Ezek a legbiztonságosabb és a legveszélyesebb úti célok 2025-ben

Általában mindenki nyugalomra és kikapcsolódásra vágyik a vakáció alatt. Ehhez mindenekelőtt egy dologra biztosan szükség van: biztonságos környezetre. Az úgynevezett „kockázati térképek" megmutatják, melyek a legbiztonságosabb és a legveszélyesebb úti célok 2025-ben.

Néhány országban lehetetlen nem észrevenni a fegyveres felügyeletet a magas kockázat miatt. Hogy döntsük el, hogy biztonságos, vagy magas kockázatú egy ország?Forrás: Schutterstock/Arkadij Schell

Ezek a legbiztonságosabb és a legveszélyesebb úti célok 2025-ben

A „Safeture and Riskline" kockázati térképe

Jó lenne olyan világban élni, amelyben gond nélkül utazhatunk bármelyik országba – ez az ötlet nyilván nagyon szép, de a valóság sajnos egész más. 2025-ben továbbra is lesznek olyan országok, amelyeket minden utazó jobb, ha elkerül. Mutatjuk a legbiztonságosabb és legveszélyesebb úti célokat 2025-ben.

A „Safeture and Riskline" válság- és utazásbiztonsági szakemberei megvizsgálták, hogy mely úti célok számítanak jelenleg biztonságosak és melyek veszélyesnek. Az eredményeket egy „kockázati térképen" rögzítették, amelyet évente frissítenek.

A Safeture and Riskline kockázati térképe utazási kockázati információkat nyújt a világ országait illetően. A kockázat szintjeit öt szín segítségével jelölik a térképen: kritikus kockázat (sötétvörös), magas kockázat (piros), közepes kockázat (sárga), alacsony kockázat (világoszöld/világossárga) és elhanyagolható kockázat (sötétzöld).

A kockázat mértékét olyan tényezők határozzák meg, mint a közbiztonság, a bűnözés, az egészségügyi és környezeti kockázatok vagy akár az orvosi ellátás. Például felméri, hogy az adott országban mennyire jó az orvosi ellátás, mennyire könnyű odautazni, illetve hogy mennyire biztonságos vagy kockázatos ezekbe az országokba való beutazás.

Izrael jelenleg nem a legbiztonságosabb úti célForrás: Schutterstock/Omri Eliyahu

A  legveszélyesebb utazási célpontok 2025-ben

Biztonsági szakértők szerint a tavalyi évhez képest világszerte 77 országban romlott a biztonsági helyzet. „A háborúk, a politikai instabilitás és az éghajlatváltozás következményei mély nyomokat hagytak az egész világon" – magyarázza a fejleményt Marcel Brandt, a Safeture munkatársa. Ez jelenleg különösen drasztikus a Közel-Kelet térségében, ahol a háború miatt olyan területeket sorolnak be a rendkívül veszélyes kategóriába, mint Izrael, Ciszjordánia és Gáza, Libanon és Irán.

A „kockázati térkép" szerint a fegyveres konfliktusok miatt fokozottan veszélyeztetett zónák közé tartoznak olyan országok, mint Burkina Faso, Líbia és Mianmar, de Szomália, Szíria, Szudán és Jemen is. Az Oroszországgal vívott háború miatt rendkívül veszélyesnek tartják a biztonsági szakértők Ukrajna délkeleti területeit, valamint a teljes orosz-fehérorosz határvidéket. Az utazóknak el kell kerülniük a Grúziával és Azerbajdzsánnal közös orosz határvidéket, valamint Hegyi-Karabah környékét is , ahol az Azerbajdzsán és Örményország közötti konfliktus kiéleződött.

Hegyi-Karabah sem tartozik a biztonságos országok közé Azerbajdzsán és Örményország konfliktusa miattForrás: Schutterstock/fifg

Más afrikai országok, mint például Etiópia, Ruanda, Niger, valamint Mali és Csád egyes részei, illetve Afganisztán és Pakisztán nagy része is a legmagasabb veszélyességi kategóriába tartozik 2025-ben.

Magas biztonsági kockázattal járó úti célok 2025-ben

Még a második legmagasabb veszélyességi kategóriába eső országokban is jelentős kockázatok fenyegethetik az utazókat. Ha utazást tervezel ezen országok valamelyikébe, előzetesen mindenképpen tájékozódj a kockázatokról és a szükséges óvintézkedésekről.

Az afrikai kontinensen számos magas biztonsági kockázattal járó ország, vagy régió található. A Safeture and Riskline szerint a biztonsági kockázat magas többek között Nigériában, Kenya Kamumu tartományában, Etiópiában, a Kongói Köztársaságban, Mozambikban és a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Egyes esetekben a kockázatot ezen országok bizonyos részein kritikusnak értékelik, mint például Algériában.

Európában Ukrajna azon kevés ország közé tartozik, ahová nem javasolt utazni 2025-ben sem a magas kockázati tényezők miattForrás: Schutterstock/Rokas Tenys

A „kockázati térkép" szintén magas kockázatot mutat Pápua Új-Guinea, Észak-Korea, Indonézia egyes részei, valamint India és Pakisztán bizonyos területei esetében. Nagy a biztonsági kockázat  Irakban, Törökország délkeleti részén és a Sínai-félsziget egyiptomi területein is. Dél- és Közép-Amerikában Venezuela,  Honduras, Haiti, Guatemala, valamint Mexikó, Ecuador és Guyana egyes részei számítanak magas kockázatú területeknek az utazók számára. Európában csak Ukrajna nagy része kerül ebbe a kategóriába az orosz háború miatt.

Ezek az úti célok biztonságosak lesznek jövőre

De vannak pozitív dolgok is: a második legalacsonyabb biztonsági szint a világ számos utazási célpontján érvényben van, és a nyaralók általában biztonságban érezhetik magukat. Szinte valamennyi európai ország a biztonságos államok kategóriájában található – Ukrajna, Oroszország, Törökország, a Moldovai Köztársaság, illetve azon országok kivételével, amelyekben biztonsági szakértők szerint csak „elhanyagolható a kockázat".

Ennek ellenére az elemzés az instabilitás jeleit mutatja Európában. Az olyan országok, mint Franciaország, Spanyolország, Svédország és Nagy-Britannia, amelyek korábban a legalacsonyabb kockázati kategóriában szerepeltek, most a következő magasabb kategóriába kerültek. Az értékelés szerint Olaszországban, Hollandiában, Lengyelországban és más országokban is nagyobb a kockázat, mint az előző évben - ez a politikai zavargások és tüntetések fokozódásával, de a viharokkal és az árvizekkel is magyarázható.

Három afrikai ország is biztonságosnak számít : Marokkó, Namíbia és Botswana világoszöld színű a „kockázati térképen". Óceániában Francia Polinézia, a Fidzsi-szigetek, Tonga, Vanuatu és néhány más kis szigetállam biztonságosnak számít.

A gyönyörű Marokkót nyugodtan felkereshetjük 2025-ben is, Afrika azon kevés országa közé tartozik, ahová biztonságos utazniForrás: Shutterstock/Olena Znak

Ázsiában is sok helyen lehet biztonságosan utazni: többek között Örményország és Azerbajdzsán egyes részein, Bahreinben, Bruneiben, Kínában, Grúzia nagy részén, Hongkongban, Jordániában, Kambodzsában, Katarban, Kuvaitban, Laoszban, Malajziában, Mongóliában, Ománban, Szaúd-Arábiában, de Dél-Korea, Tajvan, Türkmenisztán, az Egyesült Arab Emírségek és Vietnam is biztonságos.

Észak-, Közép- és Dél-Amerikában is számos biztonságos utazási cél található. Ide tartozik az Egyesült Államok, Belize, Kuba, Costa Rica, Francia Guyana, Chile, Uruguay és Argentína, valamint számos karibi és csendes-óceáni sziget.

A legbiztonságosabb utazási célpontok 2025-ben

Az utazók abszolút biztonságban érezhetik magukat Németországban, Svájcban, Luxemburgban, Belgiumban, Finnországban, Izlandon, Dániában, Grönlandon, Portugáliában, Csehországban, Szlovákiában, Szlovéniában, Horvátországban, Írországban, a Feröer-szigeteken és Norvégiában. Európán kívül a szakértők többek között Kanadát, Ausztráliát, Új-Zélandot, Szingapúrt, Bhutánt, Szamoát és Japánt tartják a legbiztonságosabb kategóriába tartozó országoknak.

Szingapúrba is nyugodtan utazhatunk jövőre, bizonyára semmi veszély nem fog ott fenyegetniForrás: Schutterstock/monticello

A biztonsági kockázat itt jelentősen megváltozott

A biztonsági cég megítélése szerint a világ 77 országában megváltozott az utazási kockázat. Meglepő megállapítás például, hogy a Maldív-szigeteken feltűnő változás történt. A luxus utazási célpontként ismert paradicsomi szigetet mindig is különösen biztonságosnak minősítették, de a 2025-ös „Kockázattérképen" a „közepes kockázatú" kategóriába került.

Ennek egyik oka az „országban tapasztalható fokozódó politikai instabilitás, amely a társadalmi feszültségek és a vallási szélsőségek növekedésével párosul. Az éghajlatváltozás fokozódó következményei, mint például az árvizek és a part menti erózió, szintén súlyosbítják a helyzetet" – állítják a szakértők.

A Maldiv-szigetek meglepetésre növekvő utazási kockázattal járnak 2025-benForrás: nikaisland.it

A tavalyi elemzéshez képest a közel-keleti országok általános kockázata meredeken emelkedett. De nem mindegyikben – Irak egy kategóriával lejjebb került a kockázatértékelésben. Hasonló a helyzet Afrikában, ahol például Líbia, Niger és Burkina Faso számít magasabb kockázatúnak, de például  Dél-Szudánt lefelé minősítették. Délkelet-Ázsiában meredeken emelkedett a kockázatértékelés Mianmar esetében, és mára a világ egyik legveszélyesebb utazási célpontja lett. Óceániában a tavaszi zavargások után a szakértők most Új-Kaledóniát (Francia tengerentúli terület) minősítik magas kockázatúnak.

Növekedés tapasztalható Trinidad és Tobago esetében is, amelyet a tavalyi elemzés biztonságosnak minősített, de mostanra közepes kockázattal rendelkezik.

De melyek az egyedül utazó hölgyekre nézve legveszélyesebb úti célok?

 

 

Ezek is érdekelhetnek