Jane Goodall természetvédő nyilvánosan elítélte Marokkót, és felszólította a FIFA-t, hogy tegyen lépéseket a 3 millió kóbor kutya lemészárlása miatt, amit a 2030-as labdarúgó-világbajnokság miatt kezdett el az észak-afrikai ország kormánya.
3 millió kutyát ölnek meg Marokkóban a FIFA labdarúgó-világbajnokság előtt
A természetvédők azt állítják, hogy a kutyákat meg lehet ölni egy brutális „tisztítási" művelet során, hogy a városokat látványosabbá és tisztábbá tegyék az oda látogató futballrajongók számára, akik a a FIFA labdarúgó-világbajnokságra érkeznek. A jelentések szerint már több ezer kóbor kutyát mészároltak le különböző helyszíneken az észak-afrikai országban, így az állatvédők attól tartanak, hogy a gyilkosságok fokozódnak.
Jane Goodall és a világ háborog
Jane Goodall, egy prominens állatjogi aktivista most azonnali intézkedést követelve írt a nemzetközi labdarúgó-szövetségnek (FIFA), azzal vádolva a szervezetet, hogy szemet huny a „borzalmas barbár cselekedet" felett.
A FIFA főtitkárának, Mattias Grafströmnek címzett levélben Goodall azt mondta, megdöbbenve látta, hogy a marokkói hatóságok részt vettek a nagyszabású gyilkosságokban – ez a kezdeményezés állítólag 2024 augusztusában leállt.
„Ugyanannyira megdöbbentőnek tartom, hogy az IAWPC - Nemzetközi Állatkoalíciótól megtudtam, hogy részletes dossziékat nyújtottak be Önnek, amelyek dokumentálják ezeket a szörnyű cselekményeket, amelyek többségét az elképzelhető legbrutálisabb és legkegyetlenebb módon hajtják végre, és úgy tűnik, hogy figyelmen kívül hagyta őket" – folytatta Jane Goodall.
Az állatvédő aktivista ezután megkérdőjelezte, hogyan reagálnának a futballszurkolók világszerte, ha tudnák, milyen brutalitásokkal kell szembenézniük a tehetetlen állatokkal a meccsek előtt.
„Bizonyára tisztában kell lennie azzal, hogy a futballrajongók világszerte – akik közül sokan állatbarátok is – hogyan reagálnak majd, amikor erről értesülnek? Tudom, hogy a közelmúlt botrányait követően keményen dolgozott a FIFA hírnevének helyreállításán. Ha azonban nem cselekszik, a FIFA arról lesz ismert, hogy részt vett egy szörnyű barbár cselekedetben. Ezért határozottan sürgetem Önt, hogy biztosítsa a kutya gyilkosságok leállítását, többek között úgy, hogy tájékoztassa Marokkót arról, hogy a torna megrendezését mindaddig felfüggesztik.
Számos humánus alternatíva létezik az utcai kutyapopulációk ellenőrzésére, és számos jó hírű nemzetközi szervezet is szívesen segít a marokkói hatóságoknak az ilyen programok végrehajtásában.
Egyszerűen nincs mentség arra a szörnyű kegyetlen kampányra, amelyet a futball nevében hajtanak végre. Felszólítom Önt, hogy használja fel FIFA-főtitkári pozícióját annak azonnali leállítására, és ezzel érdemelje ki a futballszerető közvélemény tiszteletét és háláját világszerte."
Állatkínzás Marokkóban
Sztrichnin mérgezés, lövöldözés
A Nemzetközi Állatkoalíció kampányt indított, hogy felfedje a „Marokkó csúnya titkának" nevezett dolgot, és részletezi a kóbor kutyák megölésére használt szörnyű módszereket. Állításuk szerint a kutyákat sztrichninnel mérgezik, közvetlenül a testükbe fecskendezik, vagy csalival etetik.
Állítólag fegyveresek éjjel-nappal járőröznek az utcákon, lelövik az állatokat, és gyakran hagyják őket ott sebesülten, hogy kínok között haljanak meg. Állítólag más kutyákat szorítóeszközökkel csapdába ejtenek, teherautókba dobják, és olyan létesítményekbe szállítják, ahol embertelenül megölik őket.
A koalíció azt állítja, hogy a FIFA 2023-as bejelentése óta drámaian megnőtt a gyilkosságok száma, annak ellenére, hogy a marokkói hatóságok 2024 augusztusában azt állították, hogy a kezdeményezést leállították. A FIFA még nem reagált a vádakra, de a kritikusok arra figyelmeztetnek, hogy a szervezet PR-katasztrófával szembesülhet, ha figyelmen kívül hagyják az állításokat.
Goodall levele szerint a FIFA keményen dolgozott, hogy helyreállítsa hírnevét a korábbi botrányok után, de ha nem tesznek lépéseket az ügyben, az érvénytelenítené az elért eredményeket.
A növekvő nyomás és a felháborodás miatt a kampányolók azonnali beavatkozást követelnek a gyilkosságok megállítása és a marokkói kóbor kutyák védelme érdekében – írja a Dailymail.
Marokkóban nem új keletű a kóbor kutyák meggyilkolása, több tüntetés volt már ellene. Figyelem, az alábbi videó felkavaró képsorokat tartalmaz: