Meglépett az állítólagos „kémbálna” a katonai kiképzés elől

Végre megoldódni látszik az a rejtély, hogy miért jelent meg egy hámot viselő beluga Norvégia partjainál. A szelíd fehér bálna, amelyet a helyiek Hvaldimirnek neveztek el, öt éve került a címlapokra, miközben a közvélemény azt találgatta, vajon orosz kémről lehet-e szó.

Szökése után Hvaldimir, a beluga a norvégok kedvence lettForrás: Schutterstock/Anton Berking

A huligán beluga

A faj egyik szakértője úgy véli, hogy a bálna valóban a hadsereghez tartozott, és megszökött az Északi-sarkkörön található haditengerészeti bázisról.

Dr. Olga Shpak azonban nem hiszi, hogy az állat kém volt. Úgy véli, a belugát valójában a bázis őrzésére képezték ki, de az állat ellenszegült a parancsnak, elmenekült, mert egy „huligán" volt.

Oroszország mindeddig nem cáfolta, de nem is erősítette meg, hogy a belugát a hadsereg képezte ki.
A tengeri emlősök szakértőjeként ismert Dr. Shpak azonban, aki a 90-es évektől egészen szülőföldjére, Ukrajnába történt 2022-es hazatértéig Oroszországban dolgozott, a BBC News-nak elmondta: „ebben 100%-ig biztos vagyok."

A „kémbálna" titka

A titokzatos bálna öt éve került először a címlapokra, amikor Norvégia északi partjainál halászok körül bukkant fel.

„A bálna a csónakhoz dörgölte a fejét " – mondja Joar Hesten, az egyik halász. „Korábban hallottam olyan bajba jutott állatokról, amelyek ösztönösen tudták, hogy emberek segítségére van szükségük. Arra gondoltam, hogy ez egy okos bálna."

A jelenség szokatlan volt, mert a beluga rendkívül szelíd volt, ráadásul ritkán tűnnek fel délen. Egy kameratartós hámot is viselt, amelyen az angol „Equipment St Petersburg" felirat volt olvasható.

Hesten segített eltávolítani a hámot a bálnáról, amely aztán a közeli Hammerfest kikötőjébe úszott, ahol több hónapig élt.

A bálna a szabadságot választotta a katonai szolgálat helyettForrás: Wikipedia/Ein Dahmer

Norvégia kedvence

Úgy tűnt, nem tud élő halat elejteni, de elbűvölte a látogatókat azzal, ahogy a kamerák felé bökött, sőt, egy alkalommal egy vízbe ejtett mobiltelefont is visszaadott.

„Nyilvánvaló volt, hogy ezt a bálnát úgy kondicionálták, hogy mindenre rányomja az orrát, ami célpontnak tűnt, mert minden alkalommal ezt tette" – mondja Eve Jourdain, a Norwegian Orca Survey kutatója. "De fogalmunk sincs, milyen intézményben lehetett, így nem tudjuk, mire képezték ki."

A bálna története teljesen elbűvölte a közvéleményt, így Norvégia intézkedett a beluga megfigyeléséről és táplálásáról. A név – Hvaldimir – utalás a hval szóra, ami norvégul bálnát jelent.

Dr. Shpak saját biztonságuk érdekében nem akarta megnevezni oroszországi forrásait, de azt elmondta, hogy amikor a beluga Norvégiában felbukkant, az orosz tengeri emlősökkel foglalkozó intézmény azonnal a sajátjukként azonosította. „Állatorvosoktól és kiképzőktől tudtam meg, hogy hiányzik egy Andruha nevű beluga" – mondja.

Hvaldimir olyan közkedvelt lett, hogy az embereket táblák figyelmeztették a vele szemben betartandó szabályokra az állat védelme érdekébenForrás: Wikipedia/DiFronzo

Elúszott a szabadságáért

Dr. Shpak szerint Andruhát/Hvaldimirt először 2013-ban fogták el az Ohotszki-tengerben, Oroszország távol-keleti részén. Egy évvel később egy szentpétervári delfinárium tulajdonában lévő létesítményből az orosz sarkvidéki katonai programba került, ahol kiképzők és állatorvosok foglalkoztak vele.

„Úgy vélem, amikor elkezdtek dolgozni vele a nyílt vízen, abban bíztak, hogy az állat nem nem fog elúszni, de a beluga egyszerűen faképnél hagyta őket" – mondja.

„Úgy hallottam a delfináriumban dolgozó idomároktól, akiknél az állat korábban volt, hogy Andruha okos, szóval jó választás volt a képzéshez. De ugyanakkor olyan volt, mint egy 'huligán' – egy öntörvényű beluga –, így ők nem lepődtek meg azon, hogy az állat úgy döntött, hogy nem követi többet a hajót, helyette odament, ahová ő akart."

Hvaldimir, a fehér beluga szívesen csapódott a hajósok melléForrás: Wikipedia/Ein Dahmer

Kém lehetett, vagy őr?

A murmanszki orosz haditengerészeti bázis közelében készült műhold felvételeken jól látszik, mi lehetett Hvaldimir/Andruha régi otthona. A karámok jól láthatók a vízben, amelyekben még a fehér színű állatok is kirajzolódnak.

„A beluga bálnáknak a tengeralattjárókhoz és a hajókhoz közeli elhelyezése azt sugallhatja, hogy az állatok valójában egy őrzőrendszer részét képezik" – mondja Thomas Nilsen, a The Barents Observer norvég online újság munkatársa.

Oroszország hivatalosan soha nem foglalkozott azzal az állítással, hogy Hvaldimirt/Andruhát a hadsereg képezte ki. De a tengeri emlősök katonai célú kiképzésének hosszú története van.

2019-ben egy orosz tartalékos ezredes, Viktor Baranec azt mondta: "Valóban úgy gondolja, ha ezt az állatot kémkedésre használnánk, egy telefonszámot tartalmazó üzenetet is csatolnánk hozzá, azzal a szöveggel, hogy "Kérem hívja az alábbi számot"?

Hvaldimir története sajnos nem happy enddel végződöttForrás: Schutterstock/Anton Berking

Sajnos Hvaldimir/Andruha elképesztő történetének nem lett boldog vége

Miután megtanult önállóan táplálkozni, több évet töltött Norvégia déli partjai körül, sőt, 2023 májusában még Svédország partjainál is észlelték. Aztán 2024. szeptember 1-jén a tengeren lebegve találták meg tetemét Risavika város közelében, Norvégia délnyugati partjainál.

Annak ellenére, hogy egyes aktivista csoportok azt sugallták, hogy a bálnát lelőtték, a norvég rendőrség cáfolta ennek valószínűségét. Jelentésükben az áll, semmi sem utalt arra, hogy az emberi tevékenység közvetlenül okozta volna a beluga halálát. A boncolás kimutatta, hogy Hvaldimir/Andruha azért halt meg, mert egy bot szorult a szájába.

Nézd meg Hvaldimirt, hogy cseni el a kamerát!

 

 

Ezek is érdekelhetnek