Február 14-én, pénteken megkezdődött 2025-ös velencei karnevál. Megtartották a látványos hajófelvonulást, majd a díszes jelmezekbe öltözött emberek elözönlötték a város tereit, sikátorait, lagúnáit és csatornáit. Mi pedig körülnéztünk a színes forgatagban.

Idén mégis ingyenes a velencei karnevál
Sokáig úgy volt, hogy az idei lesz az első olyan velencei karnevál, amely már „fizetős" lesz, legalábbis, ami a városba való belépés díját tartalmazza, azonban egyelőre úgy fest, a korábbi bejelentésekkel szemben mégsem kérnek belépőt a karnevál idején, ami továbbra is ingyenes marad.
Ezek szerint tehát továbbra is ingyenes az esemény, kizárólag a különböző palotákban megtartott privát bálok esetében kell belépőt fizetni, a városba való belépés során nem.

A patkány vezette a felvonulást
Szokás szerint a hatalmas, papírmaséból készült patkány vezette fel a díszes hajófelvonulást a Canale Grande vizén pénteken, amely a Rialto hídnál szétpukkanva, testéből színes luftballonokat eregetve jelezte az aktuális velencei karnevál kezdetét.
Az állat a vízre épült város jelképének számít, míg az őt követő hajók azokat az állatokat jelenítették meg, amelyek szintén előfordulnak a lagúnák városában: halak, sirályok, kakasok, és így tovább.

De honnan ered a karnevál szokása?
Természetesen, mint Olaszországban oly sok minden, a velencei karnevál szokása is az ókori Rómában gyökerezik, amikor a Szaturnaliák idején – melyeken a szegények és a gazdagok egyaránt részt vettek – az arcot eltakaró, kézzel festett köntösöknek és maszkoknak köszönhetően az ókori Róma lakói egy asztalhoz ülhettek anélkül, hogy megkülönböztették volna a gazdag embert a koldustól.

Ugyanakkor a karneváli jelmezek lehetővé tették az arisztokrácia számára, hogy a szigorú normáktól mentesen viselkedjen, ami akkoriban elképzelhetetlen volt a hétköznapi életben számukra.
A maszk tehát az évszázadok során védelmet és személytelenséget is nyújtott viselője számára, amely megóvta őt a kíváncsi és ítélkező tekintetek elől. Velence ugyanis kis városnak számított, ahol mindenki ismerte a másikat legalább arcról, a törvények, előírások és társadalmi szabályok ugyanakkor sokkal szigorúbbak voltak, mint ma.

Csakhogy a büntetlen maszkviselés káoszhoz és zűrzavarhoz vezetett: névtelen személyazonosság alá bújva könnyen lehetett különféle bűncselekményeket elkövetni. Ezért a városi hatóságok és az egyház törvényben tiltotta meg a farsangi rendezvényeken kívüli maszkviselést.
Az idei velencei karnevál március 2-ig várja a látogatókat.
