A repülőn felszolgált ételeket nem a gépen készítik, így valóban teljes mértékben nem kapjuk ugyanazt az ízélményt, mint egy étteremben. Ne is várjuk! Ezeket az ételeket a légitársaságok szárazföldi konyhái készítik el, s csomagolják. Lássuk, milyen ételeket és italokat érdemes elkerülni a magasban!
Az Európán belüli, de már hosszabb desztinációkon egy szendvicset fogunk kapni, illetve a két óránál tovább tartó utazások során meleg ételt is felszolgálnak, így biztosan nem maradunk éhen. Nézzük, mit együnk-igyunk!
Italok: Óvatosan a csapvízzel, forró italokkal és az alkohollal!
A palackozott víz mindig biztonságos választás, de a csapvízzel már más a helyzet. A repülőgépek csőrendszerei nem mindig tiszták, és a tisztítás gyakorisága kérdéses lehet. A csapvizet gyakran használják kávé és tea készítéséhez is, így ezekkel az italokkal is érdemes vigyázni, sőt, a jégkockák - bár legtöbbször előre csomagolt zacskóst használnak - is a csapvízből készülnek, így azzal is óvatosan bánjunk.
Az alkoholos italok fogyasztása szintén problémás lehet a magasban, hiszen a repülés közbeni alacsony légnyomás és a száraz kabinlevegő miatt a szervezet könnyebben dehidratálódik, így pedig az alkohol hatása felerősödik, felgyorsul. Ezért jobb, ha mértékkel fogyasztunk alkoholos italokat a gépen, és helyettük inkább vizet iszunk.
Ételek: Mit kerüljünk?
A fapados járatokon nem fogunk steakekkel és filékkel találkozni, sőt, sokszor egyáltalán nincs az étkezés ára beépítve a jegy árába, ám a tengeren túli járatokon ezek nem ritkán felszolgált ételek. Ezek azonban gyakran túlsütöttek, mivel a repülőgépek korlátozott sütőkapacitása miatt nehéz azokat megfelelően elkészíteni. A tészták és levesek általában túlsózottak, mivel a repülés alatti alacsony légnyomás csökkenti az ízek intenzitását. Pontosan ezért, az ételeket erősebben fűszerezik, hogy kompenzálják az ízveszteséget, így, ha nem szeretsz sósan étkezni, vagy az egészséged miatt nem szeretnél, ezekre figyelj oda!
Akkor mégis mit ehetünk?
A légiutas-kísérők által a hűtött ládákból kivett ételek, – legyenek azok húsok, joghurtok, saláták, gyümölcsök és még sok más – frissek.
A repülőn persze eleve szűk a hely az étkezéshez, fennáll a turbulencia kockázata is, ami a könnyen, kényelmesen fogyasztható ételek elkészítését teszi szükségessé. Ráadásul a fent említett okok miatt az ételek csomagolása, szállítása, tárolása is megoldandó feladatat, ezért előre gondolni kell arra is, hogy a tálaláskor egy gusztusos ételt kapjon az utas, ne valamilyen összekavarodott, felismerhetetlen masszát.
Az ételek többnyire igazodnak az adott légitársaság jellegéhez, nemzetiségéhez is, de ezen kívül széles igényű közönség ízlését kell kielégíteniük és könnyen emészthetőnek is kell lenniük, s így az ízvilágnak is valamennyire klasszikusnak, befogadhatónak kell maradnia.
Ezért ha speciális, extra igényünk van, például nem eszünk vagy ehetünk meg valamit, jelezzük legalább 2-3 nappal előre a légitársaságnál, hogy felkészülhessenek időben például a gluténmentes vagy vegán menüre. Ugyanakkor mi is készíthetünk előre saját ételeket az utazásra, hogy elkerüljük a kellemetlenségeket.
(Forrás: www.indy100.com Travelo)
Nyitókép: Shutterstock