlni az asztalon a fűszerekért. Ezeket inkább szóban érdemes kérni. Szintén alapvető, hogy evés közben ne legyen hangos beszéd.

Mai napig diktálják a divatot

A franciák – habár tudnak harsányak lenni, ha az alkalom megkívánja – alapvetően híresek a csendes és diszkrét viselkedésükről. Utóbbi a megjelenésükre is igaz: letisztult stílusuk és ízlésességük a francia nők és férfiak védjegye.

Franciaország csodái

Louvre kiállításokForrás: AFP/-

Louvre - Kiállítások rejtett titkai

A Louvre a világ egyik legnagyobb múzeuma, ahol olyan remekművek sorakoznak fel, mint a Mona Lisa, a milói Vénusz vagy a méloszi Aphrodité. A mintegy 70 ezer négyzetméteres kiállítótérben 35 ezer alkotás kap helyet, aminek végignézéséhez hozzávetőlegesen 13 napra lenne szükség, ha napi 24 órában járnánk a múzeumot, és egy-egy műtárgyra 30 másodpercet szánnánk. Ha ezt a nyitvatartási időre redukálnánk, az körülbelül egy hónapot jelentene.

Eiffel-torony - Az építészmérnök titka

Az Eiffel-torony harmadik szintjén található egy apró lakás, amit maga Gustave Eiffel alakíttatott ki. A főként saját szórakoztatására megálmodott, és titokban létrehozott miniatűr lak nem kis mértékben váltott ki irigységet az elit réteg körében, amikor kitudódott. Az építészmérnök – bár szép ajánlatokat kapott – csakis meghívásos alapon engedett be látogatókat, például Thomas Edisont. Ma egy ablakon át leshetnek be a turisták az eredeti berendezésű szobába.

Szerelem minden nyelven a Monmartre negyedben

A Monmartre negyedben, a Jehan Rictus tér romantikus kertjében megbúvó 40 négyzetméteres Szeretlek fal 612 darab sötétkék csempéjén, 311 módon és 250, vagyis a világ szinte összes nyelvén szerepel az emberiség legszebb szava. A falon apró piros jelek, egy összetört szív darabjai is feltűnnek, amiket ha összeillesztenénk, megkapnánk a nagy egészet.

A Párizsi temető hírességek nyughelye

Párizs és a világ egyik leglátogatottabb temetője a Père-Lachaise, ahol Edith Piaf, Chopin, Honoré de Balzac, Molière, Marcel Proust és Oscar Wilde sírhelyén túl, a The Doors zenekar egykori énekesének a végső nyughelyét is megtalálhatjuk. Jim Morrison sírja valóságos zarándokhely: whiskey-k, szivarok, virágok, apró ajándékok és színes szalagok ezrei díszítik a kordont, amivel a helyet elkerítették.

Hieroglifák díszítik

Párizs egyik legrégibb műemléke az egykori Luxor templom bejáratában álló két obeliszk egyike. Az Egyiptom által adományozott történelmi kincs 1836 óta áll a Champs-Élysées keleti végében, a Concorde téren. Az idők során a francia és egyiptomi kapcsolatok szimbólumává vált nevezetesség 23 méter magas, 227 tonna súlyú, és II., illetve III. Ramszesz fáraók életét és tetteit ábrázoló hieroglifákkal van díszítve.

Emily Párizsban - A híres lépcsőház folyosóján

Az Emily Párizsban sorozatból jól ismert, a főszereplők otthonául szolgáló ikonikus ház, és az előtte elterülő apró tér Párizs 5. kerületében található. A Fontaine de la Place de l'Estrapade a széria kezdete óta a rajongók kedvenc helyszíne, és szelfik ezreinek háttere. Akadnak, akik órákig várnak, hogy bejussanak az épületbe, és láthassák azt a bizonyos lépcsőházat. Akárcsak a filmbéli éttermet, ami a valóságban egy olasz hely, és a Terra Nera névre hallgat.

Szereted az Emily Párizsban-t? Íme a forgatási helyszínei:  

 

Ezek is érdekelhetnek