Miután Szantorinit a múlt héten több, mint 200 földrengés sújtotta, kedd este Horvátországban volt 4,9-es erejű földrengés.
![](http://cdn.nwmgroups.hu/s/img/i/2402/20240201foldrenges.jpg?w=800&h=533&t=5)
Földrengések Európában
A Görögországhoz tartozó Szantorini szigete az egyik legnépszerűbb turistaparadicsom, amely múlt héten teljesen elnéptelenedett, miután több, mint 200 földrengés rázta meg a szigetet. Több ezren menekültek el a paradicsomi szigetről, ahol többek között 5,3 erősségű rengést is mértek, amit még Egyiptomban és Líbiában is érezni lehetett. A hatalmas afrikai és eurázsiai tektonikus lemezek határának közelében található Szantorinin nem szokatlanok a rengések, bár az ehhez hasonló, szinte állandó szeizmikus események ritkák. Szantorini legutóbbi, 7,5-ös erősségű földrengése 1956-ban volt, legalább 53 ember halálát okozva, és több mint 100-an megsebesültek.
![](http://cdn.nwmgroups.hu/s/img/i/2405/20240509szantorini-gorogorszag-tenger-viragok-santorini.jpg?w=800&h=533&t=5)
Földrengés Horvátországban
Kedd este 18:45 körül pedig a déli szomszédunkban, Horvátországban volt földrengés. Az Index.hr horvát napilap szerint a Richter-skála szerinti 4,8-as erősségű földrengés Zadar tágabb térségében történt, az eddigi információk szerint személyi sérülésről, jelentős anyagi kárról nem érkezett jelentés – közölte a Polgári Védelmi Igazgatóság.
A Horvát Köztársaság Szeizmológiai Szolgálatának szeizmográfjai 18 óra 43 perckor regisztrálták a földrengést, melynek epicentruma Starigrad Paklenicától 15 kilométerre északkeletre volt. A földrengés intenzitása az epicentrumban VI fok volt az EMS-skála szerint, a földrengést pedig Dalmácia, Lika tágabb térségében, sőt Bosznia-Hercegovina egyes részein is érezni lehetett.
„A földrengés rendkívül kellemetlen volt, és nagyon erős volt, egész Zadar megyében érezhető volt. A Megyei Polgári Védelmi Főkapitányság azonnal felvette a kapcsolatot az összes, az epicentrumhoz legközelebb eső településünkkel, városainkkal, és egyelőre nem érkezett jelentés nagyobb anyagi kárról. Természetesen vigyázni kell, mert előfordulhat újra földrengés, de nem szabad pánikba esni – nyilatkozta Božidar Longin Zadar megyei prefektus.
A Paklenicai Nemzeti Park igazgatójának tájékoztatása szerint a földrengés epicentruma magasan a Paklenica hegyi szállás felett, 1600 méteres tengerszint feletti magasságban volt, ahol szerencsére szintén nem keletkezett kár az épületekben. Ez a terület szeizmikusan aktív, 2020 novemberében például egy 4,5-ös erősségű földrengés rázta meg a környéket.
Arról, hogy mit tehetsz és milyen jogaid vannak, ha lefoglaltál egy utazást, és természeti katasztrófa miatt vis maior következett be, az alábbi cikkben írtunk részletesen:
Az alábbi felvételen látható, amint Zlarin szigetén megbillentek a kikötőben dokkoló hajók a földrengés hatására: