Erős földrengés történt Japánban, cunami is várható

Erős , 6,9-es erősségű földrengés rázta meg Japán délnyugati részét vasárnap este. Cunami riadót is elrendeltek, még nem tudják mekkora károk jelentkeztek.

Földrengés történt Japánban, cunami is lehet - illusztrációForrás: Andrey VP/Shutterstock

Erős földrengés történt Japánban, cunami és szökőár várható

A japán meteorológiai ügynökség szerint nem sokkal azután, hogy a földrengés helyi idő szerint 21 óra 19 perckor történt, szökőárriasztást adtak ki Miyazaki prefektúrára, ahol a földrengés középpontja volt, a délnyugati Kyushu szigetre, valamint a közeli Kocsi prefektúrában.

A Japán Meteorológiai Ügynökség (JMA) az egy méterig terjedő szökőárhullámokra vonatkozó figyelmeztetést adott ki, hozzátéve, hogy a rengést alacsonyabb ötösre értékelte a hetes japán szeizmikus skálán.

A Richter-skála szerint az ötösnél alacsonyabb intenzitású rengések valószínűleg az ablakok berepedezését, a közműoszlopok elmozdulását, valamint az utakban kisebb károkat okozhatnak. Ezen felül sziklaomlások és földcsuszamlások is előfordulhatnak. Később 20 centiméteres szökőár érkezett Miyazaki városába – jelentette az NHK közszolgálati műsorszolgáltató. A város nagyjából 400 000 lakosú.

Veszélyben az atomerőművek?

A Sendai és Ikata atomerőművekkel kapcsolatos félelmek egyelőre alaptalanok, mivel semmilyen problémáról nem számoltak be.
A Japánban történt földrengések nyomán keletkezett kár mértéke nem derült ki azonnal. Az Európai Mediterrán Szeizmológiai Központ szerint a rengés 37 kilométeres mélységben történt.

A JMA felszólította a lakosságot, hogy maradjanak távol a part menti vizektől, és X-en ezt írták: A szökőár többször is lecsaphat. Kérjük, ne lépjen be a tengerbe, és ne menjen a part menti területek közelébe."

Gyakori földrengések

Japánt gyakran sújtják földrengések, mert a „Tűzgyűrű" mentén helyezkedik el, amely egy vulkánokból és törésvonalakból álló ív a Csendes-óceán medencéjében. A mintegy 125 millió embernek otthont adó szigetcsoport évente körülbelül 1500 lökést szenved el, és a világ földrengéseinek körülbelül 18 százaléka ott történik. Túlnyomó többségük enyhe, bár az általuk okozott kár a helyzetüktől és a Föld felszíne alatti mélységtől függően változik.

Japán augusztusban adta ki első tanácsát a szokásosnál nagyobb megarengés kockázatáról, miután erős rengés történt a Csendes-óceán partja mentén, a Nankai-vályúként ismert, remegő tengerfenéki zóna szélén.

Tavaly januárban pedig legalább 260 ember halt meg a félszigetet sújtó hatalmas földrengésben, köztük 30 „rengéssel összefüggő" haláleset, valamint azok, akik közvetlenül a katasztrófában haltak meg.
A január 1-jei földrengés és utórengései épületeket döntöttek le, tüzet okozott, és felszámolta az infrastruktúrát, amikor a családok az új évet ünnepelték - írja a Dailymail. 

Nézd meg a videót a Japánban történt földrengésről:

 

 

Ezek is érdekelhetnek