A régészek törökországi kutatásai új fordulóponthoz értek, miután egy 5000 éves felfedezés új bizonyítékokat szolgáltatott a bibliai történetre. Noé bárkájának lehetséges nyughelyén a tudósok készen állnak arra, hogy kiássák a helyszínt, és felfedjék, hogy valóban egy bibliai hajó pihen-e a hegy alatt, vagy csak a geológia tréfálta meg őket?

Új bizonyítékok erősítik meg Noé bárkájának létezését?
A régészek, akik úgy gondolják, hogy Noé bárkájának végső nyughelyét találták meg, most felfedték tervüket a helyszín feltárására.
Török kutatók nemrégiben áttörő felfedezést értek el, amely szerintük bizonyítja a bibliai bárka létezését. A Biblia szerint a hajó két-két állatot szállított minden fajtából, miután Isten elárasztotta a földet.
A Durupinar formáció lenne Noé bárkája?
Bár a tudósok már egy ideje próbálják bizonyítani, hogy a Durupinar formáció – egy 164 méter hosszú geológiai képződmény Kelet-Törökországban – a bárka létezésének bizonyítéka, legújabb, 5000 éves felfedezésük talán éppen azt a végső lökést adhatja, amely ahhoz szükséges, hogy komolyabb lépéseket tegyenek az ügy végső tisztázása érdekében.
A helyszínről vett kő- és talajminták ugyanis olyan anyagokat tartalmaztak, amelyekben tengeri lerakódások, illetve tengeri állatok maradványai, köztük puhatestűek is megtalálhatóak.

A felfedezés nyomán a régészek most készen állnak, hogy kiássák a helyszínt. Reményeik szerint pedig egy olyan felfedezést fognak tenni, amely kétségtelenül az egyik legjelentősebb történelmi lelet lehet.
A hegyen található, 164 méter hosszú, limonitból álló geológiai képződmény szoros azonosságot mutat a Bibliában leírt bárka méreteivel, de a tudósok rendkívül óvatosak lennének, mielőtt bármilyen drámai döntést is meghoznának.
Problémás helyszín, precíz előkészületek
A Sun című lapnak nyilatkozva a vezető kutató, Andrew Jones elmondta: "A helyszín egy aktív, instabil, folyamatosan elmozduló kőzetrétegben fekszik, ahol a téli körülmények kemények, így jelenleg a terület védelme a legfontosabb prioritás számunkra."

"Az elkövetkező években török egyetemi partnereink olyan óvatos vizsgálatokat végeznek majd, mint például a talajmintavétel, radaros vizsgálatok és egyéb módszerek, hogy meghatározzák, vajon az általunk felfedezett képződmények valóban mesterségesek-e, vagy csupán természetes formációk."
„Csak miután elegendő bizonyítékot gyűjtöttünk össze és megfelelő védelmi tervet dolgozunk ki, azután fogunk fontolóra venni bárminemű ásatást is."
A helyszínen még nem kezdődtek el a munkálatok, mivel a tudósoknak egyelőre rengeteg feladatuk van, például geofizikai felmérések, fúrások és alapos tervezés áll előttük, mielőtt elkezdhetnék a konkrét ásatást.

Más bizonyítékok is vannak
A mintákból nyert eredmények számos egyéb jelet is tartalmaztak, amelyek arra utalhatnak, hogy egy ősi bárka nyugszik a hegy felszíne alatt.
A kutatók szerint a „bárka feltételezett szerkezetében" alacsonyabb pH-érték, magasabb szerves anyag-tartalom és megnövekedett káliumszint volt mérhető, mindezek pedig „rothadó fa jelenlétére utalnak".
A 2019-ben radarral végzett vizsgálatok is bizonyos téglalap alakú formákat mutattak ki a felszín alatt, így úgy tűnik, hogy a régészeknek több mint elegendő bizonyítékuk van arra, hogy feltehetőleg valami olyasmi lapul ott, amit érdemes tovább vizsgálni.
Amint elkezdődnek az ásatások, talán végre végleg pontot tehetünk ennek a nagy, megoldatlan rejtélynek a végére.