Ezek a népszerű városok nem kérnek többet a tömegturizmusból - Tiltakoznak mindenfelé

Az utóbbi időben egyre több helyről lehet hallani, hogy a helyi lakosság hangosan tiltakozik a városukat elözönlő turisták tömege miatt. Noha az idegenforgalom valamennyi településen a legfontosabb bevételi forrás, a tömegturizmus miatt a lakosság úgy érzi, belefulladnak a turisták áradatába.

A híres városok lakóinak elegük van a tömegturizmusból, tiltakoznak - illusztrációForrás: Shutterstock/ Serhii Ivashchuk

Firenze szerint „túl sok a turista"

Az évente több millió turistát vonzó Firenze, az olaszországi Toszkána lenyűgöző fővárosa egy 10 pontos tervet vezetett be, melynek keretében számos tárgyat kitiltanak a történelmi városközpontból a fojtogató tömegturizmus leküzdése érdekében.

De melyek is ezek a tárgyak? Ilyenek például az idegenvezetők által használt hangszórók, vagy azok a kis kulcstartó dobozok, amelyeket az épületek külső falán helyeznek el a rövid távú bérbeadású ingatlanok, például az Airbnb lakások vendégei számára, és mára a helyi turisták iránti neheztelés szimbólumai lettek.

A közelmúltban a helyiek már azzal tiltakoznak, hogy piros X-eket rajzolnak a kulcstartó dobozok fölé, kifejezve ezzel csalódottságukat amiatt, hogy az ikonikus palotáiról és szűk utcáiról híres, lenyűgöző városközpont a rövid távú szállásbérlés központjává változott, kiszorítva az eredeti lakókat és a régi családi vállalkozásokat. Olaszországban 2023-ban volt a legmagasabb a látogatószám: 134 millió vendég érkezett, és 451 millióan szálltak meg szállodákban vagy más bejegyzett szálláshelyeken, ugyanakkor a tavalyi adatokhoz képest 17 százalékkal több turista választ nem szállodai szállást.

A történelmi belváros falait elcsúfítják a tömegturizmus jelképei - illusztrációForrás: user32212/618 images/Pixabay

Lisszaboni népszavazás a turistaszállások ügyében

A portugáliai Lisszabon is hasonló problémával küzd, most azért indított kampányt, mert a megugró lakhatási költségek miatt egyre többen protestálnak a lakótömbökön belüli szállások bérbeadása miatt. "A legtöbb lakás rövid távú bérbeadással működik Lisszabon történelmi központjában" – mondta el a Guardiannek Raquel Antunes, a Movement for a Housing Referendum képviselője, hozzátéve: "Ezt meg kell fékeznünk."

Ha a népszavazást keresztülviszik, 2025-ben drámaian, 20 000-el csökken a turisták számára kiadott lakások száma Lisszabonban, mivel a referendum megakadályozhatja, hogy a tulajdonosok lakásokat kínáljanak a turistáknak. Ez abból adódik, hogy az utóbbi időben a lisszaboni lakásárak az egekbe szöktek, az elmúlt évtizedben majdnem megduplázódtak, és meghaladták a helyi béremeléseket.

Lisszabonban lépten-nyomon turistákba botlunk - illusztrációForrás: Shutterstock

A lakosok arról számolnak be, hogy idegennek érzik magukat saját otthonukban, nem ismerik a szomszédokat, és konstans bizonytalanságot éreznek az állandó látogatóáradat miatt.

Kiszorulnak a saját városukból

A petíciót 6600 lisszaboni és mintegy 4400 egykori lisszaboni lakos írta alá, akik a megnövekedett költségek miatt kényszerültek kiköltözni a fővárosból. "Néha egyszerűen el kell búcsúzni egy várostól, amelyet szeretsz, mert nem engedheted meg magadnak, hogy ott élj."

Az aktivisták hangsúlyozzák, nem az a céljuk, hogy teljesen eltüntessék a turistákat a városból, csak a helyes irányba szeretnék terelni a folyamatot. Helyette azt szorgalmazzák, hogy a turisták kereskedelmileg bejegyzett épületekben, például szállodai apartmanokban és hostelekben béreljenek szállást.

Pompeii megálljt parancsol a tömegnek

Noha a híres romváros Olaszország egyik legfontosabb nevezetessége, amely évről évre turisták millióit vonzza a napsütötte országba, a régészeti park vezetősége úgy döntött, hogy napi 20 ezer főben limitálják a napi látogatók számát. A döntés hátterében a látogatószám ugrásszerű megemelkedése áll: 2023-ban a park négymillió turistát fogadott, amely harmadával több a 2022-es látogatószámnak, míg most, csak októberben 480 ezer érdeklődő fedezte fel a romvárost. Gabriel Zuchtriegel, a park igazgatója elmondta, az új határértéket természetvédelmi és biztonsági okokból vezették be.

Pompeii romvárosa is fuldoklik a turista tömegek súlya alatt - illusztrációForrás: Shutterstock/Page Frederique

Mint elmondta: "Számos projekten dolgozunk, hogy csökkentsük a helyszínre nehezedő emberi nyomást, amely kockázatot jelenthet mind a látogatók, mind a kulturális örökség számára. Célunk a lassú, fenntartható, kényelmes és nem tömeges turizmus, és mindenekelőtt a konkrét UNESCO helyszín körül található látnivalók bemutatása, amelyek szintén tele vannak felfedeznivaló kulturális ékkövekkel."

A Greater Pompeii Project névre keresztelt kezdeményezéssel egyetlen – három napig érvényes – jeggyel a nyaralók ingyenes transzferszolgáltatással érhetik el a környékbeli helyszíneket, a többi között Pompeiit, Boscoreale-t, Oplontist vagy Stabiae-t.

Barcelonának is elege van a turizmus káros hatásaiból:

 

 

Ezek is érdekelhetnek