Legalább 53 ember meghalt egy 7,1-es erősségű földrengésben Tibetben. Az epicentrum 75 kilométerre északkeletre volt a Mount Everesttől, amely Tibet és Nepál határán fekszik, és a rengések az utóbbi fővárosában, Katmanduban is érezhetőek voltak ma hajnal előtt. Több tucat utórengés is történt a természeti katasztrófa nyomán, sokan estek csapdába.
A Richter-skála szerinti 7,1-es földrengés rázta meg Tibetet, sok a halálos áldozat
Sokan csapdába estek a földrengés után, mivel több tucat utórengés érte Nyugat-Kínát és Nepált. A Hszinhua hírügynökség szerint további 62 ember megsérült, a regionális katasztrófa-elhárítási központ információi szerint.
Körülbelül 1500 tűzoltó- és mentőmunkást vezényeltek ki, hogy embereket keressenek a romok között – közölte a katasztrófaelhárítási minisztérium. Az US Geological Survey szerint a földrengés 7,1-es erősségű volt, és viszonylag sekély, körülbelül 10 kilométeres mélységben következett be. Kínában a magnitúdó 6,8 volt.
Az epicentrum körülbelül 75 km-re északkeletre volt a Mount Everesttől, amely a határon terül el. A terület szeizmikusan aktív, ott ütköznek össze az indiai és eurázsiai lemezek, és olyan erős emelkedéseket okoznak a Himalája-hegységben, hogy megváltoztatják a világ legmagasabb csúcsainak magasságát.
Az epicentrum körüli területen az átlagos tengerszint feletti magasság körülbelül 4200 méter.
A CCTV állami műsorszolgáltató azt mondta, hogy az epicentrum 5 kilométeres körzetében néhány közösség található, amely 380 kilométerre fekszik Lhászától, Tibet fővárosától és körülbelül 23 kilométerre a régió második legnagyobb városától, Shigatse-től (Xigaze).
Nepálban az utcára menekültek az emberek a természeti katasztrófa elől
Körülbelül 230 km-re Nepál fővárosában, Katmanduban, a földrengés felébresztette a lakosságot, és az utcára menekültek az otthonaikból. Nepál távoli, hegyvidéki területeiről, az epicentrumhoz közelebbről nem volt azonnal elérhető információ. Az elmúlt évszázad során 10, legalább 6-os erősségű földrengés volt azon a területen, ahol a keddi rengés történt.
Lavina a Mount Everesten
2015-ben 7,8 magnitúdós földrengés sújtotta Nepált, és hatalmas lavinát indított el, amely 22 ember halálát okozta, amikor átszakította az Everest alaptáborát. Összesen 61-en sérültek meg, így ez a hegy legsúlyosabb katasztrófája. Az indiai és eurázsiai tektonikus lemezek ütközési zónájában található Nepál különösen ki van téve a földrengéseknek, csakúgy, mint a környező régiók – írja a Mirror.
Nézd meg a riportot a földrengésről: