Egy újabb vulkánkitörés rázta meg vasárnap a karibi St. Vincent szigetet, ezzel tartós áramkimaradást és vízellátási problémákat okozva a még ott maradt helyieknek. A La Soufrière vulkán negyvenkét év után először pénteken robbant ki, amelyet követően nem sokkal összeüggő hamulepellel takarta a szigetet. Mintegy 16 ezer ember kényszerült otthonának elhagyására. A sziget evakuálásban két, luxus-óceánjárókat üzemeltető cég, a Royal Caribbean és a Carnival Cruise is segített, akik két-két hajót küldtek pénteken Saint Vincentre, hogy az embereket a szomszédos szigetekre szállíthassák. A Carbbean szombaton egy újabb óceánjárójával csatlakozott a mentéshez.
ALERTE INFO - Le volcan de #LaSoufrière de #SaintVincent est entré en éruption explosive aujourd'hui, pour la première fois depuis 1979. L'île a été évacuée : elle est en alerte maximale et risque une catastrophe volcanique. pic.twitter.com/0oSXH15UJs
— Mediavenir (@Mediavenir) April 9, 2021
A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a kitörések várhatóan napokig, de akár hetekig is folytatódhatnak. Ezért a szigettől 200 kilométerre fekvő barbadosi lakosokat is arra kérték, hogy ne hagyják el otthonaikat. Vasárnap Saint Vincent katasztrófavédelmi szervezete, a Nemo Twitteren figyelmeztetett mindenkit, hogy senki ne üljön autóba, a nagy mennyiségű szürke hamu miatt gyakorlatilag járhatatlanok az utak – írja cikkében a BBC.
A szigetet összefüggő portakaró burkolja, a folyamatosan hulló hamupernye miatt napközben is sötétség borítja a településeket. A La Soufrière vulkánból ugyanis pár óránként hatalmas robajjal tör fel a magma, amely több mint 10 kilométeres magasságba lövelli a hamufelhőt. Több százezer tonna kén-dioxid került a levegőbe, ezért még a szigettől megközelítőleg 76 kilométeres távolságra fekvő St. Lucia szigetén is arra figyelmeztetik a lakosokat, hogy a káros gázok megnehezíthetik a levegővételt a légzési rendellenességgel küzdő betegek, különösen az asztmások számára.
Az 1979 óta szunnyadó vulkán legutóbb tavaly novemberben mutatta újra az aktivitás jeleit, amikor hamut kezdett el szórni. Januárban egyszer már evakuálni kellett a helyi lakosságot, ám április elején komolyabb kitöréstől tartottak, mert a múlt héten már robbanás hangját is lehetett hallani – félelmük beigazolódott.
Dr. Harangi Szabolcs, geológus-vulkanológus a Telex oldalán megjelenő cikkében így fogalmazott: "A La Soufrière tűzhányó kitörései általában nem egyszeri eseményt jelentenek, hanem napokig, sőt, akár hetekig is elhúzódhat a vulkáni működés. Azaz ismétlődő, nagy robbanásos kitörésekre lehet számítani, ahogy ez az elmúlt bő másfél napban is történt. Már az eddigi kitörések alapján elmondhatjuk, hogy ez a 21. század egyik legnagyobb és legpusztítóbb kitörése."