Öt évvel azután, hogy a lángok felcsaptak a párizsi Notre-Dame székesegyházban, a világ lélegzet visszafojtva várta, hogy újra életre keljen. Franciaország egyik ikonikus épületét december 8-án adják át a nagyközönségnek, és egészen új élményt nyújt majd a látogatóknak.
A párizsi Notre Dame visszatér
Még ma is rejtély a 2019. április 15-én fellobbanó katasztrofális tűz oka, bár a nyomozók úgy vélik, hogy véletlen volt. Ettől függetlenül az újjáépítési erőfeszítések mögött meghúzódó számok feltűnőek. A műemlék egykori állapotának helyreállítása becslések szerint 700 millió euróba (737 millió dollárba) került a munkálatokért felelős, Jost által vezetett köztestület, a Rebuilding Notre-Dame de Paris szerint. Összességében 846 millió euró (891 millió dollár) gyűlt össze 150 ország 340 000 adományozója révén, a többletforrást pedig más műemlékek helyreállítására fordították.
Ezen túlmenően az újjáépítéshez felhasznált anyagok: a legmagasabb kivágott tölgy 27 méter magas volt, 1300 köbméter követ cseréltek ki, 8000 (Franciaország legnagyobb hangszeréhez tartozó) orgonasípot tisztítottak meg és hangoltak át, 1500 tömör tölgyfa pad készült. A felújításon 2000 elhivatott kézműves dolgozott. A munkájuk eredménye még lenyűgözőbb.
A gótikus művészet csodája - Sötéttől világosig
Néhány lépésre a katedrális csodálatos homlokzatának lépcsőzetes szobrai alatt a sötétség átadja helyét a fénynek. A katedrális meztelen oszlopai a mennyezetig magasodnak; az évszázados portól és kosztól megfosztott falak vadonatújnak tűnnek.
A tűz ára nem csak pénzügyi volt – a gondos tisztítás és helyreállítás ellopta azt a misztikus homályt és bájt, amelyre a látogatók emlékezni fognak. De a felelősök abban reménykednek, hogy ez biztosítja az épület egészségét az elkövetkező évszázadokban.
A katedrális északi haranglábjának nyolc restaurált harangja, amely részben megsemmisült a tűzben, november elején megszólalt a Notre-Dame december 7-i és 8-i ünnepélyes újranyitó hétvégéje előtti műszaki teszt részeként.
Egyes párizsiak „csodálatosnak" üdvözölték a Szűz Mária majdnem életnagyságú szobrának a Notre-Dame-ba való visszahelyezését, amely szintén novemberben történt. A katedrális szimbolikus szívének tartották, valahogy megkímélték a tűzben.
A szenvedély alkotása
A tűz éjszakáján, amikor a levegő még fagyos volt a füsttől, Emmanuel Macron ünnepélyes ígéretet tett.
„Újjá fogjuk építeni a Notre-Dame-ot. Mert ez az, amit a franciák elvárnak, és mert ezt érdemli a történelmünk" – mondta a katedrális romjai előtt. Ekkor szabta meg merész, ötéves határidőt az újjáépítésre, ami sokak számára lehetetlen feladatnak tűnt.
A közvetlenül érintetteken kívül kevesen engedték be, hogy lássák, hogyan másolták le a szakosodott munkások és kézművesek a katedrális eredeti építésének technikáját és anyagait.
A mennyezet mintegy 1200 tölgyfa rönkből álló rács – az „erdő", ahogy a munkások nevezik –, amelyeket egy hajdani királyi erdőben döntöttek ki, akárcsak az eredeti tetőt tartó gerendák.
Tetején ül a torony, amelynek csúcsán most egy arany főnix áll, amely szimbolikusan helyettesíti a kakast, amelyet a tűz törmelékei között találtak.
Újjáéledt ólomablakok
A Notre-Dame talán legismertebb elemei a híres ólomüveg ablakok – a francia gótikus művészet remekei – és különösen az északi, déli és nyugati homlokzatba helyezett három rózsaablak.
Míg az üveg rendkívüli módon túlélte a tüzet, gondos helyreállítást igényelt a füst- és ólomkárosodás megszüntetése érdekében, valamint alapos tisztítást igényelt az évtizedes időjárás és elhasználódás után.
A több éves szennyeződést eltávolították, helyreállítva az élénk színeket, így ismét a rúzsvörös és a lapis lazuli kék színek árasztják el a katedrális belsejét, amikor átsüt a nap.
Az elkövetkező napokban, hónapokban és években a Notre-Dame – amelyet a francia gótikus építészet egyik legnagyobb példányaként emlegettek – újra elfoglalja helyét Párizs kulturális panteonjában.
Sokan alig várják, hogy először látogassák meg ezt az újonnan felújított nevezetességet. A híres ablakok tüzes színei pedig minden bizonnyal minden bizonyítéka annak, hogy a Notre-Dame – sebhelyesen és sebesülten, de átalakulva tovább él – írja a CNN.
Nézd meg belülről is az újjáéledt katedrálist: