A világ egy veszélyes hely – de pontosan mitől is olyan veszélyes? A Világgazdasági Fórum új jelentésében most választ ad, és el kell ismerni, az eredmény nagyon ijesztő. A jelentés célja, hogy felvázolja a bolygót fenyegető legnagyobb kockázatokat a rövid és hosszú távú jövőben.

Mi az a globális kockázat?
„A „globális kockázat" egy olyan esemény vagy körülmény bekövetkezésének lehetősége, amely, ha bekövetkezik, negatívan befolyásolná a globális GDP, a népesség vagy a természeti erőforrások jelentős részét" – magyarázza a jelentés.
Ezek lehetnek környezeti tényezők, például éghajlatváltozás vagy természeti katasztrófák; lehetnek geopolitikai tényezők, például háborúk vagy társadalmi zavargások.
A társadalmi kockázatok közé tartoznak például a növekvő egyenlőtlenségek, az új járványok vagy az emberi jogok megsértése; a technológiai kockázatok a mesterséges intelligencia vagy a kiberhadviselés térnyerése lehet.
Végül vannak a gazdasági kockázatok, többek között a recesszió, az infláció, vagy a munkaerőhiány.

Ezt az öt kategóriát egyébként nem véletlenül választották ki: a környezeti, geopolitikai, társadalmi, technológiai és gazdasági kockázatokat maga a Fórum jelölte ki a jelentés készítésekor. Ez egy felmérés formájában valósult meg, amelyet több mint 900 akadémiai, üzleti, kormányzati szakértőnek küldtek el.
A felmérésre adott válaszokat 2024. szeptember 2. és október 18. között gyűjtötték össze, az eredmény elkeserítő: 2025-ben globális szinten 33 kockázat lesz valószínűleg hatással a világra a következő 2-10 évben.
A válaszadókat arról is megkérdezték, hogy érzik, vajon az egyes kockázatok kölcsönhatásba lépnek az összes többi kockázattal, illetve hogyan látják a következő évtizedben a kockázatokat?
Végül arra kérték őket, hogy osztályozzák, hogy látják a következő 2-10 évet, a „nyugodt" (a globális katasztrófák elhanyagolható kockázata), a „stabil" (elszigetelt zavarok, de alacsony a globális katasztrófák kockázata), a „rendezetlen" (instabilitás és a globális katasztrófák mérsékelt kockázata), „turbulens" (megrázkódtatások és a globális katasztrófák fokozott kockázata) vagy „viharos" (globális katasztrofális kockázatok fenyegetik).

Szóval, mindezt figyelembe véve – hogy ítélték meg a helyzetet?
2025 legnagyobb kockázata
Ukrajna, Palesztina, Libanon, Szudán, Mianmar – a világ jelenleg tele van konfliktusokkal és pusztító háborúkkal,így valószínűleg nem meglepő, hogy a globális kockázatok felméréséhez hozzájárulók legnagyobb aggodalma az államok közötti fegyveres konfliktus volt. Valójában csaknem minden negyedik válaszadó ezt választotta a 33 lehetőség közül a legvalószínűbbnek, hogy idén globális katasztrófát okozzon.
Ez egy olyan kategória, amely mindenféle kapcsolódó kockázatot hordoz magában.

A válaszadók a geogazdasági konfrontációt, valamint a kiberkémkedésre és a hadviselésre vonatkozó, technológiával kapcsolatos aggodalmakat említették, valamint a félretájékoztatásra hivatkoznak az államok közötti fegyveres konfliktusokhoz leginkább kapcsolódó kockázatok között"
A jelentésben azonban kiemelt aggodalomra ad okot a békefenntartásra irányuló nemzetközi erőfeszítések egyre növekvő hiánya – ami azt jelenti, hogy egy brutálisabb, a „győztes mindent visz" háborús stílus és világszerte nagyobb elszigeteltség felé tarthatunk.
Mirek Dušek, a Világgazdasági Fórum ügyvezető igazgatója szerint a növekvő geopolitikai feszültségek és a bizalom megtörése vezérli a globális kockázati környezetet.
De van egy másik, még egzisztenciálisabb fenyegetés is a láthatáron. Ez pedig éghajlatváltozás!
„Valójában szinte minden környezeti kockázat benne van a top 10-ben" – mutat rá a jelentés. "Az extrém időjárási események várhatóan még súlyosabbak lesznek, és a kockázat a következő évtizedben, immár második éve az első helyen áll."

„ A biodiverzitás csökkenése és az ökoszisztéma összeomlása a 2. helyen áll, a tavalyi 3. helyhez képest. A Föld rendszereinek kritikus változása a 3. helyen, a természeti erőforrások hiánya a 4. helyen és a szennyezés a 10. helyen teszik teljessé a környezeti kockázatok nagyon borús kilátásait."
Mi a megoldás?
Ezek kétségtelenül pesszimista kilátások, minden tíz válaszadóból majdnem kilenc azt várja, hogy a következő két évben a globális kilátások „rendezetlenek", „turbulensek" vagy „viharosak" lesznek. De a jelentés szerint van kiút a gödörből.
Az egyre mélyülő megosztottság és a növekvő széttagoltság átformálja a nemzetközi kapcsolatokat" – áll a jelentésben. „Úgy tűnik, hogy a kulcsfontosságú országok befelé fordulnak, és a növekvő hazai gazdasági vagy társadalmi aggodalmakra összpontosítanak, éppen akkor, amikor a többoldalú kapcsolatok megerősítésére kellene törekedniük, hogy szembenézzenek a közös kihívásokkal."
De „a lefelé irányuló spirál megakadályozása érdekében, amelyben az emberek világszerte rosszabbul járnak, mint korábban, végső soron nincs más lehetőség, mint a párbeszéd és az együttműködés útjainak keresése".

Más szóval: összefogunk, vagy mindannyian veszítünk. És igen, kétségtelen, hogy ezt egy nemzetközi gazdasági agytröszt állítja, szóval nyilván van valamilyen személyes érdekük is – de valljuk be, a globális felmelegedés tényleg globális probléma. Végül is ott van a nevében.
Mark Elsner, a Világgazdasági Fórum Globális Kockázati Kezdeményezésének vezetője elmondta: „A konfliktusoktól az éghajlatváltozásig olyan összefüggő válságokkal nézünk szembe, amelyek összehangolt, kollektív fellépést igényelnek.
Sürgősen új erőfeszítésekre van szükség a bizalom újjáépítésére és az együttműködés elősegítésére. A tétlenség következményei a következő generációk számára is érezhetőek lehetnek."