Több ország is enyhít a korlátozásokon

Belgiumban hétfőtől újra kinyithatnak azok a kereskedelmi egységek is, amelyek nem alapvető árucikkeket árusítanak, de a nyitvatartást szigorú feltételekhez kötik: egyszerre csak egy személy vásárolhat, az üzletben fél óránál többet nem tölthet el, és az eladó személyzetnek szorosan figyelemmel kell követnie a higiéniai és távolságtartási szabályok betartását. A kormány engedélyezte továbbá, hogy karácsony este a háztartások egy, az egyedül élő emberek pedig két vendéget fogadhassanak. A kormányfő arra kérte a lakosokat, hogy ne szegjék meg ezt a szabály, különben "karácsony után újabb katasztrofális év várható" - derül ki az MTI híradásából.

BrüsszelForrás: Hans Lucas via AFP/Martin Bertrand

Alexander De Croo felhívta a lakosság figyelmét, hogy ne utazzon járványügyileg kockázatos helyekre pihenni vagy síelni. A káros következmények elkerülése érdekében a hatóságok megerősítik a határ- és karanténellenőrzéseket is.

A politikus hozzátette, hogy szélesebb körű enyhítéseket akkor vezethetnek be, ha az új fertőzések napi száma 800, és a kórházi felvételeké 75 alá szorul. A belga közegészségügyi szolgálat heti jelentése szerint naponta átlagosan 2765 új fertőzöttet azonosítottak, ötször kevesebbet, mint egy hónappal ezelőtt. Az elmúlt 7 napban naponta átlagosan 274 embert szállítottak egészségügyi intézményekbe gondozásra. A járványban meghaltak száma a héten az előző heti adatokhoz képest 21 százalékkal csökkent.

A szomszédos Hollandiában a járvány terjedése ingadozó: a héten többször előfordult, hogy csökkent, majd újra emelkedett az új fertőzöttek napi száma. Pénteken a járványgörbe lefelé indult el, 5790 ember tesztje lett pozitív, 1275-tel többé, mint csütörtökön. Sajtóinformációk szerint a holland kormány aggódik, hogy a járvány terjedése nem lassul kiegyensúlyozott ütemben, ezért a téli iskolai szünet egy héttel való meghosszabítását fontolgatja, hogy elejét vegye a vírus terjedésének a fiatalok között.

Mark Rutte kormányfő pénteki sajtótájékoztatóján elmondta: egyelőre nem terveznek enyhíteni a hatályban lévő korlátozási intézkedéseken karácsonyra sem. "A jelenlegi adatokat tekintve bármilyen lazítás ésszerűtlen lenne, bár ezzel kapcsolatban végleges döntést december 8. előtt nem hozunk" - közölte.

Olaszország több tartományában, köztük Lombardiában is enyhítenek a korlátozásokon

Olaszország több tartományában enyhítenek a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozásokon. A november első hetében lezárt Lombardiában megnyitnak az üzletek és újraindul a tantermi oktatás - jelentette be Attilio Fontana kormányzó pénteken. További négy tartományban is lazítanak a járványintézkedéseken.

Az eddig kiemelten veszélyes, vörös zónának minősített Lombardia, valamint Piemont és Calabria tartomány besorolása közepes, narancssárga színűre mérséklődik, az enyhítés vasárnap lép életbe. Ezekben a régiókban újranyithatnak az üzletek, köztük a kereskedelmi központok is, amelyeknek azonban hétvégén zárva kell tartaniuk, a vendéglátóhelyek továbbra is zárva maradnak. Az általános iskolák felső tagozatos diákjai a digitális tanításból visszatérnek az iskolákba. A régió külső határai továbbra is zárva lesznek, a belső mozgás is korlátozott marad, egyik önkormányzatból a másikba még nem lehet engedély nélkül átutazni.

Az éjszakai kijárási tilalom továbbra is érvényben marad, ahogyan az ország egészében. A tízmilliós Lombardiában egy hónap alatt napi majdnem tízezerről a felére sikerült csökkenteni a naponta kiszűrt betegek számát, amely pénteken 5389 volt. Liguria és Szicília az eddigi narancssárga besorolásból vasárnaptól sárga, vagyis alacsonyan veszélyes besorolásba kerül át.

Ez az öt tartomány az első, amelyekben enyhítettek az október eleje óta bevezetett és fokozatosan szigorított intézkedéseken. Az ország többi részében a helyzet változatlan maradt: továbbra is vörös zónának számít Toszkána, Campania, Calabria, Valle d'Aosta és Alto Adige, ahol jövő héten enyhíthetnek a korlátozásokon.

Országszerte egy nap alatt 28 352 új beteget azonosítottak a csütörtöki valamivel több mint 29 ezer után, tízezerrel kevesebb teszteléssel. A tesztek és az ezeken kiszűrt fertőzöttek aránya 12,7 százalékosnak bizonyult. Egy nap alatt 12 ezerrel csökkent az aktív fertőzöttek száma, amely megközelíti a 788 ezret. Második egymás utáni nap csökkent az intenzív osztályon kezelt betegek száma: az elmúlt 24 órában 64 beteget tudtak levenni a lélegeztetőgépről. A vírus országos reprodukciós rátája alig haladja meg a veszélyességi küszöbnek tartott egyes értéket, és a tartományok felében már egy alá süllyedt.

Black Friday - leárazás RómábanForrás: AFP/Andreas Solaro

Egy nap alatt 827 beteg halt meg csütörtöki 822 után, így a halottak száma elérte az 53 677-et.
A kormány még nem véglegesítette a karácsonyi ünnepekre tervezett intézkedéseket, és nem született döntés a sípályák esetleges újranyitásáról sem. A tartományok a teljes oktatási rendszer tantermi újraindítását január második hetétől tervezik, ha ezt a járványadatok lehetővé teszik.

Spanyolországban harmadik hete csökken a koronavírus terjedése

Spanyolországban harmadik hete csökken a koronavírus terjedése; az egészségügyi minisztérium jelentése szerint a százezer lakosra vetített átlagos esetszám, amely a hónap elején még 525 volt, pénteken 307-re csökkent.

A legmagasabb a koronavírusos esetek aránya Kasztília és León tartományban, ahol százezer emberből 501-en fertőzöttek, míg a legkedvezőbb a helyzet a Kanári-szigeteken, százezerből 77 igazolt esettel. Az elmúlt 24 órában ötezer új fertőzöttet diagnosztizáltak az országban, a regisztrált esetek száma pedig csaknem 11 ezerrel emelkedett. A járvány kezdete óta több mint 1,6 millió embernél igazolták a koronavírus-fertőzést.

Egy hét alatt 1177-en hunytak el, idén eddig 44 668-an vesztették életüket a fertőzés következtében. Csökken az egészségügyi ellátásra szorulók száma is, már kevesebb mint 15 ezer Covid-beteg van kórházban, közülük mintegy 2800-an kapnak intenzív terápiát. A kórházak leterheltsége 12 százalékos, az intenzív osztályoké 28 százalékos. A fertőzés miatti halálozás 0,8 és 1,1 százalék között van, a nyolcvan év feletti korosztályban azonban eléri a 16,4 százalékot. A vizsgálat szerint a vírus halálosabb a férfiakra, mint a nőkra nézve, míg előbbiek esetében a halálozási ráta 1,1 és 1,4 százalék között van, az utóbbiaknál 0,6 és 0,8 százalék között.

A dél-európai országban a járvány miatt október 25-én lépett életbe szükségállapot, amelyet a parlament május 9-éig meghosszabbított. A Kanári-szigetek kivételével mindenhol éjszakai kijárási tilalom van érvényben. Minden nyilvános helyen kötelező a maszk viselése, és hatnál többen nem gyűlhetnek össze.

Spanyolország hétfő óta egy negatív PCR-tesztet kér a koronavírus-fertőzés szempontjából kockázatosnak minősített országokból érkezőktől, vagyis akik olyan helyről jönnek, amely vörös jelzéssel szerepel az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) járványügyi térképén, Európán kívül pedig, ahol százezer emberből több mint 150-en fertőzöttek.

Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök a madridi La Paz kórház dolgozóit hallgatjaForrás: AFP/La Moncloa/Fernando Calvo

Törökországban csaknem 30 ezer a napi esetszám

Törökországban pénteken 29 845 ember szervezetében mutatták ki az új típusú koronavírust, így a mutató az előző napi adathoz képest 713-mal nőtt. A török egészségügyi tárca csaknem négy hónap szünet után szerdán ismertette először a fertőzöttek napi számát, amely akkor 28 351 volt. A mutató csütörtökön 29 132-n állt. A minisztérium július 29-től a jelentéseiben a napi esetszám helyett a napi betegszám megfogalmazásra tért át, amely alatt a tüneteket mutató regisztrált fertőzöttek napi számát értette. Az országban eddig igazolt összes koronavírusos eset pontos száma nem ismert.

Törökországban a betegnek minősítettek napi száma november 10. után ugrásszerűen emelkedni kezdett. A mutató 2500 közeli értékről keddre egészen 7381-ig szökött fel. A napi betegszám pénteken 6592-ig mérséklődött. Pénteken a fertőzés szövődményei következtében már ötödik napja rekordszámban, ezúttal 177-en vesztették életüket. A halálos áldozatok száma ezzel 13 191-re emelkedett. A hétfői adat 153, a keddi 161, a szerdai 168, a csütörtöki pedig 174 volt.
Az elmúlt 24 órában a súlyos betegként nyilvántartottak száma tovább nőtt, 4711-ről 4816-ra.
A gyógyultak száma 3845-tel 392 616-ra emelkedett. A 83 milliós országban idáig mintegy 18 millió vírustesztet végeztek el.

A török vezetés a járvány tavaszi hulláma során sok egyéb szigorú korlátozás mellett egész hétvégére kiterjedő kijárási tilalmakat rendelt el, ezúttal hétvégenként különböző idősávokban korlátozzák a kijárást: az emberek szombat este 20 óra és vasárnap délelőtt 10 óra, valamint vasárnap este 20 óra és hétfő reggel 5 óra között nem tartózkodhatnak közterületen. A rendelkezés a termelési és az ellátási láncokat nem befolyásolja.

A 65 évnél idősebbek minden nap csak 10 és 13 óra, a 20 éven aluli, nem dolgozó fiatalok pedig kizárólag 13 és 16 óra között mozdulhatnak ki otthonukból. A maszkviselés lakóhelyen kívül mindenhol kötelező az országban. A nyilvános helyek este csak 20 óráig tarthatnak nyitva, továbbá nem üzemelnek a mozik, az iskolai oktatás online formában folyik, illetve a sportrendezvényeket is közönség nélkül tartják meg.

Ezek is érdekelhetnek