Több ezren menekülnek el Szantoriniről, miközben egyre fenyegetőbb földrengések rázzák meg a turistaparadicsomot

Több mint kétszáz földrengés négy nap alatt, egyre erősebbek, kedden 14:04-kor pedig már egy 5,3 erősségű rázta meg a térséget, melyet Törökországban, Egyiptomban, Líbiában és Görögországban is éreztek. Szantorini lakosai és a turisták fejvesztve hagyják el az „Instagram-szigetet".

A festői Szantorinit ezrével hagyják el az emberek a héten egyre fokozódó földrengések miatt, hajók, repülőgépek evakuálják a lakosságot - illusztrációForrás: Shutterstock

Kiürült Szantorini szigete

Emberek ezrei menekültek el Szantorini szigetéről, miközben földrengések százai sújtják folyamatosan a méltán híres görög turistaparadicsomot.

Az ERT görög közszolgálati televízió szerint az elmúlt napokban több mint 6000 lakos hagyta el a szigetet. Kedden kora reggel Szantorini egyik kikötőjénél több száz ember várt csomagokkal megpakolva egy kompra, amely elviszi őket Athénba.

Kedd hajnalban 4,8-as erősségű rengést regisztráltak, ami alig maradt el a hétvégén mért 4,9-es rengéstől – ami az addigi legerősebb volt, majd 14:04-kor egy 5,3-as rengés következett. Az elmúlt három napban mintegy 550, 3,0 magnitúdós rengést regisztráltak az Égei-tengeren, Szantorini és a közeli Amorgos és Ios szigetek között.

Kedden megnövekedett a szeizmikus aktivitás

A görög Földrengésvédelmi Szervezet (OASP) becslése szerint az intenzív szeizmikus tevékenység még napokig, ha nem hetekig folytatódhat.

Szantorini, amelyet Görögország „Instagram-szigetének" is neveznek, évente mintegy 3,4 millió látogatót vonz, de csak körülbelül 20 000 állandó lakosnak ad otthont. Sokan közülük most úgy döntöttek, hogy a szigetről a szárazföld biztonságába menekülnek.

„A szigeten dolgozom évek óta, rezidens vagyok. De ma... senki sem számított arra, hogy ez megtörténik, hihetetlen, ami most a szigeten történik" – mondta Julian Sinanaj, egy 35 éves lakos a Reutersnek.

Kyriakos Mitsotakis miniszterelnök hétfőn nyugalomra intette a lakosságot, a hatóságok már foglalkoznak „a nagyon intenzív geológiai jelenséggel".

Repülőgépek, kompok evakuálják a lakosságot

További járatokat jelentettek be a lakosok biztonságba juttatása érdekében, kedden 15 járat indult Szantoriniről Athénba. A sziget iskolái péntekig zárva maradnak, és a lakosoknak azt tanácsolták, hogy kerüljék a nagy beltéri összejöveteleket.

„Minden le van zárva. Most senki sem dolgozik. Az egész sziget kiürült" – mondta Dori, egy 18 éves lakos a Reutersnek.

A szakértők megállapították, hogy a földrengések tektonikus, nem pedig vulkáni jellegűek, a szeizmikus aktivitás mintázata és gyakorisága pedig jelentős aggodalmat váltott ki a tudósok és a hatóságok körében. Manolis Skordylis szeizmológus a közrádióban jelezte, hogy egy szeizmikus törésvonal aktiválódott, amely 6,0-t is meghaladó földrengést okozhat.

A hatalmas afrikai és eurázsiai tektonikus lemezek határának közelében található Santorinin nem szokatlanok a rengések, bár az ehhez hasonló, szinte állandó szeizmikus események ritkák.

Santorini mai formáját is egy hatalmas földmozgás következtében nyerte el - illusztrációForrás: Schutterstock/zelvan

A sziget híres kalderájáról – egy vulkánkitörés által létrejött tál alakú kráterről –, amely az egyik legnagyobb ismert robbanás következtében jött létre körülbelül 3600 évvel ezelőtt.

Szantorini legutóbbi, 7,5-ös erősségű földrengése 1956-ban volt, legalább 53 ember halálát okozva, és több mint 100-an megsebesültek.

 

 

Ezek is érdekelhetnek