A NASA szerint tovább nőtt az esélye a városgyilkos aszteroida becsapódásának – Mutatjuk hová zuhanhat

A NASA űrügynökség kedden közölte, hogy megnőtt a városgyilkos aszteroida becsapódásának esélye. Mutatjuk, mely városok vannak veszélyben, és milyen óvintézkedéseket tehet az emberiség az armageddon elkerülésére.

A NASA számítása szerint tovább nőtt az esélye, hogy a Földbe csapódjon a városgyilkos aszteroida - illusztrációForrás: Shutterstock/ Hamara

A NASA kiemelten figyeli a városgyilkos aszteroidát

A NASA szerint a városgyilkos aszteroida becsapódásának kockázata jelenleg 3,1 százalék, ami öt százalékos növekedés a korábbi jóslathoz képest, vagyis 1 a 32-höz, hogy a 2032. december 22-én becsapódik a Földbe.

A csillagászok a fényessége alapján a 2024 YR4 aszteroida méretét 100 méteresre becsülik. Fényjeleinek elemzése azt sugallja, hogy meglehetősen tipikus összetételű, nem pedig ritka fémekben gazdag aszteroida.

Mint 500 hirosimai atombomba

A csillagászok azt feltételezik, hogy ha mégis belép a Föld légkörébe, az aszteroida valószínűleg körülbelül nyolc megatonna TNT  erejével robban fel a levegőben, ami több mint 500-szor akkora, mint a hirosimai atombomba volt. Ellentétben azzal a hat mérföld széles aszteroidával, amely 66 millió évvel ezelőtt kiirtotta a dinoszauruszokat, a 2024 YR4 a „városgyilkos" kategóriába tartozik. Ez azt jelenti, hogy nem globális katasztrófáról van szó, de még mindig képes jelentős pusztítást okozni.
Richard Moissl, az Európai Űrügynökség bolygóvédelmi irodájának vezetője szerint ez „nagyon-nagyon ritka esemény".
„Jelenleg nem válságról van szó. Ez nem a dinoszaurusz gyilkos, nem a bolygógyilkos. Ez legfeljebb egy városra veszélyes" – tette hozzá.

A NASA bejelentése szerint az aszteroida a legveszélyesebb űrkő, amelyet a modern előrejelzések valaha is feljegyeztek.  

A 2024 YR4-et először 2024. december 27-én észlelte a chilei El Sauce Obszervatórium.
A csillagászok akkoriban 1,2 százalékos becsapódási esélyt jósoltak, de ez elég volt ahhoz, hogy az aszteroida azonnal az élére kerüljön a NASA automatizált Sentry kockázati listáján, amely rangsorolja az ismert földközeli objektumokat (NEO-kat) a bolygónkkal való ütközés valószínűsége alapján.

Chris Hadfield nyugalmazott kanadai űrhajós azt mondta, hogy ha egy darabban csapódik a Föld felszínéhez, nem pedig a Föld légkörébe való belépés után törne darabokra, akkor gyorsabb lenne, mint a Föld körül száguldó Nemzetközi Űrállomás sebessége.

Bár nem lenne olyan bolygó szintű kataklizma, mint ami kipusztította a dinoszauruszokat, komoly gondot okozna az aszteroida - illusztrációForrás: Shutterstock/Stephane Masclaux

Hová csapódhat be az aszteroida?

A 2024 YR4 potenciális hatásfolyosója átíveli a Csendes-óceán keleti részét, Dél-Amerika északi részét, az Atlanti-óceánt, Afrikát, az Arab-félszigetet és Dél-Ázsiát. Így az olyan országok vannak veszélyben, mint India, Pakisztán, Banglades, Etiópia, Szudán, Nigéria, Venezuela, Kolumbia és Ecuador. Bár hangsúlyozták, de még túl korai az embereknek olyan drasztikus döntéseken gondolkodni, mint az áthelyezés.

A Szibériában becsapódott Tunguszka aszteroida óriási pusztítást okozott

Alternatív megoldásként a 2024 YR4 behatolhat a Föld légkörébe, és felrobbanhat a levegőben az úgynevezett „levegőkitörésben", mint ahogy a Tunguszka aszteroida tette 1908-ban.
Bár ez a forgatókönyv megakadályozná, hogy a felszínbe csapódjon, ugyanolyan pusztító is lehet. A Tunguska aszteroida a történelem legrobbanékonyabb becsapódását okozta, amikor felrobbant Szibéria felett, több ezer kilométeren okozott pusztítást.

Bruce Betts, a nonprofit Planetary Society vezető tudósa azonban nincs pánikban.
A NASA a múlt héten felfedte, hogy a nagyon távoli, és homályos objektumokat is észlelni képes James Webb Űrteleszkóppal tervezik tovább vizsgálni az aszteroidát – írja a Dailymail.

Ha a kockázat 10 százalék fölé emelkedik, a Nemzetközi Kisbolygók Figyelmeztető Hálózata (IAWN) hivatalos figyelmeztetést adna ki, ami „ajánlott minden ENSZ-tagnak, akinek területei vannak a potenciálisan veszélyeztetett területeken, hogy kezdjék meg a szárazföldi készültséget" – magyarázta a NASA.

Az alábbi videós animáció azt mutatja be, hogyan irtotta ki az aszteroida a dinoszauruszokat:

 

 

Ezek is érdekelhetnek